Symboliczne podsumowanie roku 2018
Kończy się rok pełen kontrastów. Mistrzostwo Świata siatkarzy i upadek Stoczni Szczecin; rekordowa umowa Ekstraklasy na sprzedaż praw telewizyjnych i bliskie bankructwo Wisły. Widzew wygrał plebiscyt „Znak 100-lecia”, a chwilę później prezes klubu podał się do dymisji.


© Autor: Jakub Malicki

Jak pewnie zauważyliście, w mijającym roku częściej publikowałem posty w mediach społecznościowych niż nowe artykuły o klubach na stronie. Tutaj skupiłem się na bardziej przekrojowych – a zarazem czasochłonnych – wpisach, dzięki czemu do sieci trafiło kolejne 120 znaków sportowych, należących do klubów przedwojennych, kolejarskich oraz Mistrzów Polski. Ponadto wsparłem kilka projektów w realnym świecie – współtworzyłem nowy klub piłkarski w Krakowie, obejrzałem ponad 30 meczów z poziomu murawy, współpracowałem z redakcją Encyklopedii Piłkarskiej FUJI oraz zaprojektowałem nowe znaki na zlecenie Fabloku Chrzanów, Odry Opole, Odry Wodzisław Śląski, Kabla Kraków, Pogoni Kraków i Sandecji Nowy Sącz.

W następnym wpisie podsumujemy rebrandingi sportowe z 2018 roku, dzisiaj zapraszam Was do wspomnienia wydarzeń związanych z działalnością serwisu PolskieLogo.net, w ostatnich miesięcach.


#1 / Widzew wygrał plebiscyt „Znak 100-lecia”

Symboliczne podsumowanie roku 2018

W listopadzie świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji przeprowadziliśmy plebiscyt na „Mistrzowski znak stulecia”, w którym uczestniczyło 50 klubów – zdobywców minimum 9 tytułów Mistrza Polski w jednej lub 4 tytuły w co najmniej dwóch dyscyplinach drużynowych (grach zespołowych, w których wyłaniano Mistrza Polski już przed II wojną światową oraz w rugby i żużlu). Do finału plebiscytu trafiło 11 znaków, a ostatecznie zwyciężył Widzew, przed ŁKS i Podhalem Nowy Targ.


#2 / Retro Mundial podczas Mistrzostw Świata

Symboliczne podsumowanie roku 2018

Nasi nie popisali się na rosyjskim Mundialu – porażki z Senegalem i Kolumbią oraz „niski pressing” w meczu z Japonią zostaną zapamiętane, jako marne osiągnięcia kadry Adama Nawałki. Poza tym, rosyjski Mundial przyniósł kilka pasjonujących wydarzeń, że wspomnę mecze Hiszpanii z Portugalią (3-3), Francji z Argentyną (4-3) czy zwycięski finał Francuzów z Chorwacją i deszczową ceremonią wręczenia medali, podczas której parasol ochronił jedynie Putina.

W cieniu mistrzostw, przeprowadziliśmy plebiscyt „Polski Retro Mundial”, w którym uczestniczyły znaki 30 zapomnianych klubów, istniejących przed II wojną światową – polskich kresowych, niemieckich i żydowskich. Najwyższe noty otrzymał herb Kresów Tarnopol, przed Pokuciem Kołomyja i Preussen 1910 Zaborze.


#3 / Moje 32 mecze w roli fotoreportera

Symboliczne podsumowanie roku 2018

Reprezentacja Polski zawiodła na Mundialu, ale jesienią walczyła z Włochami i Portugalią w dywizji A Ligi Narodów. Nadarzyła się okazja, by obejrzeć w Chorzowie z bliska trzy reprezentacje, którym kibicowałem od młodych lat!

W dniu 14 października fotografowałem podczas meczu klasy B, pomiędzy Fairantem Kraków a rezerwami Prądniczanki (2-6), a wieczorem w Chorzowie zza teleobiektywu śledziłem pojedynek Polaków z Włochami (0-1)! Od kiedy pozbyłem się telewizora, mecze oglądam tylko na stadionie lub w gronie znajomych, widowiska Ligi Mistrzów już nie cieszą jak za dawnych lat. Podobnie nie mogę poczuć emocji w trakcie meczów siatkówki, choć sportowcy w tym roku dali powody do radości Polakom – wygrali finał Mistrzostw Świata z Brazylią 3-0! Sukces nie przełożył się jednak na wizerunkowy boom dyscypliny. Niedawno ciosem dla społeczności siatkarskiej było wycofanie KS Stocznia Szczecin (wcześniej Espadon Szczecin) z Plus Ligi, gdzie latem budowano dream team, w stylu zastaw się a postaw…

Niestety współczesny sport uzależniony jest od pieniędzy, a w Polsce widać kryzys w sferze sponsoringu. Największym wygranym może okazać się jednak piłkarska Ekstraklasa, która odsprzedała prawa telewizyjne Canal+ i TVP za rekordowe 250 mln zł za sezon. Liga wróci do telewizji publicznej, co powinno dać klubom większe możliwości szukania sponsorów, ale też ryzyko „przejedzenia” środków publicznych. Powinniśmy stwarzać presję na rozwój klubów w sferze szkolenia dzieci i młodzieży oraz działań CSR…


#4 / Futbolowa rewolucja po krakowsku

Symboliczne podsumowanie roku 2018

Czy słyszeliście o książce „Futbolowa rewolucja” Jima Keoghana o angielskich klubach zarządzanych przez fanów, m.in. Wimbledon AFC i FC United of Manchester? W Polsce także widać pierwsze tego typu organizacje, że wspomnę AKS Zły Warszawa czy IKP Olimpię Poznań. W mijającym roku wsparłem dwa stowarzyszenia założone przez kibiców piłkarskich, projektując dla nich znaki. W marcu zaprezentowałem herb dla Stowarzyszenia Futbolowego „Fairant”, którego celem jest budowa społeczności w stylu pionierskich klubów sportowych przełomu XIX i XX wieku. Stowarzyszenie „Socios Wisła” powstało w celu integracji kibiców i wsparcia finansowego Wisły Kraków w trudnym dla klubu okresie.


#5 / Wiślacki kryzys

Symboliczne podsumowanie roku 2018

Ile znaczą wartości w dzisiejszym, nie tylko sportowym, świecie? Dla kogo w Krakowie legendarne przemówienie Henryka Reymana w przerwie meczu z Cracovią w 1925 roku, zakończone słowami „Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali was za niegodnych… podania ręki!” jest wyznacznikiem bycia Wiślakiem?

Ten rok był jednym z najgorszych w historii klubu, nawet jeśli drużyna trenera Stolarczyka spisywała się przyzwoicie na boiskach Ekstraklasy. Brak transparentności i reakcji władz klubu na medialne doniesienia o związkach z grupami przestępczymi, dezinformacja i degrengolada ze zmianą właścicieli, problemy ze stadionem, kolosalne zadłużenie, nieregulowanie zobowiązań wobec zawodników i kontrahentów… wydarzenia kompletnie zaprzeczające słowom wiślackiej Legendy. W końcu przyszłość jednego z najstarszych i największych polskich klubów zależy od egzotycznego inwestora o mglistej reputacji…


#6 / Historyczne znaki w Encyklopedii FUJI

Symboliczne podsumowanie roku 2018

W wędrówce po historycznych sezonach Ekstraklasy zatrzymaliśmy się na roku 1939. Powojenne znaki polskich klubów udostępniłem redakcji Encyklopedii Piłkarskiej FUJI. Polecam nabyć tomy 54 i 55 tej pionierskiej publikacji, w których Andrzej Gowarzewski opisał mroczne lata 1945-62 Mistrzostw Polski. Wielokrotnie korzystałem z danych Encyklopedii na łamach serwisu, o czym możecie przekonać się zaglądając do bibliografii pod wpisami, dlatego postanowiłem pomóc jej autorom w zaniedbanej wcześniej kwestii herbów sportowych. Nie wykluczam powrotu do serii „Barwy ekstraklasy”, spodziewajcie się także kolejnych zestawień historycznych herbów w mediach społecznościowych.


#7 / Odświeżone znaki wiekowych klubów

Symboliczne podsumowanie roku 2018

Mijający rok przyniósł dwie spektakularne klęski rebrandingu znanych klubów. Władze FC Barcelona oraz Leeds United wycofały się z wdrożenia nowych znaków, niedługo po utopieniu w hejcie w mediach społecznościowych. Oba znaki nie były doskonałe, lecz wycofanie się z wdrożenia zaraz po prezentacji logo, powinno dać do myślenia kolejnym działaczom ślepo płynącym za trendami i sięgnięcia po konsultacje eksperckie i społeczne, zanim zapadnie decyzja o publikacji nowego herbu.

W Polsce dostrzegam, że w klubach sportowych coraz więcej ludzi jest świadomych kluczowej roli znaku graficznego w budowie wizerunku oraz uwzględnienia historycznej symboliki. Ze względu na dużą czasochłonność prac graficznych i projektowych, w mijającym roku przyjmowałem jedynie komercyjne zlecenia projektu nowego lub liftingu starych znaków klubów. W ten sposób powstały nowe znaki Sandecji Nowy Sącz, Odry Opole, Odry Wodzisław Śląski, Pogoni i Kabla Kraków oraz Fabloku Chrzanów. Oprócz Widzewa, nie publikowałem autorskich wersji znaków, choć nie wykluczam, że w 2019 zobaczycie tutaj kilka nowych projektów ze szkicownika (dla klubów przedwojennych).


#8 / Sandecja wróciła do dawnego znaku

Symboliczne podsumowanie roku 2018

W maju przeprowadziliśmy plebiscyt „Kolej na kolejarzy”, w którym najwięcej głosów zebrał historyczny herb Sandecji Nowy Sącz. Chwilę później klub pożegnał się z Ekstraklasą po zaledwie jednym sezonie w elicie, ale w Nowym Sączu postanowili otworzyć się na zmiany. W czerwcu wybrano nowego prezesa, którym został Tomasz Michałowski, a w lipcu zdecydowano o powrocie do historycznego herbu. Władze klubu zleciły mi opracowanie herbu oraz księgi znaku, co uczyniłem z nieskrywaną satysfakcją.

Symboliczne podsumowanie roku 2018

Sandecja otrzymała także wzorcowe grafiki i szablony podstawowych materiałów identyfikacyjnych, a za wdrożenie odpowiadają klubowi graficy. Nowy herb został zaprezentowany w październiku 2018, o czym wspomniałem w mediach społecznościowych.

Na koniec dodam, że Kresy Tarnopol282 klubem opisanym w serwisie. Pierwsze wpisy z 2015 roku powstawały w 2-3 godziny, obecnie potrzebuję kilku dni na zebranie danych i budowę artykułu. Spośród klubów, które zagrały kiedykolwiek w Ekstraklasie, zostały nam znaki Górnika Wałbrzych, Lechii/Olimpii Gdańsk, RKS Radomsko, Górnika Polkowice oraz Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. W nadchodzącym roku chciałbym uzupełnić bazę o opisy tych klubów, będę miał także kilka niespodzianek dla miłośników historii sportu i brandingu.

Życzę Wam wielu pozytywnych wydarzeń w przyszłym roku, również estetycznych i większej dbałości polskich władz o krajobraz miejski i naturalny. W sporcie liczę na progres organizacyjny i bardziej rzetelne dziennikarstwo, bo w ostatnich latach postępuje pauperyzacja mediów, zalew „szydery” i dyktat „klikalności”. Nie idźmy tą drogą!