Piasek Potworów herb klubuDolnośląski Potworów i szkockie Glasgow dzieli 2,1 tys. km. Tyle samo, ile „polubień” zebrała fotografia zachodniej trybuny miejscowego klubu na Twitterze. Poznajcie sprawców tego zamieszania, kuzynów, dzięki którym futbolowa Polska usłyszała o Piasku!


© Autor: Jakub Malicki

Kierowca w piekarni, operator koparki, rolnik, leśniczy czy strażak… po boiskach niższych lig piłkarskich biegają wszechstronnie uzdolnieni fachowcy. Dziś klasa B to ledwie ósmy poziom rozgrywek, w większości okręgów najniższy w hierarchii i pewnie niewielu kibiców obchodzą losy tych wszystkich dawnych LZS-ów, Pionierów i Orłów… będących orłami zwykle tylko z nazwy, bo poruszających się po boisku z gracją hipopotama. Jednak znajdziemy w tych najsłabszych drużynach jakiś bezcenny koloryt, swoisty atawizm sportu. Dostrzegam w nich szansę odegrania roli integracyjnej dla społeczności lokalnych, coraz częściej zmagających się z atrofią. Wszak mecz mógłby być wydarzeniem porównywalnym z odpustem lub gminnymi dożynkami, na których wypada się pokazać. Wystarczy tylko zaangażować sąsiadów w życie lokalnej drużyny lub znaleźć wirtualnych fanów, np. w mediach społecznościowych.

Niekiedy chwilową sławę przynosi jeden obrazek, mem lub zdjęcie z żartobliwym podpisem, ale zdobycie serc internetowych kibiców wymaga czegoś więcej niż tylko poczucia humoru. Potrzeba pasji, systematyczności i konsekwencji w komunikacji, a tych cech nie brakuje bohaterom dzisiejszej opowieści.


Czerwoni jak Piasek

O drużynie z Potworowa usłyszałem kilkanaście lat wcześniej, niż większość użytkowników Twittera. Po raz pierwszy poznałem ich w 2004 roku, gdy napisali maila do działu graficznego 90minut.pl z pytaniem o projekt herbu. W niewielkiej wsi położonej w gminie Bardo, od pięciu lat funkcjonował klub posługujący się znakiem jak z internetowego generatora grafik… a że nie były to wówczas zbyt rozbudowane aplikacje, więc na stronie Piaska widniał herb niczym z miasta duchów, pardon, potworów:

Piasek Potworów logo klubuPo prawdzie, wtedy w sieci funkcjonowały dwa potworne herby, które łączyła jedynie kolorystyka. Czerwień została zaczerpnięta z koszulek, w których początkowo występowała drużyna z Potworowa.

Piasek Potworów herb klubu Piasek Potworów herb klubu

Żółty i niebieski miały kojarzyć się z niebem i piaskiem, ale nie tym z nadmorskiej widokówki, tylko surowcem wydobywanym w okolicznej kopalni.

Piasek Potworów logo klubuElewacja budynku kopalni piasku w Potworowie; Źródło: archiwum klubu

Piaskownia wspierała przed laty drużynę piłkarską, stąd też przyjęto unikalną w skali kraju nazwę „Piasek” – niczym „Miedź” w Legnicy i „Siarka” w Tarnobrzegu. Wcześniej rozważali skorzystanie z nazwy miejscowego potoku, jednak Mszanica Potworów brzmiałaby zbyt groteskowo.


Dinozaury z doliny Mszanicy

Przedgórze Sudeckie kusi malowniczymi krajobrazami oraz spokojnymi miejscowościami położonymi wśród oszczędnie zalesionych wzgórz. Jeśli planujecie odwiedzić Góry Stołowe lub czeski Hradec Kralove, to pewnie pojedziecie Drogą Krajową nr 8, ciągnącą się na południe od Wrocławia. Około 8 kilometrów za Ząbkowicami Śląskimi, zobaczycie niepozorny zakręt w prawo, prowadzący do Potworowa.

Piasek Potworów herb klubu

Niewielka wieś, zamieszkana przez około 250 mieszkańców, może pochwalić się długą historią – wzmiankowana po raz pierwszy w 1260 roku jako „Potvorov”. Nazwę zawdzięczała połączeniu słów „po dworze”, oznaczającą osadę położoną obok dworu (majątku), więc pierwsze skojarzenie ze straszydłem nie wynika z historii.

Piasek Potworów herb klubu

Zresztą od niedawna wieś ma kojarzyć z drewnianymi dinozaurami, postawionymi w tamtejszym Parku Potworów dzięki dotacji na tzw. Odnowę Wsi w województwie dolnośląskim.

Piasek Potworów herb klubu

Sportową wizytówką wsi stała się drużyna, założona w 1999 r. w ramach akcji rozwiązywania problemów alkoholowych w Gminie Bardo. Po prawdzie była to reaktywacja Ludowego Zespołu Sportowego, który istniał w Potworowie od lat 70-tych i pogrywał w kłodzkiej klasie C, mierząc się z rywalami ze Stolca, Dzbanowa i Pomianowa Górnego. Drużyna występowała wówczas w błękitnych koszulkach, granatowych spodenkach i biało-czerwonych pasiastych getrach, podarowanych przez władze Gminy Bardo. Więcej o historii ludowego zespołu możecie przeczytać na oficjalnej stronie Piaska.

Piasek Potworów historia

Nie wiadomo, kiedy dokładnie LZS zakończył działalność w Potworowie. Poza opowieściami mieszkańców, niewiele śladów pozostało po drużynie. Ludowy zespół wskrzeszony pod koniec XX wieku miał dwóch ojców – Romana i Czesława Festera. Pierwszy z braci jest znanym samorządowcem, przed laty – jako zastępca burmistrza Gminy Bardo – wymyślił akcję z festynami propagującymi trzeźwy i aktywny styl życia mieszkańców okolicznych wsi. Czesław Fester był przez 12 lat prezesem ludowego klubu z Potworowa i pomysłodawcą nazwy „Piasek”, którą przyjęto w 2001 r. Obaj występowali przed laty w drużynie LZS Potworów, podobnie jak ich trzeci brat – Jan oraz kuzyn, Józef. Z reaktywowanym klubem, związani byli także kuzyni „ojców założycieli” – wiceprezesem został Wiesław, a fotografem – Kazimierz Fester, dzięki któremu Piasek posiada sporo zdjęć z początków działalności. Nie byłoby więc futbolu w Potworowie bez rodziny Festerów, obecnie w drużynie występuje Paweł, a Łukasz i Karol prowadzą klubowe media.


„Halo, Potworów, tu Glasgow”

Nad wizerunkiem profesjonalnych klubów sportowych czuwają dyrektorzy marketingu lub menedżerowie marki. Amatorskie zespoły rzadko przywiązują wagę do komunikacji, jeśli ktokolwiek zajmuje się wizerunkiem, to taką fuchę wykonuje członek zarządu lub trener.

Jednak w dobie mediów społecznościowych wcale nie musisz siedzieć przed starym PC-tem w pokoju za szatnią klubowego budynku, by sprawnie prowadzić marketing klubu. Możesz na przykład być zatrudniony jako Planner przy budowie lotniskowców dla Marynki Brytyjskiej – w szkockim oddziale firmy Callenberg – i z mieszkania pod Glasgow prowadzić media dla klubu oddalonego o 2,1 tys. km. Mowa o synu Czesława – Łukaszu Festerze, który pogrywał w Piasku kilkanaście lat temu. Jego kuzyn, Karol Fester, syn Kazimierza, również spędził kilka lat na Wyspach Brytyjskich, pracował jako webdesigner i fotograf, ale w zeszłym roku wrócił w rodzinne strony. Zamiast fotografować zespół Leeds United, gdzie nawet uczestniczył w profesjonalnej sesji – całe szczęście przed zmianą herbu klubu na fantoma – teraz strzela klimatyczne zdjęcia podczas meczów Piaska.

Piasek Potworów mecz B klasy

Karol jest autorem zdjęcia, do którego Łukasz dopisał zabawny komentarz i post opublikowany na Twitterze w październiku zeszłego roku, zaczął krążyć po internecie…

Nie należę do osób liczących „lajki” pod postami, ale wielość reakcji użytkowników (blisko 350 udostępnień i 2,1 tys. polubień) na zdjęcie „wyremontowanej zachodniej trybuny” klubu jest nieosiągalna dla wpisów większości klubów Ekstraklasy.

Co więcej, zdjęcie pojawiło się nie tylko w sportowych serwisach internetowych, o Piasku wspomniały media od Weszło po Radio Wrocław. Klub zyskiwał kolejnych fanów w mediach społecznościowych.

Ekspres Ząbkowicki herb klubu

Piasek błysnął sportowym żartem roku, ale dzięki profesjonalnej stronie internetowej ludzie mogli dowiedzieć się więcej o dziejach blisko 19-letniego klubu. Malownicze widoki Potworowa w tle osławionej ławeczki stały się najlepszą reklamą wsi, która powinna być opisywana w podręcznikach marketingu wirusowego lub socjologii mediów społecznościowych.

Piasek Potworów stadion 2018

Dzisiaj trybuna zachodnia została przykryta śniegiem, ale wierzę, że chłopaki uporządkują ją przed startem rundy wiosennej i będzie okazja spocząć na gładko wyheblowanej desce świerkowej!

Piasek Potworów ławeczka 2018

Mnie ten październikowy wpis Piaska Potworów na Twitterze rozbawił tym bardziej, że w lipcu 2004 r. zaprojektowałem znak dla tej drużyny, w ramach kompletowania bazy danych klubów prowadzonej przez serwis 90minut.pl. Wcześniej stworzyłem znaki także dla sąsiednich drużyn, z Barda i Brzeźnicy.

Piasek Potworów logo 2004

Projekt znaku dla Piaska był najprostszy z nich, oparty na inicjale „P”, z charakterystycznymi pięcioma kreskami na pochylonej belce litery, które miały kojarzyć się ze zsypującym piaskiem. Przyznam szczerze, że później nie śledziłem losów Piaska, ani sąsiednich drużyn, nie było wówczas możliwości śledzenia w mediach społecznościowych. Unia Bardo doszła najwyżej, przekroczyła progi IV ligi półtora roku temu, a Piasek zaliczył 4 sezony w klasie A.


Spojrzenie w przyszłość

Przed laty wykonanie projektu znaku dla klubu B-klasowego klubu mógł być jedynie przejawem hobby lub ćwiczenia grafiki komputerowej. Przyjmując takie zlecenie, nie oczekiwałem, że klub stanie się potentatem marketingowym, liczyłem, że jednolity znak pojawi się w sieci lub jakimś lokalnym „skarbie kibica”. Teraz możliwości ekspozycji są znacznie większe, nie trzeba dysponować budżetem Realu Madryt, żeby nosić herb na koszulkach w statutowych barwach, szaliki czy proporczyki.

Przez te 13 lat, które minęły od projektu znaku dla Piaska, klub dorobił się – oprócz słynnej trybuny – granatowych koszulek z herbem, choć częściej pogrywał w strojach Sunderlandu lub reprezentacji Anglii, które kuzyni Festerowie kupili na Wyspach. Piasek ma także własną stronę internetową – dodajmy, że jeszcze kilka lat temu klub mógł pochwalić się jednym z najlepszych serwisów w niższych ligach. Widać w tych publikacjach pasję i profesjonalizm Łukasza oraz Karola, a ponieważ na PolskieLogo.net chciałbym promować pozytywne wzorce prowadzenia klubów sportowych, postanowiłem przybliżyć Wam losy znaku Piaska, a przy okazji dokonać lekkiego liftingu i zaprezentować projekt dedykowanych strojów.

Piasek Potworów logo klubuCo prawda, znak Piaska nie zestarzał się zbytnio przez te 13 lat, zmieniłem jedynie odcień żółtego i niebieskiego oraz poprawiłem rysunek liter w słowie „Potworów”. Pierwotnie nazwę miejscowości wypisałem za pomocą fontu Square 721, ale po latach zrozumiałem, że na skosie litery MUSZĄ być rysowane ręcznie.

Piasek Potworów logo klubuPrzygotowałem także alternatywną wersję strojów meczowych, nawiązujących kolorystyką do kostiumów z lat 70-tych. Czy jednak uda się zebrać fundusze na wdrożenie projektów, zobaczymy w najbliższym czasie. Niestety klub od dłuższego czasu ma problemy kadrowe, zawodnicy z okolicy wybierają granty w sąsiednich klubach. Niewielu dostrzega, że Piasek nie jest zwykłą B-klasową drużyną, ale nowatorskim pomysłem budowania wizerunku amatorskiego klubu w sieci.

Na koniec zapraszam do oceny projektu znaku Piaska oraz dzielenia się uwagami dotyczącymi projektów strojów. Czy Waszym zdaniem kluby z niższych lig powinny iść śladami Piaska, pokazywać koloryt swojej drużyny w internecie, budować wirtualną tożsamość?

Piasek Potworów logo klubu

Jak oceniasz znak LKS Piasek Potworów?

  • 5 / doskonały (51%, 62 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (39%, 48 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (8%, 10 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (1%, 1 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (1%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 122

Loading ... Loading ...


Fotografie:
© Kazimierz Fester
© Karol Fester
Archiwum LKS Piasek

Źródła:
Informacje o Potworowie na fanpage Gminy Bardo
Oficjalna strona Piaska Potworów
dostęp: 2018/02/10