Olsza Kraków herbKlub założony przez krakowskich kolejarzy był blisko awansu do 1. ligi przed wojną. Teraz piłkarze Olszy spoglądają na nas jedynie ze starych fotografii… Na kolejowych terenach, gdzie mieścił się stadion, można jeszcze zagrać w tenisa.

Koegzystencja sportowców i kolejarzy przynosiła profity za komuny, w trakcie transformacji nastąpiło bolesne rozstanie. Tym trudniejsze dla klubów, jeśli obiekty sportowe powstały na terenach kolejowych. Nie sposób ich uwłaszczyć, tym bardziej, że zarządcy kolejowych nieruchomości coraz częściej decydują się na sprzedaż atrakcyjnie położonych terenów na wolnym rynku. Sytuacja taka ma miejsce w Krakowie, gdzie obiekty Kolejowego Klubu Sportowego „Olsza”, w tym korty tenisowe, położone są kilometr od Starego Miasta, stanowiąc pokusę dla deweloperów.

Najbardziej znaną tenisistką, która trenowała w dawnym kolejowym klubie, była Magdalena Grzybowska, zwyciężczyni juniorskiego Australian Open w 1996 roku w grze pojedynczej. Oprócz sekcji tenisowej, transformację przetrwały także sekcje piłki ręcznej, brydża i sportów masowych.

Drużyna piłkarska z Olszy (nazwa rejonu Krakowa rozdzielonego między dzielnice: Grzegórzki i Prądnik Czerwony) miała szczęśliwe chwile przed wybuchem II wojny światowej. Założona w 1917 roku przez pracowników kolei pod nazwą KKS Mazur, a formalnie istniejąca od 1921 roku (gdy zarejestrowano KS Olsza w krakowskim OZPN).

„Kolejarze” spędzili 13 sezonów w krakowskiej klasie A, wygrywając rozgrywki w 1933 roku.* W turnieju eliminacyjnym do ligi okazali się jednak słabsi od Naprzodu Lipiny i Unii Sosnowiec.

Co ciekawe, trzy lata później zagrali sparing z Wisłą, w którym przegrali… 1-27!**

Olsza Kraków herbPoczątkowo znak klubu miał formę flagi w kolejarskich barwach i obowiązywał prawdopodobnie do czasów reorganizacji sportu (gdy Olsza trafiła do zrzeszenia Kolejarz).

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych klub rozwijał sekcje sportów zimowych: hokejową i saneczkarską, dzięki nowo otwartej hali z lodowiskiem. W sezonie 1963/64 Olsza zdobywa tytuł hokejowego wicemistrza juniorów.***

Ocena znaku
Do oceny wybrałem logo KKS Olsza widniejące na budynku klubowym przy ul. Siedleckiego. Znak ten uwieczniono także na odznakach i proporczykach kolejowego klubu. Co ciekawe, bardzo podobnym posługiwał się w PRL-u inny kolejowy klub – Kolejarz Stróże. Jest to dość pokraczna forma, zestawiająca tarczę przeciętą poziomym łukiem w barwach klubu z motywem znanym z logo ZS Kolejarz.

Uwagę zwraca liternictwo, nierównomiernie rozłożone na owalu, nie pasujące do reszty kompozycji. Dla mnie znak Olszy jest egzemplifikacją kolei okresu transformacji, z przestarzałą formą i zaniedbanymi detalami.

Olsza Kraków herb

Jak oceniasz znak KKS Olsza?

  • 3 #poprawny (33%, 13 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (28%, 11 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (23%, 9 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (13%, 5 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (5%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 40

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

*Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku, tom II kliby, Warszawa 2013
str. 140
**http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=1936.02.09_Wisła_Kraków_-_Olsza_Kraków_27:1
dostęp: 2016/03/03
***http://www.wolnadroga.pl/index.php?s=7&n=310512
dostęp: 2016/03/03