Stal Rzeszów herb klubu odświeżonyLepsze jest wrogiem dobrego? Na pewno nie w Rzeszowie, gdzie wyrazisty znak Stali wymagał kosmetycznych poprawek i dostosowania do współczesnych zastosowań. We współpracy z działem marketingu klubu odświeżyłem emblemat ZKS Stal Rzeszów!

W czasach ekspansji technologicznej znaki graficzne wymagają nowego spojrzenia. Wiele obszarów zastosowań, np. potrzeba skalowalności logo od ikonki w aplikacji po kilkumetrowe banery, ale i dostępność programów do grafiki wektorowej, zmusza projektantów do dbałości o każdy detal w pracy. Nie wystarczy już odręczny szkic logo czy jego niefrasobliwa digitalizacja.

Jak pisałem kilka miesięcy temu, od ponad pół wieku rzeszowska Stal posługuje się oryginalnym znakiem z żurawiem na jasnoniebieskiej tarczy o nieforemnym kształcie.

O historii tego herbu możecie przeczytać TUTAJ», dzisiaj przypomnę tylko – że przez lata ukazało się wiele jego wariacji, różniących się kolorystyką i liternictwem.

Stal Rzeszów stare herby klubuTakże rysunek herbu nie był perfekcyjny, łuki nieregularne i nierównomierne obrysy (a konstrukcja znaku wymagała większej precyzji).

Stal Rzeszów herb klubu odświeżonyStąd odświeżenie herbu rzeszowskiego klubu oparte zostało na czterech założeniach:
1. wyrysowanie kształtu tarczy od nowa i korekta jej łuków;
2. zdefiniowanie proporcji na siatce modułowej;
3. ujednolicenie kolorów;
4. opracowanie liternictwa;

Stal Rzeszów herb klubu odświeżonyPracę zacząłem od stworzenia siatki modułowej i wyrysowaniu łuków na podstawie starszego znaku. Proporcje nowego znaku zdefiniowałem na 3:4 i zabrałem się do rysowania tarczy. Lekkiej korekcie uległ także żuraw (na prośbę klienta rysunek ptaka był zbliżony do herbu z lat 70-tych).

Gdy wypracowałem właściwy kształt znaku, zająłem się poszukaniem odpowiedniej kompozycji kolorystycznej.

Emblemat Stali powinien zawierać dwa odcienie niebieskiego – błękitny (zbliżony do lazurowego) i granatowy. Klientowi zależało, by odcienie były intensywne, stąd pracowaliśmy w oparciu o palety Pantone Matching System.

Stal Rzeszów herb klubu odświeżonyPrzy odświeżeniu znaku postanowiliśmy więc ujednolicić kolory i zdefiniować je za pomocą modelu Pantone Matching System oraz RGB.

Także liternictwo na znakach ZKS Stal z ostatnich lat wymagało korekty. Wykorzystano grubą odmianę Helvetiki – bardzo popularnego kroju autorstwa Maxa Miedingera, stworzonego w 1957 roku. Cenionego przez projektantów za swoją uniwersalność i funkcjonalność, jednak obecnie nie dodającą indywidualizmu projektowi znaku. Ponad to, znaki Stali miały nierównomiernie rozłożone napisy – przy okazji poprawiłem to niedociągnięcie.

Stal Rzeszów herb klubu odświeżonyDodałem także biały obrys wokół znaku, by prawidłowo prezentował się na ciemnym tle (bez konieczności dodawania błysków pod tarczą).

Stal Rzeszów herb klubu odświeżonyNa koniec przygotowałem wersję monochromatyczną oraz inwersyjną do szczególnych zastosowań.

Od czerwca rzeszowska Stal ma więc ujednolicony znak, a ja cieszę się, że mogłem pomóc zasłużonemu klubowi w stworzeniu nowoczesnego wizerunku.