Podhale Nowy Targ logo klubuGdyby nie sukcesy sportowców, Nowy Targ kojarzony byłby jedynie z niewielkim miastem na trasie z Krakowa do Zakopanego, położonym w kotlinie między Gorcami a Tatrami. Dziś o symbolach najbardziej utytułowanego polskiego klubu hokejowego.


© Autor: Jakub Malicki

Przeważnie piszę o herbach klubów piłkarskich, ponieważ futbol ma najbardziej urozmaicone tło około sportowe, od ponad stu lat wokół niego budowane są swoiste więzi międzyludzkie lub antagonizmy kibicowskie. Jest to dyscyplina najbardziej medialna w Polsce, a popularność piłki wynika z czynników bardziej tożsamościowych niż czysto sportowych. Także większość polskich klubów sportowych ma rodowód futbolowy – nierzadko te powstałe przed wojną stanowiły rozwinięcie drużyn piłkarskich, a w PRL-u odgrywały rolę sekcji wiodącej i reprezentatywnej dla klubu.

Jednak w Nowym Targu to hokej na lodzie zdominował futbol i porównywanie osiągnięć obu sekcji jest jak chwalenie się spacerem po gorczańskim reglu dolnym przed doświadczonym zdobywcą Rysów… Pierwsi zeszli tylko dwukrotnie (1983, 1988) z podium Mistrzostw Polski w ciągu trzech dekad, podczas gdy drudzy marzyli o przekroczeniu progu III ligi. Obecnie możemy stwierdzić, że postawienie na sporty zimowe w podhalańskiej miejscowości było świetną decyzją, na której zyskał wizerunkowo cały region.

Historia znaku
Początki klubu datowane są na 1932 rok, gdy utworzono w Nowym Targu Towarzystwo Sportowe „Podhale”. Pierwszą uprawianą dyscypliną był futbol, choć jeszcze przed wojną otwarto sekcję lekkoatletyczną, tenisową i narciarską. Sekcja hokeja na lodzie pojawiła się w trakcie… okupacji niemieckiej![1]

Podhale Nowy Targ logo klubuDotarłem do zdjęcia odznaki klubu, w kształcie parzenicy z wkomponowanym centralnie monogramem „TSP” i szarotką, będącą symbolem klubu. Niestety jest wielce prawdopodobne, że znak ten został opracowany w późniejszych latach (np. przy okazji jubileuszu 50-lecia).

Z 1948 roku pochodzi jubileuszowa odznaka z żółto-niebiesko-czerwonymi polami tarczy i napisem SKS Podhale, ale też istnieje podobna z nazwą NKS Podhale (Nowotarski Klub Sportowy).

Podhale Nowy Targ logo klubuMożliwe, że był to pierwszy powojenny znak Podhala… Warto odnotować, że w 1948 roku drużyna hokejowa została zgłoszona do rozgrywek prowadzonych przez Krakowski Okręgowy Związek Hokeja, czyli wtedy rozpoczęła marsz na sportowe szczyty.

Podhale Nowy Targ logo klubuPodczas reorganizacji sportu opiekę nad nowotarskimi sportowcami przejęło Zrzeszenie Sportowe „Spójnia i pod tą nazwą hokeiści debiutowali w Mistrzostwach Polski w 1952 roku. Futboliści pojawili się w 3. lidze, by jednak szybko spaść do niższej klasy rozgrywek.[2] W 1955 roku Spójnia weszła w skład zrzeszenia Sparta i stąd korekcie uległa nazwa klubu z Nowego Targu.

W drugiej połowie lat 50-tych przywrócono historyczną nazwę „Podhale” i wkrótce klub został tytanem polskiego hokeja. Sukcesy Podhala najlepiej zobrazuje poniższa infografika:

Podhale Nowy Targ logo klubuLista sukcesów „Szarotek” sprawia, że jest to najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce!

Tylko który znak towarzyszył nowotarskim hokeistom w latach sukcesów? Na pewno symbolem była szarotka z kijem hokejowym, natomiast wątpliwości budzi wygląd otaczającej ją tarczy.

Podhale Nowy Targ logo klubuZachowało się mnóstwo pamiątek, na których tarcza podzielona jest na trzy pola o kolorach (od prawej strony według reguł heraldyki): czerwonym, niebieskim i żółtym.

Podhale Nowy Targ logo klubuJak widzimy, ten układ był powielony na proporczykach i odznakach. Jak wyczytałem w artykule Stefana Leśniowskiego[3], prawidłowe barwy klubu mają odwróconą kolejność, czyli prezentują się następująco: żółty-niebieski-czerwony. Przygotowując materiały na jubileusz 50-lecia, wykonawca zamienił żółte pole z czerwonym i stąd taki znak pojawia się na wielu materiałach. Opowieść o przypadkowym odwróceniu kolorów wydaje się wiarygodna, pamiętamy że materiały z 15-lecia miały właśnie taką kolejność kolorów na tarczy.

Podhale Nowy Targ logo klubuZnak Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego „Podhale” – który od 2000 roku stanowił zaplecze kadrowe dla hokejowej drużyny występującej w Ekstralidze – ma te barwy ułożone w prawidłowym szyku.

Ostatnie lata przyniosły skrajne emocje dla sympatyków Podhala. Z jednej strony dwa Mistrzostwa Polski (2007, 2010) czy kilkakrotnie brąz (m.in. w dwóch ostatnich sezonach), z drugiej spadek z Ekstraligi (ostatnie miejsce w sezonie 2011/12).

W sierpniu 2015 roku utworzono Sportową Spółkę Akcyjną KH „Podhale”, która dostała licencję na występy w Polskiej Hokej Lidze. W nazwie klubu i jego herbie pojawił się człon sponsorski „TatrySki”.

Szarotka Nowy Targ
W 1998 roku założono w Nowym Targu klub unihokeja pod nazwą KS Szarotka. W tej niszowej dyscyplinie sportowej nowotarżanie nie mieli sobie równych, zdobywając 11 kolejnych tytułów Mistrza Polski (w latach 1999-2010). Od 2010 roku prymat w mieście (ale i w całym kraju) przejęła drużyna KS Górale Nowy Targ, ale Szarotka wciąż jest czołowym klubem. W latach 2000-2009 prowadziła także sekcję piłkarską.

Szarotka Nowy Targ logo klubuZ takim niebanalnym logo (obowiązującym prawdopodobnie od 2006 roku) futboliści z Nowego Targu rywalizowali w nowosądeckiej klasie A, z której spadli w 2009 roku. Po degradacji drużyna została przejęta przez nowo utworzony Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale, wchłaniając przy okazji drużynę piłki halowej KS Krokus-Podhale.

NKP Podhale Nowy Targ logo klubuDrużyna rozpoczęła występy w podhalańskiej klasie B (8 poziom rozgrywek), by w ciągu sześciu lat dostać się do III ligi małopolsko-świętokrzyskiej. W zeszłym sezonie piłkarze NKP Podhale zajęli 4. miejsce w tabeli i utrzymali się na 4. poziomie rozgrywek (zakwalifikowali się do zreformowanej 3. Ligi, grupy: IV). Co ciekawe, klub ma w statucie barwy czerwono-niebiesko-żółte, czyli odwrócone względem hokejowego Podhala.

Opinia o logo
Dzisiaj nietypowo dwa znaki, ponieważ piłkarskie i hokejowe Podhale to dwa różne podmioty, a zwykle analizuję herby futbolowe. W przypadku Podhala mamy jednak odrębną symbolikę drużyny hokejowej, która sportowo i wizerunkowo jest znacznie bardziej rozpoznawalnym klubem, stąd też postanowiłem poświęcić jej dzisiejszy wpis.

NKP Podhale Nowy Targ logo klubuPowyżej dwa obecnie wykorzystywane znaki nowotarskich klubów noszących nazwę „Podhale”. Z lewej – hokejowy, składający się z herbu Podhala i pola sponsorskiego.

Nie przepadam za łączeniem znaków sportowych z logotypem sponsora… jak widzimy w takim zestawieniu pojawił się bałagan literniczy, nie ujarzmiony nawet dodatkową tarczą, do której dość zgrabnie wkomponowano herb Podhala. Niewątpliwie szarotka z kijem hokejowym to kultowy symbol w naszym sporcie, ale w całej tej konstrukcji sponsorskiej pasuje jak kwiatek u kożucha.

Mamy też szarotkę na piłce – jako symbol drużyny piłkarskiej. Postanowiono tam odróżnić się od symbolu hokeistów i kompozycja ta wypadłaby całkiem nieźle, gdyby nie… liternictwo! Szeryfowy krój Garamond nawiązuje do XVI-wiecznego pierwowzoru i obecnie może uchodzić za klasyczny (lub przestarzały – ale bez negatywnej konotacji). Niestety charakter liter zupełnie nie pasuje do reszty kompozycji znaku NKP Podhale i pogrąża niezły pomysł na wyeksponowanie szarotki na dole tarczy. Dodatkowo obniża czytelność napisów w mniejszych rozmiarach. Szkoda, bo ten niebrzydki herb stracił charakter przez niedopasowanie liternictwa.

Podhale Nowy Targ logo klubu

Jak oceniasz znak NKP Podhale Nowy Targ?

  • 3 #poprawny (47%, 16 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (35%, 12 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (12%, 4 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (6%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 34

Loading ... Loading ...

Podhale Nowy Targ logo klubu

Jak oceniasz obecne logo hokeistów Podhala Nowy targ?

  • 4 #wartościowe (27%, 10 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (27%, 10 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (19%, 7 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (16%, 6 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (11%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 37

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net znaku NKP Podhale:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8


Ocena polskielogo.net znaku Tatry-Ski Podhale:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Podhale_Nowy_Targ
dostęp: 2016/08/09
[2] Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-70; Warszawa 2013
[3] Stefan Leśniowski: „Spór o barwy” na http://www.sportowepodhale.pl/index.php?s=tekst&id=3551
dostęp: 2016/08/09