Mistrzowski znak stuleciaZ okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 3. urodzin naszego serwisu, rozpoczynamy wyjątkowy plebiscyt. W najbliższych tygodniach wybierzemy „Mistrzowski znak 100-lecia”!


© Autor: Jakub Malicki

Znakomita większość znaków, które pojawiły się na PolskieLogo.net, należy do klubów piłkarskich. Są to najstarsze polskie organizacje sportowe – nie licząc towarzystw gimnastycznych i cyklistów – oraz najpopularniejsze marki sportowe w naszym kraju. Czy jednak znaki klubów piłkarskich są unikalne na tle symboli drużyn z innych dyscyplin? Zdecydujecie Wy, uczestnicząc w naszym plebiscycie „Mistrzowski znak 100-lecia”!

Stulecie odzyskania niepodległości powinno być powodem do świętowania każdego Polaka. Liczne instytucje państwowe organizują plebiscyty 100/100, wybierając fotografię stulecia, książkę, piosenkę i inne wzniosłe utwory. A ponieważ PolskieLogo.net jest jedynym polskim serwisem o znakach sportowych, postanowiłem przygotować plebiscyt, w którzym wybierzemy najpopularniejszy znak sportowy 100-letniej Polski!


Przebieg konkursu

Konkurs odbędzie się na łamach serwisu PolskieLogo.net w ciągu najbliższych 3 tygodni, tak by rozstrzygnięcie nastąpiło dokładnie w dniu 11 listopada. Wybrałem nieco inną formułę dla plebiscytu, niż ta, do której przywykliście. Będzie przebiegał on w dwóch etapach – najpierw wybierzecie 10 spośród 50 najbardziej istotnych polskich klubów sportowych (ze względu na rok założenia, liczbę tytułów Mistrza Polski w 10 rozgrywkach drużynowych mających źródła przed II wś oraz sukcesach międzynarodowych). Wybrane 10 znaków trafi do finału konkursu (II etap) – w którym przez 10 dni będziecie oceniać każdy w skali 3-5. Klub, który o północy z 9 na 10 listopada br. uzyska najwyższą średnią ocen – wygra plebiscyt i otrzyma tytuł „Znaku 100-lecia”, a w nagrodę pamiątkowy dyplom i projekt znaku autorskiego, zaprezentowany na łamach serwisu PolskieLogo.net do końca 2018 roku!


Etap I – wybieramy 10 z 50

Do konkursu zakwalifikowałem 50 klubów, wybranych z ponad 100, które kiedykolwiek zdobyły tytuł Mistrza Polski w dyscyplinach drużynowych (a dokładnie – grach zespołowych, w których wyłaniano Mistrza Polski już przed II wojną światową oraz w rugby i żużlu).

Mistrzowski znak stulecia

Postanowiłem wybrać kluby znaczące dla dyscyplin sportowych, które reprezentują. Dlatego przyjąłem dodatkowe kryterium selekcji do konkursu: minimum 9 tytułów Mistrza Polski w jednej dyscyplinie. Uzyskałem w ten sposób 33 najbardziej utytułowane kluby. Brakowało jednak w tym zestawieniu znaków zespołów, którym wojna przerwała możliwość powiększenia liczby tytułów – jak lwowska Pogoń. Dodałem kryterium osiągnięcia minimum 4. tytułów Mistrzowskich w conajmniej 2 dyscyplinach sportowych. Do tego dodałem 4 ważne kluby dla polskiego sportu – Widzew, GKS Tychy (największy sukces międzynarodowy polskiego klubu w hokeju na lodzie) oraz Czarnych i Lechię Lwów, jako najstarsze polskie kluby piłkarskie. Dzięki temu mamy równo 50 znaków w plebiscycie, które następnie zostaną podzielone na 10 grup.

Od jutra, codziennie będziemy publikować 5 znaków z ankietą, w której będziecie mogli wybrać jeden nominowany do finału. Link do ankiety pojawi się na naszym Fanpage i Twitterze, dlatego śledźcie uważnie serwisy społecznościowe. Ankiety będą aktywne do północy z 30 na 31 października i wówczas kluby, które w każdej z grup otrzymają najwięcej głosów, otrzymają nominację do finału! W przypadku równej liczby głosów, decydować będzie wyższe miejsce w rankingu mistrzów, który znajdziecie poniżej.


50 uczestników plebiscytu „Mistrzowski znak 100-lecia”

AZS AWF Warszawa logo
Legenda (kolejno dyscypliny): piłka nożna (M – mężczyzn / K – kobiet), siatkówka, koszykówka, piłka ręczna 11-osobowa, piłka ręczna 7-osobowa, hokej na lodzie, hokej na trawie, żużel, rugby, piłka wodna)

AZS AWF Warszawa logo
Legia Warszawa logo
Wisła Kraków logo
Śląsk Wrocław logo
Cracovia logo
AZS Warszawa logo
Lech Poznań logo
Grunwald Poznań logo
Ruch Chorzów logo
Lechia Gdańsk logo
Pocztowiec Poznań logo
MKS Lublin logo
Łódzki KS logo
Podhale Nowy Targ logo
Anilana Łódź logo
Stilon Gorzów Wielkopolski logo
AZS Wrocław logo
Unia Leszno logo
Warta Poznań logo
Stella Gniezno logo
Vive Kielce logo
Wybrzeże Gdańsk logo
Start Brzeziny logo
AKS Chorzów logo
Górnik Zabrze logo
Arkonia Szczecin logo
Polonia Bytom logo
Czarni Sosnowiec logo
ROW Rybnik logo
Polar Wrocław logo
Ogniwo Sopot logo
Lotos Gdynia logo
Stal Gorzów Wielkopolski logo
KSZO Ostrowiec logo
Skra Bechatów logo
Asseco Gdynia logo
Resovia logo
Zagłębie Sosnowiec logo
Płomień Milowice logo
Polonia Warszawa logo
Spójnia Warszawa logo
AZS Poznań logo
Hutnik Kraków logo
Pogoń Lwów logo
Zagłębie Lubin logo
Widzew logo
IKP Łódź logo
GKS Tychy logo
Czarni Lwów logo
Lechia Lwów logo

Osiągnięcia każdego klubu pochodzą ze stron Wikipedii i były kilkakrotnie przeliczane. Jeśli w zestawieniu znalazł się błąd, prośba o wiadomość lub komentarz z korektą. Poprawiony ewentualnie bilans nie będzie miał jednak wpływu na przebieg konkursu – codziennie pojawi się ankieta z 5 znakami wg następującej kolejności w powyższym rankingu: grupa I: klub 1, 11, 21, 31, 41; grupa II: klub 2, 12, 22, 32, 42 itd.).


Uwagi

W przypadku równej liczby tytułów mistrzowskich, wyższe miejsce w powyższym rankingu zajmuje klub, który uzbierał więcej srebrnych medali, a w przypadku równej liczby srebrnych – także brązowych (Skra Bełchatów VS Asseco Gdynia).

Niektóre kluby wielokrotnie zmieniały nazwę oraz znaki – w rankingu nazwa, pod którą klub zdobył najwięcej tytułów Mistrza Polski oraz ówczesny herb. W niektórych przypadkach wybrałem herb najbardziej reprezentatywny według mojej wiedzy i najlepiej wykonany od strony technicznej (kilka klubów nie miało ustandaryzowanych znaków).


Aktualizacje: ankiety dostępne na poniższych stronach:

Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia
Mistrzowski znak stulecia