Pogoń Świebodzin logo klubuPo trzech latach Pogoń wraca do Świebodzina! Jeden z ważniejszych klubów województwa lubuskiego ma od piątku nowy znak, który stworzyłem dzięki współpracy z władzami klubu.


© Autor: Jakub Malicki

Ekspres Warszawa-Berlin. Wsiadasz rano w Poznaniu, trzy godziny później wysiądziesz w stolicy Europy, tej najbardziej wpływowej, choć przecież nieformalnej. Pociąg zatrzymuje się tylko na kilku stacjach. Najpierw Zbąszynek, czyli przed laty ważny węzeł kolejowy pomiędzy Zieloną Górą a stolicą Wielkopolski. Krajobraz za oknem zmienia się, coraz więcej lasów. Lubuskie, choć historycznie Dolny Śląsk. Następna stacja to Świebodzin, o którym słyszałeś jedynie dzięki drużynie występującej w III lidze. Wysiadamy? Berlin zawsze może poczekać.

Na pierwszy rzut oka spokojnie miasteczko, trochę jak na Morawach. Rynek też urokliwy, z ratuszem w centrum, w oczy rzuca się ten PRL-owski eklektyzm… budynki z lat 60-tych zostały wciśnięte między kolorowe kamienice. Kilka sklepów, restauracji, zakład fotograficzny. Żeby dotrzeć na stadion Pogoni, trzeba wrócić w okolice dworca. I tam poczujesz rozczarowanie. Zamiast klubowego herbu powita Cię szyld z kreskówkowym piłkarzem. Czujesz lekki zawód, liczyłeś na kolejną zdobycz do galerii ground-logo-hoppera. Za chwilę masz kolejny ekspres, dalej Rzepin i potem granica…

Kilka lat temu przypadkowo znalazłem się w województwie lubuskim i od tamtej pory mam słabość do tych okolic, czego skutkiem są coroczne wizyty, ale też projekty znaków, które stworzyłem z pasji dla tamtejszych klubów. Pierwszy herb dostali Błękitni Dobiegniew, dokładnie 11 lat temu, po wakacyjnym wypadzie z narzeczoną nad morze. Rok temu uhonorowali mnie tam medalem z okazji 70-lecia klubu. Projektowałem też znaki dla Cariny Gubin (niewdrożony), Toromy Torzym, Mundialu Żary, Tęczy Brody i Cargovii. Miałem także pomysł na znak Pogoni Świebodzin, jednak w konkursie, który przeprowadzili pod koniec 2003 roku, wybrali herb z „kubistyczną” piłką biedroną.


Kilka słów o przeszłości „Meblarzy”

Wcześniej nie mieli oficjalnego znaku, stąd pewnie wakat na stadionie. Oczywiście znajdziemy kilka odznak z czasów, gdy klub występował pod nazwą Zakładowy Klub Sportowy „Pogoń”. Pierwsza odznaka miała wypisany rok 1953 w oczku inicjału „P”, było to prawdopodobnie nawiązanie do protoplasty klubu – Spójni, która w 1953 r. została połączona z Unią, a w czasie odwilży przemianowana na Olimpię. Pogoń powstała w 1966 roku po rozwiązaniu Olimpii. Przez lata drużyna miała patrona w postaci Lubuskiej Fabryki Mebli, stąd do piłkarzy przylgnął przydomek „Meblarze”.

Pogoń Świebodzin logo klubuŹródło: www.pogon.swiebodzin.com

W połowie lat 80-tych klub debiutował w III lidze, jednak był to jedynie sezonowy epizod. W następnych latach wracali na trzeci poziom rozgrywek i znowu spadali. Stabilizacja nadeszła w połowie lat 90-tych, gdy pod nazwą Klub Sportowy „Pogoń świebodzinianie rozegrali 8 kolejnych sezonów we wrocławskiej III lidze. W 1997 roku zajęli w niej najwyższe, 2. miejsce, jednak ze stratą aż 33 punktów do lidera. Na zaplecze ekstraklasy awansował wtedy Kembud Jelenia Góra.

Pogoń Świebodzin logo klubuPogoń nie miała wówczas oficjalnego herbu, na pamiątkach znajdziemy m.in. rycinę z rycerzem i piłką, kibice mieli flagę z emblematem przypominającym odznakę ZKS (tę z wieńcem na otoku). Na początku XXI wieku pojawiło się logo z prostokątną tarczą podzieloną na żółto-czerwone pola w słup, z piłką i herbem miasta ułożonymi po skosie. Wreszcie we wspomnianym 2003 roku pojawił się emblemat widoczny powyżej. Znak niezbyt interesujący koncepcyjnie i nie posiadający wyróżnika, symbolu, który charakteryzowałby klub ze Świebodzina. Piłkę „biedronkę” na żółto-czerwonej tarczy trudno uznać za oryginalny pomysł. Oprócz herbu, klub zyskał wtedy także nazwę – Figaro – zaczerpniętą od sieci sklepów spożywczych, ówczesnego sponsora. Po dwóch latach w IV lidze, w 2005 roku klub wrócił na trzeci poziom rozgrywek.

Na więcej nie było stać świebodzińskiej drużyny, jak się okazało także III liga to były za wysokie progi. Pojawiły się problemy finansowe, po reorganizacji systemu rozgrywek, klub spadł na czwarty poziom rozgrywek. Od 2009 roku świebodzińska drużyna piłkarska występowała pod nazwą Miejski Klub Sportowy „Pogoń”, jednak po 4 sezonach została wycofana z rozgrywek III ligi. W sierpniu 2014 r. wystartowali w zielonogórskiej klasie A, jednak zimą drużyna seniorów ponownie została wycofana z rozgrywek. Po 48 latach Pogoń Świebodzin przestała istnieć.


Reaktywacja żółto-czerwonych

W 2009 roku powstał w Świebodzinie Klub Piłkarski „Santos”, jako piłkarska alternatywa dla borykającej się z problemami Pogoni. Drużyna szybko pięła się w hierarchii rozgrywek lubuskich, dzięki 3 kolejnym awansom trafiła z klasy C do ligi okręgowej w 2012 roku. Po dwóch kolejnych latach znowu awans – IV liga. W Świebodzinie jednak pomarańczowo-czarny Santos nie był klubem popularnym, kibice chcieli Pogoni.

Pogoń Świebodzin logo klubuTegoroczne lato okazało się bardziej gorące dla fanów piłkarskich ze Świebodzina niż wskazywałaby pogoda. W lipcu Santos zmienił nazwę na MTS Pogoń Świebodzin (akronim rozwijany jako Miejskie Towarzystwo Sportowe), a ja dostałem zadanie zaprojektowania nowego znaku dla klubu.

Logo miało być wyraziste, nowoczesne, ale oparte na tradycji klubu – poprzez zastosowanie żółto-czerwonych barw i nawiązania do symboliki miasta lub Pogoni. Warto dodać, że po wojnie na Ziemię Świebodzińską przybyło wielu przesiedleńców z Kresów Wschodnich i dlatego tamtejszy klub przyjął nazwę 4-krotnego Mistrza Polski sprzed II wojny światowej.

Pogoń Świebodzin logo klubuPierwszym pomysłem, jaki miałem na znak Pogoni, to właśnie nawiązanie do symbolu rycerza na wspiętym koniu. Nie chciałem jednak by emblemat był kopią litewskiego godła, wyrysowałem rycerza na nowo i zatrzymałem się na jego tarczy. Szukałem symbolu, który powinien zastąpić na niej krzyż litewski. Pierwsza myśl – użyć śląskiego orła z herbu miasta. Jednak uznałem, że orzeł nie jest symbolem unikalnym dla Świebodzina, nie spowoduje skojarzeń z miastem. Poza tym jest to figura skomplikowana i zestawiony z rycerzem zepsuje koncepcję nowoczesnego, minimalistycznego znaku, na jakim nam zależało. Druga myśl – kompozycja liternicza, glif lub monogram. Próbowałem z wystylizowanym „P”, następnie z „Ś”, by wpaść na trop połączenia obu inicjałów w jeden symbol. Monogram absolutnie prosty, więc i czytelny, choć wymagający od widza zastanowienia. Połączenie liter celowo nie jest tu tak oczywiste, jak np. na monogramie ŁKS, ani równie dobitne „J” jak w nowym logo Juventusu.

Pogoń Świebodzin logo klubuNowy znak Pogoni to rebus, który jednak – w moim przekonaniu – będzie łatwy do zapamiętania i odtworzenia, gdy już zostanie przez widza zrozumiany.

Pogoń Świebodzin logo klubuA dzięki swojej prostej formie – nie sprawi żadnych problemów w aplikacji na nośnikach elektronicznych i analogowych.

Pogoń Świebodzin logo klubuProces rebrandingu Pogoni Świebodzin został rozpoczęty, znak trafił na koszulki zawodników, widzę mnóstwo entuzjazmu w działaniach prezesa, Norberta Trudzińskiego.

Zmiana herbu przez długoletni klub to dla jego kibiców swoisty rollercoaster, wierzę, że gdy dojadą do celu, znak będzie budził wyłącznie pozytywne emocje. A ja będę miał kolejny powód, by wysiąść z tego ekspresu do Berlina.

Logo Pogoni Świebodzin

Jak oceniasz znak MTS Pogoń Świebodzin?

  • 3 / poprawny (62%, 341 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (24%, 132 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (15%, 81 razy oceniany)

Ilość głosów: 554

Loading ... Loading ...

Pogoń Świebodzin logo klubu

Oceny w lipcowym konkursie na „Logo miesiąca”:

Logo Pogoni Stryj

Jak oceniasz nowy znak Pogoni Świebodzin?

  • 5 #doskonały (55%, 105 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (27%, 51 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (7%, 14 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (7%, 13 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (4%, 8 razy oceniany)

Ilość głosów: 191

Loading ... Loading ...

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogo%C5%84_%C5%9Awiebodzin#cite_note-Minut-1
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=13772&id_sezon=77
http://www.swiebodzin.eu/pl/dla-mieszkanca/multimedia/wideo/przesiedlency-cz.-1