GKS Bełchatów herbJeden z bardziej interesujących polskich znaków sportowych. W Bełchatowie znaleźli unikalny sposób na połączenie inicjałów nazwy z symbolami górniczymi.


© Autor: Jakub Malicki

Przeczytaj zaktualizowany wpis o znaku GKS Bełchatów

Historia piłki nożnej w Bełchatowie sięga lat ’30 XX wieku, gdy w mieście funkcjonowała drużyna o nazwie RKS Skra. W 1975 r. rozpoczęto budowę kombinatu, w skład którego weszła kopalnia węgla brunatnego i elektrownia. 27 listopada 1977 r. przekazano sekcję piłkarską Skry do nowo powstałego klubu o nazwie GKS Węgiel Brunatny Bełchatów.
W 1983 r. przemianowano klub na GKS Bełchatów i pod tą nazwą odniósł największe sukcesy (dwukrotnie finał Pucharu Polski, wicemistrzostwo Polski w 2006/07).

Historia znaku
Doszukałem się pięciu wersji znaku klubu z Bełchatowa. Pierwszy – utrwalony na odznace – herb GKS Węgla Brunatnego o kształcie przypominającym tarczę maszyny górniczej, używany był do lat ’80 XX w.

GKS Bełchatów herb
Wraz ze zmianą nazwy pojawił się jeden z moich ulubionych znaków sportowych. W inicjał nazwy miasta wpisano pomysłowo akronim „GKS” oraz godło górnicze (pyrlik i żelazko). Znak ten uległ odświeżeniu w 1997 r., dwa lata później zmieniono kolor czerwonej litery „G” na biały. W 2005 r. miała miejsce ostatnia – jak do tej pory – poprawka, żółty napis „KS” zastąpiono białym.

Ocena znaku
Logo GKS Bełchatów obowiązujące do 1997 r. wydaje się perfekcyjnie. Sprawnie połączono w nim inicjały nazwy klubu, dodając oryginalne liternictwo na łuku i atrybuty górnicze.
Odświeżony pod koniec lat ’90 znak ma zgrabniejszą formę, ale stracił nieco na czytelności. Zestawienie białego „G” z jaśniejszymi żółtymi konturami zmniejszyły kontrast tych elementów, niemniej w pomniejszeniu nawet do 60 px wszystkie szczegóły są czytelne.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,4