Liga 1928Po ugodzie między Ligą a PZPN, Cracovia dołączyła do rozgrywek. Dlatego wystartowało w nich 15 drużyn, a skończyło 14 – w trakcie wycofał się TKS. Wisła obroniła tytuł Mistrza Polski, do czołówki dołączyła Warta i Legia. Padło ponad 800 goli i rekordowo dużo walkowerów.


© Autor: Jakub Malicki

Pierwsze derby Krakowa w lidze odbyły się w czerwcu 1928 roku na stadionie Cracovii. Dwie bramki dla gospodarzy strzelił Ludwik Gintel, który na koniec sezonu został królem strzelców (z 28 golami). Dla Wisły trafił Henryk Reyman z rzutu karnego i mecz zakończył się wynikiem 2-1. W 19. kolejce Wisła zrewanżowała się „Pasom”, wygrywając 5-1, czym wykonała wielki krok ku mistrzostwu. Na koniec wyprzedziła Wartę o 2 punkty.

Wisła Kraków i Warta Poznań w 1928

W ostatniej kolejce „Białej Gwieździe” wystarczył remis 1-1 z 1.FC Katowice, ponieważ poznaniacy przegrali 0-1 w Łodzi z Klubem Turystów.

Liga 1927Dwie nowe drużyny w lidze, Cracovia i Śląsk, kończyły rozgrywki w kiepskich nastrojach. Krakowianie tuż za podium, a Śląsk przedostatni. W meczu obu drużyn w Świętochłowicach kibice wbiegli na boisko przy stanie 0-1 i wynik spotkania zmieniono na walkower. Podobnie tydzień później, zamiast remisu 1-1 z Polonią, Śląsk ukarany walkowerem 0-3. Kolejne kary za nieodpowiednie zachowanie kibiców w meczach z lwowskimi Czarnymi i Pogonią oraz niedopuszczenie Śląska do meczów z Klubem Turystów i Wartą. 6 walkowerów na niekorzyść zespołu ze Świętochłowic znacząco utrudniło mu walkę o ligowy byt. Dziesięć meczów walkowerem oddał Toruński Klub Sportowy, który wycofał się w trakcie rozgrywek. Po spadku z ligi nigdy już do niej nie wrócił. Podobnie jak Hasmonea, która także przegrała walkowerem mecz z Czarnymi po tym, jak gmina żydowska zakazała jej występu.

Nie był to udany sezon dla „Niebieskich”, cztery miejsca na dole tabeli zajęły kluby, mające ten kolor w swoich barwach.

Końcowa tabela sezonu 1928 wygląda następująco:

Wisła Kraków logo klubuWarta Poznań logo klubuLegia Warszawa logo klubuCracovia logo klubu1. FC Katowice logo klubuPogoń Lwów logo klubuPolonia Warszawa logo klubuCzarni Lwów logo klubuKlub Turystów logo klubuWarszawianka logo klubuŁKS logo klubuRuch Wielkie Hajduki logo klubuHasmonea Lwów logo klubuŚląsk Świętochłowice logo klubuToruński Klub Sportowy logo klubu