Liga 1927Rozpoczynamy nowy cykl na polskielogo.net, nazwijmy go: „Barwy ekstraklasy”. Jednym z celów serwisu jest zebranie znaków klubów, które zaistniały w dziejach polskiej piłki. I choć w futbolu najważniejsze jest „teraz”, warto także zajrzeć w przeszłość – by zrozumieć, dlaczego ta prosta gra fascynuje tak wiele osób.


© Autor: Jakub Malicki

Na wstępie wyjaśnienie. Nie, proszę Państwa, nie oszalałem! Nie mam też za dużo wolnego czasu, a właściwie uprawiając tzw. „wolny zawód” ciągle mi go brakuje. Jednak ta moja wędrówka po polskich powiatach i klubach z dawnych lat ma cel. Chcę dotrzeć do logo wszystkich drużyn ważnych dla polskiego sportu, nawet do tych, których nazw nie znają najstarsi żyjący kibice. Przetrwały jedynie dzięki wydanym odznakom, wzmiankom w prasie czy opracowaniom historyków – pasjonatów sportu.

Odtworzenie wszystkich znaków klubów grających w polskich rozgrywkach to wyzwanie. Nikt dotąd nie podjął się takiego zadania, we wszelkich publikacjach o historii ligi herby traktowane są jedynie jako ilustracja do opisu losów drużyny lub statystyk. Zmiany znaków przez kluby także rzadko były odnotowane w dokumentach – więc niekiedy przyporządkowanie herbu do danego sezonu jest tylko moją interpretacją. Myślę jednak, że warto spróbować – a jeśli traficie na jakieś archiwalia, które mogą pomóc w tym opracowaniu – podeślijcie. Strona powstaje z myślą o Was i tylko razem uda nam się ją rozwinąć.

Dzisiaj pierwszy wpis dotyczący rozgrywek o Mistrzostwo Polski i dlatego wspomnę tu o źródłach dla niżej załączonych tabel. Znajdziemy je na Wikipedii oraz w kilku serwisach poświęconych historii polskich rozgrywek (m.in.: www.90minut.pl czy www.hppn.pl). Nie są to strony konkurencyjne dla polskielogo.net, kogo interesują wyniki i statystyki – zapewne tam czasem zagląda. Do tego opracowania korzystam głównie z trzech źródeł: tygodnika „Piłka Nożna” (posiadam komplet numerów od początku lat 90-tych), Encyklopedii piłkarskiej FUJI (głównie tom 25: „O tytuł Mistrza Polski 1920-2000”) oraz książki Józefa Hałysa „Polska piłka nożna”.

Liga Polska, sezon 1927
Pierwsze rozgrywki o Mistrzostwo Polski w systemie ligowym miały kilka charakterystycznych zdarzeń. Jak wiemy, ligę utworzyło 14 drużyn, co skutkowało konfliktem z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Do rozgrywek nie przystąpiła Cracovia, której działacz Edward Cetnarowski był także współzałożycielem i prezesem PZPN.

Liga 1927Na absencji Cracovii skorzystała Jutrzenka, rozgrywając swój jedyny sezon w historii ligi. Ledwie trzy zwycięstwa „Biało-czarnych” wskazują, że były to za wysokie progi dla krakowskiej drużyny. Co ciekawe, podobnymi barwami posługiwały się trzy inne zespoły: Warszawianka, 1. FC Katowice oraz Polonia. A były jeszcze „Powidlaki” i Legia, które także czerń miały w swoich barwach.

Pozostałe drużyny bardziej kolorowe, niż wskazywałyby czarno-białe fotografie – szczególnie fioletowe barwy Klubu Turystów nie znalazły naśladowców wśród innych drużyn (oczywiście nie licząc Union-Touring, który powstał wskutek fuzji z „Turystami”).

Najliczniej reprezentowana była Warszawa i Lwów (po 3 kluby), a Kraków, Łódź i województwo śląskie miały po 2 kluby.

Pierwszym w historii ligowym Mistrzem Polski mógł być zespół mniejszości niemieckiej. Jednak Wisła okazała się lepsza, dwukrotnie pokonując wicemistrza – katowicki 1. FC.

Królem strzelców ligi został Henryk Reyman, zdobywca 37 bramek dla „Białej Gwiazdy”. Wynik, którego nikomu nie udało się powtórzyć do dzisiaj, podobnie jak zwycięstwa Wisły 15-0 nad Toruńskim Klubem Sportowym.

Końcowa tabela sezonu 1927 wygląda następująco:

Wisła Kraków logo klubu1. FC Katowice logo klubuWarta Poznań logo klubuPogoń Lwów logo klubuLegia Warszawa logo klubuKlub Turystów logo klubuŁKS logo klubuPolonia Warszawa logo klubuCzarni Lwów logo klubuToruński Klub Sportowy logo klubu
Hasmonea Lwów logo klubuRuch Wielkie Hajduki logo klubuWarszawianka logo klubuJutrzenka-Kraków logo klubu

Który klub miał najbardziej interesujące logo, Waszym zdaniem?