Okęcie Warszawa herbDziś o żurawiu z Okęcia, który przetarł szlaki tym z Mielca i Rzeszowa. Przed wojną tamtejsi futboliści byli blisko awansu do 1. ligi, jednak silniejsze okazały się Legia (Poznań), Union-Touring oraz Brygada Częstochowa.

Ten dostojny ptak, żuraw, jawi się jako ikona lotnictwa. Widnieje w znakach linii lotniczych, że wspomnę Lufthansę (od 1918 roku, autor Otto Firle), Polskie Linie Lotnicze LOT (od 1929 roku, autor Tadeusz Gronowski), mogliśmy go znaleźć w pierwszym logo Polskich Zakładów Lotniczych. Także nasze kluby sportowe, w ślad za swoimi sponsorami, uwieczniły żurawia w swoich znakach. Pojawił się więc ptak w emblemacie założonej w 1939 roku Stali Mielec czy o pięć lat młodszej Stali Rzeszów.

Stal Mielec, Stal Rzeszów herbŻuraw w locie został uwieczniony też w znaku Robotniczego Klubu Sportowego „Okęcie”, eksponując związki klubu z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego. Jednak nie od początku istnienia był to symbol warszawskiego klubu…

Historia znaku
W 1934 roku otwarto pasażerki port lotniczy w podwarszawskim Okęciu. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę stworzono tam lotnisko wojskowe, od 1927 roku istniała także fabryka silników lotniczych „Skoda”. W 1929 roku grupa pracowników czeskiej fabryki o polskiej nazwie (Polskie Zakłady Skoda S.A.) stworzyła drużynę piłkarską. Wcześniej kopali piłkę w drużynach harcerskiej Varsovii czy robotniczej Laudy, ale dopiero przy wsparciu rozwijających się zakładów mieli szansę wejścia na piłkarskie salony.

Okęcie Warszawa herbKlub miał prowadzić działalność sportową i kulturalną, stąd jego nazwa Klub Kulturalno-Sportowy „Skoda. Z tego okresu pochodzą dwie odznaki emaliowane, na bazie których zrekonstruowałem widoczne tu znaki.* Jak widzimy, w środku niebieskiej tarczy pojawił się znak Skody, który to przedstawia głowę Indianina w pióropuszu ze strzałą.**

W 1932 roku piłkarze Skody awansowali do warszawskiej klasy A, w której występowali do wybuchu II wojny światowej. W 1935 i 1936 roku KKS wygrywał rozgrywki, uzyskując prawo występów w eliminacjach do I ligi. Za pierwszym podejściem silniejsze okazały się: Legia Poznań i Union-Touring Łódź, za drugim – Brygada Częstochowa.

W 1936 roku „Skoda” zniknęła z nazwy zakładów oraz klubu. Powstał wówczas Klub Kulturalno-Sportowy „Okęcie” przy PZL Wytwórni Silników Lotniczych w Warszawie na Okęciu.

Okęcie Warszawa herbOdtąd klub posługiwał się odznaką na biało-niebieskiej tarczy, otwierając nowe sekcje: bokserską, motocyklową, sportów wodnych, strzelecką, koszykówki oraz tenisa stołowego.***

Nie są znane żadne odznaki jubileuszowe sprzed 1959 roku, więc trudno dokładnie określić kiedy żuraw pojawił się w znaku Okęcia. Prawdopodobnie po II wojnie światowej, bowiem w latach 1930-39 istniał klub o nazwie KS PZL Warszawa, który miał odznakę z logo zakładów. Widoczna powyżej z prawej odznaka z żurawiem i z nazwą „Okęcie” pojawiła się przed 1946 rokiem wg katalogu Grabowskiego i Malinowskiego.

W czasie reorganizacji sportu klub z Okęcia trafił do zrzeszenia Stal. W 1951 roku gmina Okęcie została włączona do Warszawy (obecnie osiedle w dzielnicy Wola).

Okęcie Warszawa herbZ tego czasu pochodzi odznaka z żurawiem i nazwą ZKS Stal-Okęcie, choć oficjalnym znakiem zrzeszenia był monogram „S” na tarczy z wkomponowanym od góry kołem zębatym. Sponsorowani przez WSK piłkarze Stali zagrali w 1951 roku w warszawskiej klasie A, w następnych latach występowali w III lidze.

W 1957 roku przywrócono nazwę Okęcie z dopiskiem „Robotniczy Klub Sportowy”, akronim dodano także do znaku z żurawiem.

Okęcie Warszawa herbOd tamtej pory znak trwa w niemal niezmienionej postaci, poszczególne wersje różniły się jedynie liternictwem i detalami rysunku ptaka. Odnotujmy także, że z czasem wersja z białym żurawiem na niebieskim tle została wyparta przez negatywową (gdzie tło jest białe).

Ocena znaku
Logo RKS Okęcie można śmiało określić jako poprawnie zaprojektowane. Jest charakterystyczne, nawet jeśli symbol żurawia w locie pojawia się na innych znakach sportowych czy lotniczych. Jedynie podwójna niebieska obwódka jest zbędna i napis „Okęcie” na łuku zbyt gęsto osadzony (brakuje mi światła między liternictwem a rysunkiem ptaka). Także pochylenie liter „R” i „S” z akronimu niepotrzebne w moim przekonaniu. Znaki z PRL-u miały te litery prosto ułożone, stąd wydaje się, że miały bardziej klarowną kompozycję.

Okęcie Warszawa herb

Jak oceniasz obecne logo RKS Okęcie?

  • 4 #wartościowe (52%, 28 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (30%, 16 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (11%, 6 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (4%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (4%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 54

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8

*Andrzej Grabowski, Zbigniew Malinowski: Katalog odznak klubów sportowych Warszawy i okolic do 1975 roku;
str. 31
**http://www.skoda-auto.pl/o-nas/skoda-na-swiecie/logo
dostęp: 2016/03/07
***http://rksokecie.pl/viewpage.php?page_id=5
dostęp: 2016/03/07