Polonia Gdańsk herbNie została symbolem gdańskiej stoczni, choć przez lata była jej sportową wizytówką. Polonia, czyli klub, którego dzieje ukształtowały trzy fuzje. Spośród nich, dwie przyniosły awans do II ligi, a trzecia wypchnęła „Biało-czerwonych” z ogólnopolskich rozgrywek.


© Autor: Jakub Malicki

O znakach Stoczniowego Klubu Sportowego „Polonia” pisałem we wrześniu zeszłego roku, przy okazji 70-tych urodzin klubu. Przyjrzałem się wtedy emblematowi, który widniał na koszulkach piłkarzy gdańskich „Stoczniowców”, w których występowali w lidze okręgowej 2014-15.

Polonia Gdańsk herbZnak ten – który załączam na powyższym obrazku – nawiązywał do historycznego wzoru sprzed połowy wieku, jednak został narysowany wyjątkowo niestarannie. Zwłaszcza liternictwo zasługiwało na naganę.

W sezonie 2015-16 na koszulkach piłkarskich Polonii Gdańsk pojawił się za to inny, dobrze znany mi, wzór.

Polonia Gdańsk herbFoto: poloniagdansk.pl/

Herb ten opracowałem w 2004 roku – na bazie odznaki z lat 90-tych – w celu zamieszczenia go przy danych klubu na 90minut.pl. Był to czas, gdy niewiele drużyn piłkarskich w Polsce miało wektorowe wersje swojego znaku, nierzadko proszono nas o narysowanie herbów, które potem były używane przez kluby. Ten narysowany przeze mnie herb gdańskiej Polonii widniał na stronie krótko, bowiem w 2005 roku opracowano tam nowy herb, o którym piszę poniżej. Herb z odznaki umieściłem więc w 2007 roku na stronie z wektorowymi znakami sportowymi VFLnet.com, jako jeden historycznych wzorów… Okazało się, że właśnie ta wersja używana jest przez klub od zeszłego sezonu!

Fuzja 1: Nit został Stalą
Nie byłoby gdańskiej Polonii bez sąsiedniej stoczni. Zakład ten utworzono w 1945 roku na lewym brzegu Martwej Wisły i Ostrowiu czyli terenach przejętych po wojnie od Niemców. Pracownicy stoczni założyli wielosekcyjny klub, któremu nadali niezwykle oryginalne miano KS Nit. W ten sposób nazwa łącznika konstrukcji stalowych trafiła do mojego leksykonu osobliwości sportowych, obok Siarki i Miedzi.

W 1947 roku łączono w Gdańsku stocznie oraz kluby, połączenie KS Nit, RKS Zryw i KS 103 doprowadziło do utworzenia Związkowego Klubu Sportowego „Stoczniowiec”. Podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki, klub ten trafił do zrzeszenia Stal.

Stal Gdańsk herb Pod taką nazwą klub z gdańskich Młynisk debiutował w II lidze, co miało miejsce w 1952 roku. Debiut na zapleczu ekstraklasy okazał się pechowy, drużyna zajęła 7. miejsce w grupie A. na koniec sezonu i opuściła drugi poziom rozgrywek (od 1953 roku zmniejszony do 14 zespołów). Trzy lata później futboliści gdańskiej Stali wrócili do II ligi i powtórzyli osiągnięcie poprzedników – tj. 7. miejsce na koniec sezonu – jednak tym razem dało im utrzymanie w lidze. Podobnie rok później – gdy klub występował już pod nową nazwą – ZKS Polonia, która pojawiła się w trakcie odwilży.

Stal Gdańsk herbZ tego czasu pochodzi mój ulubiony herb Polonii, który narysowałem na bazie odznaki. Cztery kolejne sezony Poloniści spędzili na zapleczu I ligi, po czym opuścili szeregi drugoligowców.

Lata 60-te były mniej udaną dekadą w dziejach klubu, jedyny sezon w II lidze (1962/63) „Biało-czerwoni” zakończyli na 16., czyli ostatnim miejscu w tabeli. Za to w klubie pojawił się młody Andrzej Szarmach – który po latach okazał się najwybitniejszym wychowankiem stoczniowego klubu.

Fuzja 2: Stoczniowiec zamiast Polonii
W 1970 roku Polonię połączono z Robotniczym Klubem Sportowym Stoczni Północnej, a nowy klub nazwano RKS Stoczniowiec. Pod tą nazwą drużyna z Młynisk osiągnęła największe sukcesy, rozegrała 9 kolejnych sezonów (1973-1982) w II lidze, była blisko awansu do I ligi (w 1977 roku zajęła 3. miejsce za Zagłębiem Wałbrzych i Zawiszą, który wtedy wywalczył promocję do ekstraklasy).

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuDo elity zakwalifikowali się za to hokeiści Stoczniowca. W latach 80-tych w klubie istniały także sekcje: wioślarska, kajakowa, siatkówki, podnoszenia ciężarów, brydża, bokserska i łyżwiarstwa figurowego. Pięć ostatnich (wraz z hokejową) zostało w RKS Stoczniowiec po 1992 roku, a drużyny piłkarskie trafiły do nowo utworzonego Stoczniowego Klubu Sportowego „Polonia.

Polonia Gdańsk logo klubuPod taką nazwą gdańscy futboliści awansowali do II ligi w 1995 roku (spadek po roku) oraz dwa lata później. W 1998 roku „Biało-czerwoni” zajęli 5. miejsce na koniec sezonu i podjęto decyzję o połączeniu z rywalem zza miedzy.

Fuzja 3: Pod rządami Lechii
W historii polskiej piłki fuzje klubów przeważnie kończyły się katastrofą, nie inaczej było w Gdańsku.

Lechia-Polonia Gdańsk logo klubuTwór o nazwie Lechia-Polonia Gdańsk przetrwał 3 lata i zamiast planowanego awansu do ekstraklasy, spowodował zniknięcie na kilka lat ogólnopolskiej piłki w Gdańsku. Po rozpadzie Lechii-Polonii, „Stoczniowcy” trafili do V ligi, zajmując miejsce rezerw tamtego klubu.

Polonia Gdańsk logo klubuW 2005 roku opracowano nowe logo klubu, na którym czerwoną kotwicę otoczono złotą wstęgą z piłką u góry. Znak efektowny, choć w moim przekonaniu przekombinowany i stający w poprzek tradycyjnej symbolice klubu. Za taką uznaję kotwicę z napisem „Polonia” i godłem Gdańska, choć dla wielu najbardziej znanym znakiem klubu jest pewnie ten z czasów Stoczniowca…

Opinia o znaku [2016/08/22]
Polonia Gdańsk herb
Symbolem Polonii stała się jednak kotwica. I choć jest to wyróżnik spotykany często w logo nadmorskich klubów sportowych, to w Gdańsku znaleźli dla niego oryginalną kompozycję. Wpisana w tarczę z krzyżami i koroną nawiązującymi do herbu Gdańska, wraz z oryginalnym liternictwem – klasyfikuje ten emblemat w czołówce polskich logo sportowych.

Nie jest to prosty znak, stąd pewnie nieudane próby jego rekonstrukcji (choćby ta widoczna na koszulkach z zeszłego sezonu). Obecne logo SKS wydaje się nieco przestarzałe, lekkie odświeżenie jest wskazane.

Logo Polonii Gdańsk

Jak oceniasz znak Polonii Gdańsk?

  • 3 / poprawny (63%, 410 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (25%, 160 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (12%, 76 razy oceniany)

Ilość głosów: 646

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8

*http://poloniagdansk.pl/?p=540