Pogoń Szczecin herb Dwukrotni wicemistrowie Polski, trzykrotni finaliści Pucharu Polski – mimo, że szczecinianie nie mieli szczęścia do trofeów, należą do ścisłej elity piłkarskiej w Polsce. W tabeli wszech czasów zajmują 8 miejsce, obecnie rozgrywają 43 sezon w Ekstraklasie.


© Autor: Jakub Malicki

Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin został założony w 1948 roku pod nazwą Sztorm. Był to klub branży transportowców, prowadzący sekcje piłkarską i bokserską. Rok później Sztorm został wcielony do zrzeszenia Związkowiec, razem z innymi szczecińskimi klubami: Cukrownikiem, Drukarzem i Pocztowym KS. Po rozwiązaniu Związkowca, klub trafił pod opiekę ZS Kolejarz (tzw. Koło Sportowe Kolejarz przy Zarządzie Portu Szczecin).

Pogoń Szczecin herb

Na skutek odwilży, w 1955 roku „Portowcy” otrzymali możliwość przechrzczenia. Przyjęto wówczas nazwę KS Pogoń Szczecin, nawiązując do przedwojennego klubu ze Lwowa.

Pogoń Szczecin herbW dziesiątą rocznicę urodzin, Pogoń debiutowała w 1. lidze (meczem z Gwardią Warszawa, przegranym 0-1).

Przełom wieków przyniósł perturbacje w losach klubu. W 1999 roku założono Spółkę Akcyjną, a klubem zarządzał turecki biznesmen Sabri Bekdas. Po dwóch latach Pogoń wywalczyła wicemistrzostwo Polski (drugie w historii, wcześniejsze w 1987), jednak już po roku popadła w tarapaty finansowe.

Ratowanania klubu odjął się Les Gondor, a następnie Antoni Ptak, przenosząc do Szczecina (sic!) Piotrcovię Piotrków Trybunalski i nadając tworowi nazwę MKS Pogoń Szczecin SSA. Drużynę oparto na obcokrajowcach, zaczęto sprowadzać Brazylijczyków i taka egzotyczna „jedenastka” występowała do 2007 roku na boiskach Ekstraklasy. Degradacja z ligi w 2007 roku i wycofanie Ptaka z finansowania klubu doprowadziłyby do upadku Pogoni, gdyby nie kibice…

Sympatycy „Portowców” założyli w 2003 roku stowarzyszenie o nazwie Pogoń Nowa Szczecin. W 2007 roku na bazie tego podmiotu utworzono spółkę Pogoń Szczecin SA i klub ten trafił do IV ligi zachodniopomorskiej. Uporządkowano także wizerunek klubu, opracowano jednolity znak (w latach 90-tych istniało wiele wersji znaczka Pogoni). Klub piął się w rozgrywkach ligowych, jako drugoligowiec wystąpił w finale Pucharu Polski (ulegając 0-1 Jagiellonii), a w 2012 roku wrócił do Ekstraklasy.

Ocena znaku
Logo Pogoni wyróżnia się granatowo-bordową kolorystyką i symetrią niemal „od linijki”. Mało wyszukana kompozycja typowego trójkątnego proporczyka oraz archaiczne liternitwo (zestawienie bezszeryfowej Avant Garde z rokiem założenia złożonym szeryfowym krojem). Za pozytywne można uznać wyrysowanie gryfa i wieńca, choć w mniejszych rozmiarach szczegóły zlewają się z plamą tarczy.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4