Pogoń Skwierzyna logo klubuZ pozoru nieciekawy znak anonimowego klubu. W piwnicy budynku Pogoni Skwierzyna zobaczyłem jednak kolekcję, której mogą pozazdrościć lubuskiemu klubowi drużyny Ekstraklasy.


© Autor: Jakub Malicki

Tu nie było nigdy rzeszy turystów, choć okolica wyjątkowo urokliwa. Wyróżnia się nawet w malowniczym krajobrazie polskiego pojezierza. Do Skwierzyny, zamieszkanej przez 9,7 tys. mieszkańców, najchętniej zajrzą fani grzybobrania, wszak miasto leży wśród borów sosnowych, a otaczająca je Puszcza Notecka słynie z bogactwa podgrzybków i prawdziwków. Wędkarze i kajakarze mogą za to wybierać między Wartą i Obrą, które to rzeki spotykają się na granicy Skwierzyny.

Pogoń Skwierzyna stadion klubuSkwierzyna przyciąga malowniczymi krajobrazami; Foto: Jakub Malicki

Fani piłki nożnej mogliby zobaczyć mecz lubuskiej A-klasy… przy odrobinie szczęścia, gdyż miejscowy klub od lat boryka się z problemami organizacyjnymi, pojawia się i znika, niczym ten Józek z piosenki Beaty Kozidrak. Pół wieku temu mieli w Skwierzynie nawet III ligę, ale czasy świetności tamtejszej Pogoni pamiętają już tylko najstarsi kibice.


Muzeum w piwnicy

Do Skwierzyny trafiłem rok temu, zatrzymując się tam w drodze do Gorzowa Wielkopolskiego. Celem wizyty wtedy nie był stadion – jak to miało miejsce kilka lat wcześniej w Świebodzinie – lecz chęć złapania oddechu w niewielkiej miejscowości.

Pogoń Skwierzyna stadion klubuJak się okazało, trafiłem w okolice stadionu Klubu Sportowego „Pogoń” Skwierzyna, więc nie omieszkałem zajrzeć i zrobić kilku zdjęć. Wówczas zaczepił mnie siwowłosy mężczyzna, który kosił trawę traktorem. Usłyszałem tradycyjne pytanie – co tu robię – a gdy odpowiedziałem, że chciałem strzelić kilka zdjęć, odpowiedział – czekaj pan, coś panu pokażę!

Po chwili gospodarz zaprosił mnie do budynku klubowego, zeszliśmy po schodach do ciasnego korytarza. Włączył światło, a ja oniemiałem z wrażenia – zobaczyłem ścianę obwieszoną plakatami i afiszami Pogoni Skwierzyna, wydanymi w ciągu co najmniej 20 ostatnich lat.

Pogoń Skwierzyna stadion klubuJerzy Kuźmicz prezentuje pamiątki Pogoni Skwierzyna; Foto: Jakub Malicki

Gospodarzem okazał się Jerzy Kuźmicz, były tenisista stołowy, dawny sekretarz klubu i jego kronikarz. Urodzony w Skwierzynie, młodszy o około 6 lat od Pogoni. Tak wnioskuję po metryce autora wystawy pamiątek klubu i dacie założenia Pogoni, widniejącej w jej obecnym herbie. Przed laty mieli wypisany rok 1947. Choć tak naprawdę solidną drużynę mieli dopiero na początku lat 50-tych, gdy pod patronatem zakładów z branży drzewnej założono w Skwierzynie koło sportowe Zrzeszenia „Unia”.

Pogoń Skwierzyna stadion klubuUnia nie była jednak trwałym bytem, wkrótce zmieniono nazwę na Spójnia, a w 1956 roku piłkarze trafili pod opiekę LZS.

Pogoń Skwierzyna stadion klubuPamiątki w piwnicy Pogoni Skwierzyna; Foto: Jakub Malicki

Pod nazwą LZS Pogoń miejscowa drużyna osiągnęła największy sukces w historii – awansowała do III ligi w 1958 roku. Przygoda na tym szczeblu rozgrywek trwała jedynie sezon. Na więcej nie było stać skwierzynian, o czym dowodzą losy klubu w późniejszych dekadach.

Pogoń Skwierzyna stadion klubuDrużyna LZS Pogoń Skwierzyna, która zagrała w III lidze; Źródło: Archiwum klubu

Przez lata Pogoń Skwierzyna była solidnym czwartoligowcem. W latach 70-tych zmieniono nazwę na Skwierzyński Klub Sportowy „Pogoń”. Gdy wiele klubów czerpało swą siłę z patronujących im zakładów pracy, nosząc w nazwach te „ZKS-y” lub „MZKS-y”, w Skwierzynie mieli „SKS” z bardzo interesującym logo.

Pogoń Skwierzyna herb klubuMonogram „S” wyrysowany za pomocą kresek, przypominających łuki bieżni, dawały klubowi wyrazisty symbol na kilkanaście, jeśli nie dwadzieścia kilka lat. Potem nastąpiła transformacja, klub zyskał miano sponsora i banalny emblemat z clipartową piłką i logotypem mecenasa…

W Pogoni grał przez trzy lata Dariusz Tataj, który w połowie lat 90-tych rozegrał sezon w Ekstraklasie, w barwach Śląska. Najsłynniejszy piłkarz w dziejach Skwierzyny ma nawet gablotę z własną metryką w odwiedzanym przeze mnie muzeum Jerzego Kuźmicza. Mniej miejsca poświęcono Zenonowi Burzawie, ale król strzelców I ligi grał tylko jedną rundę w Skwierzynie…

Pogoń Skwierzyna stadion klubuFragment wystawy poświęcony znanym zawodnikom Pogoni; Źródło: Archiwum klubu

Na tej niesamowitej wystawie Kuźmicz zgromadził mnóstwo wycinków prasowych, proporczyków, legitymacji zawodników, starych zdjęć drużyn, a nawet strojów Pogoni. Gdy powiedziałem mu, że najbardziej interesują mnie herby, otworzył szafę i wyjął plik proporczyków. Ku mojemu zdumieniu, nie były to tylko pamiątki lokalnych rywali, takich jak Błękitni Murzynowo, ale np. proporzec Spartaka Moskwa z 1995 roku, więc z czasów meczów przeciwko Legii w Lidze Mistrzów, czy inny, należący do walczącego wówczas o awans do ekstraklasy Krisbutu Myszków. Był też „trójkąt” Chrobrego Głogów, w którym grał Tataj…

Kuźmicz niechętnie opowiadał o ostatnich latach klubu. W 2013 roku Pogoń upadła, bo działacze nie potrafili rozliczyć się z subwencji, którą klub otrzymał od miasta.


Ze szczytu na dno

Początków kryzysu należałoby szukać u progu drugiej dekady XXI wieku. Sezon 2010-11 Pogoń zaczynała z ambicjami powrotu na czwarty poziom rozgrywek (po reorganizacji zwany 3. Ligą).

Pogoń Skwierzyna stadion klubuPlakat meczowy Pogoni Skwierzyna z 2011 roku; Źródło: Archiwum klubu

Drużyna grała znakomicie, odnosząc kolejne zwycięstwa – 21 w całym sezonie. Na koniec rozgrywek 1. miejsce w tabeli i… pusto w kasie klubu. Skwierzynianie zrezygnowali z awansu do 3. Ligi, podobnie jak druga w tabeli Spójnia Ośno Lubuskie. W kolejnym roku zajęli ostatnie miejsce w rozgrywkach i spadli z 4. Ligi… Rok 2013 i znowu ostatnie miejsce, tym razem spadek z ligi okręgowej. To był już koniec Skwierzyńskiego Klubu Sportowego „Pogoń”, którego zarząd podał się do dymisji, a drużynę seniorów wycofano z lubuskich rozgrywek. W mieście stworzono klub o nazwie „Lions”, który rozpoczął rozgrywki od drezdeneckiej B-klasy. Po roku awansował zresztą do klasy A, a w 2015 zmieniono nazwę na KS Pogoń Skwierzyna. Pod takim mianem drużyna ze Skwierzyny dotrwała do wiosny tego roku – gdy ponownie została wycofana z rozgrywek. Gdy rozmawiałem z Jerzym Kuźmiczem, nie wyczułem, że klub znowu się rozsypie…


Opinia o znaku

Dlaczego wpis o klubie ze Skwierzyny przeleżał tak długo w szufladzie, czekając na publikację? Odpowiedź będzie prozaiczna – z powodu nieudanego znaku, którym klub posługiwał się w ostatnich latach. Planowałem przygotować projekt autorski dla Pogoni, ale w międzyczasie wycofali się z rozgrywek i postanowiłem odpuścić temat.

Jednak w poprzednim miesiącu ocenialiście znaki klubów o nazwie Pogoń, w zestawieniu znalazł się także emblemat skwierzyńskiej drużyny i zgodnie z moimi przypuszczeniami, w rankingu miesiąca zajął miejsce w dolnej połowie. Jest to bowiem herb pozbawiony charakterystycznego symbolu, a wyrysowanie tarczy i wieńca bardzo niestaranne, podobnie jak liternictwo.

W moim odczuciu, klub ten powinien oprzeć swój znak na sylwetce lwa, nawiązując w ten sposób do swojego przydomku oraz herbu miasta. Polska Chelsea, taki kierunek proponowałbym skwierzynianom, szkoda że osiągalny jedynie w sferze heraldycznej. Podobno mają wystartować w tym sezonie w słubickiej klasie A, pozostaje trzymać kciuki by w Skwierzynie nauczyli się lepiej gospodarować i Pogoń przetrwała dłużej niż pół sezonu!

Logo Pogoni Skwierzyna

Jak oceniasz znak Pogoni Skwierzyna?

  • 2 / niedopracowany (30%, 39 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (30%, 39 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (29%, 38 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (10%, 13 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (2%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 132

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,6


Źródła:
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=294&id_sezon=63
dostęp:2017/08/07