Liga 1929Mistrzowski debiut w lidze został zmącony… „Chłopcy z Ludwinowa”, najmocniejsi sportowo, stracili tytuł w zakulisowych rozgrywkach działaczy. Pod koniec roku wybuchł światowy kryzys gospodarczy, który dotknął także kluby sportowe.


© Autor: Jakub Malicki

Tytuł Mistrza Polski w 1929 roku powędrował z Krakowa do Poznania. Co prawda w końcowej tabeli rozgrywek Garbarnia miała punkt przewagi nad Wartą i Kraków po raz trzeci z rzędu mógłby świętować miano stolicy polskiego futbolu, gdyby nie interwencja działaczy związkowych. Po sezonie zweryfikowali oni wynik meczu Klubu Turystów z Wartą na walkower 3-0 dla poznaniaków (na boisku „Turyści” wygrali 2-1). W łódzkiej drużynie zagrał jednak nieuprawniony zawodnik, Roman Żurkowski, co stało się pretekstem do odebrania 2 punktów „Fioletowym”. Co prawda Dura lex, sed lex, jednak podjęcie takiej decyzji przez PZPN kilka tygodni po zakończeniu rozgrywek mogło kojarzyć się jedynie z mataczeniem…

Walkower dał więc pierwsze Mistrzostwo Polski Warcie i utrzymanie w lidze Czarnym, którzy o punkt wyprzedzili „Turystów”. Lwowianie mogli świętować także z powodu wygrania klasyfikacji strzelców przez ich zawodnika – pochodzącego z Lipin Ruchusa Nastulę, zdobywcę 25 goli w sezonie.

Liga 1929Liga grała w nietypowym, 13-zespołowym składzie. Warszawa i Kraków miały po 3 drużyny w rozgrywkach, ale lepiej wypadły kluby z grodu Kraka – wszystkie uplasowały się w czołowej szóstce na koniec sezonu. Również krakowskie drużyny okazały się najskuteczniejsze, a Cracovia odniosła najwyższe zwycięstwa w tamtym sezonie (po 8-0 nad ŁKS i Czarnymi). Więcej bramek padło w meczach Garbarni z Klubem Turystów (8-2) oraz Czarnych z Polonią (6-3). Dwie „egzotyczne” ekipy na zawsze pożegnały się z ligą: 1. FC Katowice oraz wspomniany Klub Turystów (wrócił do ligi dopiero po fuzji z Unionem). Debiutująca w lidze Garbarnia urozmaiciła rozgrywki nie tylko pod względem sportowym – jej brązowe barwy nie znalazły naśladowców w historii ligi.

Końcowa tabela sezonu 1929 wygląda następująco:
Warta Poznań logo klubuGarbarnia Kraków logo klubuWisła Kraków logo klubuLegia Warszawa logo klubuŁKS logo klubuCracovia logo klubuPolonia Warszawa logo klubuWarszawianka logo klubuPogoń Lwów logo klubuRuch Wielkie Hajduki logo klubuCzarni Lwów logo klubu1. FC Katowice logo klubuKlub Turystów logo klubu

Źródła:
Józef Hałys: Polska Piłka Nożna, Kraków 1986
Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia piłkarska FUJI, Liga Polska, tom 25, O tytuł Mistrza Polski 1920-2000; Katowice 2000