Łysica Bodzentyn logo klubuŚląski polskim „Kotłem czarownic”? A jak nazwać stadion w Bodzentynie, leżący w Łysogórach, gdzie wieki temu czarownice urządzały sabaty? Niedawno piłkarze Lechii Strawczyn poczuli się tam jak w „kotle”, opuszczając boisko Łysicy z bagażem 8 goli…


© Autor: Jakub Malicki

Najstarsze polskie góry nie są tak popularne jak Tatry czy Beskidy, bo i wysokości szczytów znacznie skromniejsze, i ekspozycje nie tak efektowne jak w południowej Polsce. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica wznosi się 612 m n.p.m. i jest najniższym w gronie Korony Gór Polski. W dodatku góra ta wydaje się niepozorna, porośnięta lasem bukowo-jodłowym. Jednak spacerując wśród łysogórskich drzew, można poczuć dreszczyk emocji. Przed laty miejsce gościło wiedźmy, które na szczycie Łysej Góry zbierały się na sabaty! Tak przynajmniej opowiada miejscowa legenda, według której „nocami zbierają się tam czarownice, palą ognisko i warzą trucizny niebezpieczne dla ludzi. Gdy kogut po północy zapieje, czarownice siadają na miotły i z wyciem wichru sfruwają z góry”.

Legenda przetrwała wieki, a czarownica stała się nawet symbolem województwa świętokrzyskiego. Widnieje w logo województwa i dla mnie jest to jeden z najciekawszych wojewódzkich znaków, ekspresyjnie wyrysowany, lecz prosty i wyrazisty. Czarownice wykorzystywane są także do promocji lokalnych inicjatyw społecznych Kielecczyzny.

Co by nie mówić, jest to charakterystyczny symbol dla całego regionu. A Bodzentyn leży w sercu Gór Świętokrzyskich, u podnóża Łysicy. Nic zatem dziwnego, że nazwa szczytu widnieje w mianie klubu, a czarownica została uwieczniona w jego znaku.

Ilustracja na rewersie proporczyka LZS Łyscicy Bodzentyn z 1988 roku.

Jak widzimy na wyżej załączonym skanie proporczyka, wiedźma była uwieczniona także na pamiątkach klubu. Szkoda, że autor obecnego znaku LKS Łysica Bodzentyn nie spróbował go bardziej urozmaicić. Ale zanim przyjrzymy się jakości wykonania logo klubu, proponuję zajrzeć do historii Łysicy, która w przyszłym roku będzie świętowała jubileusz 70 lecia.

Drzeworyt J. Kamieńskiego z 1882 r. przedstawiający zamek w Bodzentynie; za: www.zamki.pl

Przez lata w Bodzentynie funkcjonował klub pod szyldem LZS, nie wyróżniający się sportowo ani symbolicznie.

Pierwszą drużynę piłkarską stworzono tam w 1948 roku, ale dopiero w 1952 klub został zarejestrowany w Kieleckim OZPN, jako Ludowe Zrzeszenie Sportowe w Bodzentynie. Zespół pałętał się po najniższych klasach rozgrywkowych, najwyższym poziomem przez lata była B-klasa. Dopiero w 1985 r. Łysica awansowała do klasy A, a po następnych 5 latach drużyna dostała się do IV ligi.

Największe sukcesy klubu nastały w ostatnich 25 latach. W 1993 roku drużyna Łysicy awansowała do III ligi, jednak po roku wróciła na niższy poziom. W latach 2011-16 zespół uczestniczył w rozgrywkach 3. Ligi małopolsko-świętokrzyskiej, jednak był to już wtedy czwarty poziom rozgrywek. Po reorganizacji rozgrywek bodzentynianie spadli do IV ligi.


Opinia o znaku

Gdy patrzę na znak Łyscicy Bodzentyn czuję niedosyt. Nie oddaje on bowiem potencjału klubu o tak unikalnej nazwie i charakterystyce miejsca, z którego pochodzi. Słowem, wiedźma powinna być bardziej straszna, niż ją namalowali! W dodatku, autor znaku schował czarownicę za zielonym pasem tarczy. Taki wzór został uwieczniony na odznace, podobny funkcjonuje w sieci jako logo Łysicy.

Z okazji jubileuszu 45-lecia wydano odznakę, na której czarownica była już widoczna, nie przysłonięta polami tarczy (wzór podobny do tego powyżej z prawej). Wzór o ciekawszej formie niż ten oficjalnie używany, natomiast wciąż tłamszący ekspresję rysunku wiedźmy. Podział tarczy na 3 pola w skos to bardzo tradycyjna forma herbu sportowego, wiedźma wymagałaby bardziej zaczepnego (wizualnie) kształtu. Może w jubileuszowym roku odświeżą swój znak?

Aluron VIrtu Warta Zawiercie logo klubu

Jak oceniasz znak Łysicy Bodzentyn?

  • 4 / wartościowy (29%, 87 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (24%, 70 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (22%, 64 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (18%, 52 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (8%, 23 razy oceniany)

Ilość głosów: 296

Loading ... Loading ...


Ocena znaku polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,4


https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysica_Bodzentyn
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=16517
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=1213

dostęp: 2017/08/26