Logo Łódzkiego Towarzystwa Sportowego„Przeplatanka” kojarzy się kibicom polskiej piłki nożnej z zespołem ze stadionu przy alei Unii. Jednak w Łodzi, w drugiej dekadzie XX wieku, istniała drużyna piłkarska, która miała podobną odznakę.


© Autor: Jakub Malicki

W monumentalnej książce Andrzeja Bogusza „Dawna Łódź sportowa 1824-1945” przeczytacie o Łódzkim Towarzystwie Sportowym, założonym 16 kwietnia 1916 roku w Łodzi, będącej wówczas pod niemiecką okupacją. Był to podmiot wielce osobliwy, gdyż jego członkowie, poza grą w piłkę nożną, prowadzili także sekcję dramatyczną. W Domu Ludowym przy ulicy Przejazd (obecnie znanej jako ul. Tuwima) aktorzy, należący do towarzystwa, odgrywali sztuki o tematyce patriotycznej. Takie rzeczy tylko w Łódzi!

Drużyna futbolowa ŁTS uczestniczyła m.in. w Mistrzostwach Łodzi w 1916 roku, w których rywalizowała ze Sturm-em, Polonią i Pabianickim Towarzystwem Cyklistów. Także dwa lata później uczestniczyła w rozgrywkach, będąc jedną ze słabszych drużyn. O marnej formie świadczą choćby wysokie porażki z ŁKS (0-11), czy z Touring Club 1-5.

W niepodległej Polsce ŁTS istniał ledwie przez 2 lata. Towarzystwo reaktywowano w 1919 roku, oprócz sekcji piłkarskiej, trenowali również lekką atletykę. W 1921 roku zostało zlikwidowane, a zawodnicy trafili do Łódzkiego Klubu Sportowego. Jeśli jesteście w posiadaniu źródeł o tej tajemniczej drużynie, zapraszam do dzielenia się w komentarzach.


Opinia o znaku

Zwykle przyglądamy się tu aktualnym znakom drużyn sportowych, zrekonstruowanych na bazie wzorów dostępnych w sieci lub na pamiątkach. Pisząc o klubach nieistniejących, a zwłaszcza tych zlikwidowanych przed II wojną światową, źródłami stają się zdjęcia naszywek, odznak lub druków. W przypadku Łódzkiego Towarzystwa Sportowego dotarłem jedynie do ażurowej odznaki, w formie wystylizowanego monogramu, która przetrwała dzięki imponującej kolekcji śp. Sławomira Strycharskiego.

Przy rekonstrukcji wzoru miałem więc dylemat, czy uprościć rysunek do jednego koloru – jak monogram AZS Kraków, który jednak znalazłem także na naszywkach – czy nadać mu kolory zdefiniowane w heraldyce, kierując się rodzajem wypełnień odznaki. Postanowiłem zachować neutralną barwę liter i taki wzór prezentuję Wam do oceny.

W moim przekonaniu ta odznaka jest unikatem, dziełem sztuki jubilerskiej. Litery zostały ozdobnie wyrysowane, niczym w stylu secesyjnym. Wydaje się jednak, że kompozycja mogłaby być szersza, poprzez np. rozciągnięcie w poziomie litery „S”. Wówczas monogram wpisywałaby się w okrąg. Poza tym, brakuje w niej światła, litery są gęsto osadzone, ale to wynika z konieczności połączenia elementów na ażurowej formie.

Logo Łódzkiego Towarzystwa Sportowego

Jak oceniasz znak Łódzkiego Towarzystwa Sportowego?

  • 4 #wartościowy (41%, 18 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (30%, 13 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (25%, 11 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (5%, 2 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 44

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

Źródła:
Andrzej Bogusz: Dawna Łódź sportowa 1824-1945; Łódź 2007
Jan Goksiński: „Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku; Warszawa 2013