Nadwiślan Kraków herb Kraków w pigułce, czyli połączenie lokalizacji (nad Wisłą) z architekturą (barbakan w znaczku). Największym sukcesem Nadwiślana jest jednak obecność w CV znanych polskich tenisistek: Agnieszki i Urszuli Radwańskich oraz Magdaleny Grzybowskiej.

Wielosekcyjny klub obchodził 2 lata temu jubileusz 90-lecia. Obecnie KS Nadwiślan Kraków prowadzi sekcje: piłkarską, tenisa ziemnego, kajakarską oraz rekreacyjną. Klub może pochwalić się dwoma tytułami Mistrza Polski w tenisie ziemnym, wywalczonymi w 1980 i 1982 roku.

Historia znaku

Sekcja piłkarska ma najdłuższe tradycje – to właśnie futboliści stworzyli w 1923 roku drużynę Nadwiślana na Kazimierzu. Przez ponad 20 lat lat nie mieli jednak swojego stadionu, rozgrywając zawody na obiektach Makkabi. Korony czy Olszy.

Dopiero po II Wojnie Światowej bazą Nadwiślana stał się obiekt przy ulicy Koletek (należący wcześniej do ŻKS Makkabi Kraków).

Pierwsze logo Nadwiślana, do których dotarłem pochodzą z lat 70-tych, gdy funkcjonował jako Spółdzielczy Klub Sportowy (po połączeniu z jednym z kół ZS Start w 1957 roku).

Nadwiślan Kraków herb Zauważmy, że kompozycja znaku wskazuje na połączenie dwóch podmiotów (czerwono-czarne pasy to Start, niebiesko-żółte – Nadwiślan).

W późniejszym czasie przywrócono historyczną nazwę KS Nadwiślan, a kształt logo został odświeżony, zmieniono kolorystykę i rysunek barbakanu:

Nadwiślan Kraków herb Trudno powiedzieć, czy herby były opracowane za akceptacją klubu, czy są to wariacje wykonawców szyldu (po lewej) i pamiątek (po prawej).

Ocena znaku
Największą zaletą herbu Nadwiślana jest oryginalna, niesymetryczna tarcza. Niestety logo, które pojawia się na najnowszych materiałach, jest gorzej narysowane niż starsze wersje. Konturowy rysunek barbakanu, efekt wypukłości pod tarczą czy liternictwo, obniżają ocenę tego znaku. Wydaje się, że chciano uwspółcześnić stylistykę logo, ale w efekcie powstał emblemat, który przy dużej dawce dobrej woli można nazwać eklektycznym.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6