Pogoń Mogilno logo klubuEwolucja czy rewolucja wizerunku – którą drogą powinny kroczyć kluby o wieloletniej tradycji? Pogoni z Mogilna proponuję odświeżenie znaku z zachowaniem historycznej symboliki. Chciałem jednak odróżnić jej logo od emblematu Polonii Trzebnica.


© Autor: Jakub Malicki

Kilka tygodni temu planowałem odwiedzić Mogilno, z okazji ślubu dobrej znajomej, który odbywał się w tamtejszym kościele. Niestety okoliczności rodzinne zatrzymały mnie w domu, więc przepadła także szansa pstryknięcia kilku ujęć na tamtejszym stadionie. Nie dotarłem do Mogilna, ale Mogilno dotarło do mnie, bo w lipcowej ankiecie znak Pogoni zdobył najwięcej głosów. W nagrodę zobowiązałem się wykonać autorską propozycję znaku dla klubu znad rzeki Panny.

Pierwotnie zakładałem stworzenie kompletnie nowego znaku, ponieważ oficjalny herb KS Pogoń Mogilno ma sobowtóra w Trzebnicy.

Pogoń Mogilno Polonia TrzebnicaCo więcej, trudno rozstrzygnąć, który klub – Pogoń czy Polonia – jako pierwszy używał takiego herbu, bowiem uwieczniono je na odznakach sprzed epoki cyfrowej. Przypuszczam, że jednak Pogoń była pierwsza, na pewno dłużej używa swojego znaku, Polonia w ostatnich latach używała przez moment logo sponsora, firmy Tarczyński. Na pewno Pogoń jest starszym klubem, bo nawiązuje do drużyny założonej w 1923 roku. W każdym razie pierwszy powód dla projektu zupełnie nowego znaku – odróżnienie się od drużyny z Trzebnicy.

Drugi powód jest bardziej prozaiczny – obecny znak nie jest zbytnio atrakcyjny, rysunek zawiera wiele niekonsekwencji – rachityczny kontury i liternictwo (Arial), nieprecyzyjne przełamanie monogramu (glifu) na okrągłej tarczy, zresztą również pochodzącego z fontu Arial. Obecne logo Polonii Trzebnica jest bardziej jakościowe.

Zastanawiam się, dlaczego nikt w Mogilnie nie próbował narysować tego znaku na nowo, skądinąd wiem, że mają tam ludzi radzących sobie z programami komputerowymi. Niech świadczą o tym oprawy graficzne do skrótów meczów na kanale youtube klubu:

Pogoń Mogilno w Champions League

Grafiki prawie jak w Lidze Mistrzów, animacje, znak wodny czy nawet wipe – widać, że przykładają wagę do strony wizualnej swojego klubu. Herbu nie odważyli się zmienić od co najmniej 2004 roku (wtedy taki wzór zobaczyłem po raz pierwszy, tylko zamiast akronimu „KS” widniał na nim „LKS”). Dodajmy, że w PRL-u znak był lepiej wyrysowany. Poszczególne wersje różniły się szczegółami, np. niekiedy na otoku wypisano nazwę miasta, a innym razem dodawano przyimek i napis brzmiał: „W MOGILNIE”.

Pogoń Mogilno logoZłote kontury tarczy są oczywiście zbędne, przed epoką komputerową były jednak często spotykane na herbach uwiecznionych na proporcach, sztandarach czy odznakach (choć na tych ostatnich kontur był determinowany techniką wykonania). Wydaje się, że dawny znak KS Pogoń Mogilno jest dobrym punktem wyjścia dla nowego projektu. Gdyby nie logo TSSR Polonia Trzebnica, pozostawiłbym znak właśnie w takiej formie.

Jednak uważam, że każdy klub powinien mieć swój oryginalny emblemat, dlatego postanowiłem poszukać możliwości odróżnienia herbu mogileńskiej Pogoni od znaku klubu z Dolnośląskiego.


Jak to widzę?

Szybki przegląd symboliki lokalnej doprowadził mnie do symbolu miasta – trzech krzyży barwy złotej na błękitnym polu, ułożonych w triskelion. Symbol interesujący pod względem plastycznym, jednak uważam, że kopiowanie herbu miasta do znaku sportowego to ostateczna ostateczność.

Herb MogilnaNiestety herb powiatu mogileńskiego nie zawiera unikalnego symbolu – połączenie herbu województwa kujawsko-pomorskiego z biało-czerwoną podstawą szachową. Poza tym, miasto historycznie należy do Wielkopolski, więc nawiązania do czerwonego orła i czarnego lwa nie byłoby dobrym tropem.

Nazwa miasta nawiązuje do mogiły, jak kiedyś określano pagórki. Okoliczny krajobraz urokliwy, lecz typowy dla pojezierza; zabytkowy Klasztor Benedyktynów z XI w., synagoga, kamienice XIX-wieczne… W PRL-u zakłady materiałów budowlanych, spożywcze, drzewne, kopalnia soli od lat 80-tych. Miasto ma kilka charakterystycznych cech, a jednak żadna z nich nie wpłynęła na symbolikę klubu sportowego. Przez lata używano monogramu na okrągłej tarczy i wydaje się, że jakakolwiek gruntowna zmiana byłaby trudna do przeprowadzenia.

Postanowiłem więc w autorskim projekcie zachować 2 charakterystyczne elementy znaku Pogoni: monogram i okrągłą tarczę przełamaną na pola w barwach klubowych.

Herb MogilnaJednak dlaczego kształt litry miałby wyglądać jak klepnięty z klawiatury? Postanowiłem upodobnić jego rysunek do krzyża z herbu Mogilna, wyciągając poziomą i ukośną kreskę litery z jej figury. By odróżnić logo Pogoni od Trzebnicy, zastosowałem przecięcie tarczy po skosie, nie w poziomie.

Lifting herbu Pogoni MogilnoFinalny projekt znaku stanowić może ewolucję, a nie rewolucję wizerunku klubu z Mogilna. Znak nie traci czytelności w wersji monochromatycznej ani negatywowej.

Dla napisów zastosowałem krój Klavika Display, autorstwa Erika Olssona, który nie jest darmowy, więc też rzadko spotykany w projektach sportowych (choć np. Ekstraklasa ma swój logotyp wypisany inną odmianą tego kroju). Jeśli klub nie zdecydowałby się na kupno fonta, można znaleźć darmowy zamiennik o zbliżonym charakterze np. z biblioteki Google Fonts, typu Exo 2.0 lub Encode Sans.

Autorskie logo Pogoni MogilnoMotyw ukośnego przecięcia tarczy na dwa pola możemy także nanieść bez problemu na koszulki meczowe.

Autorskie logo Pogoni MogilnoZdaję sobie sprawę, że nawet tak drobne odświeżenie znaku, może być dla środowiska piłkarskiego w Mogilnie zbyt odważne, ale chętnie poznam opinie dotyczące zaprezentowanego znaku.

Niech będzie to okazja do dyskusji, czy stare znaki w ogóle powinny być odświeżane? A jeśli tak, czy droga radykalnej zmiany czy lifting starego symbolu? I wreszcie, gdy kilka klubów posiada podobne herby, czy powinny dążyć – Waszym zdaniem – do wykreowania nowej symboliki?

Wasze oceny oficjalnego znaku Pogoni Mogilno w konkursie 110latPogoni:

Pogoń Mogilno logo klubu

Jak oceniasz znak Pogoni Mogilno?

  • 5 / doskonały (47%, 125 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (17%, 46 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (14%, 36 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (11%, 30 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (10%, 27 razy oceniany)

Ilość głosów: 264

Loading ... Loading ...

Źródła:
Encyklopedia PWN
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mogilno
https://www.pogonmogilno.pl/klub/historia-klubu/

dostęp: 2017/09/01