ROW Rybnik logo klubuPół wieku temu Rybnik był potęgą w sportach motorowych, a tamtejszy Górnik vel ROW kolekcjonował kolejne mistrzowskie tytuły. W futbolu stać ich było na 7 sezonów w ekstraklasie. Również obecny znak żużlowców bije ten piłkarski pod względem jakości wykonania.


© Autor: Jakub Malicki

Znamy wiele takich klubowych życiorysów w polskim sporcie. Przed laty moloch sportowy, wizytówka regionu, wspierany przez lokalne zakłady. Na początku lat 90-tych doznał upadku, potem próbowano ratować ważniejsze sekcje sportowe pod nowymi szyldami i wreszcie po latach kilka odrębnych prawnie podmiotów powracało do historycznej nazwy…

RKm Rybnik logo Energetyk ROW Rybnik logo klubuW Rybniku po likwidacji Klubu Sportowego Rybnickiego Okręgu Węglowego powstały: piłkarski KS Energetyk ROW Rybnik (2003) oraz żużlowy Rybnicki Klub Motorowy (2004). Pierwszy przekształcił się w 2015 roku w KS ROW 1964 Rybnik, pod którą występuje obecnie w 2. Lidze, a RKM zmieniał kilkakrotnie nazwę, by wrócić do Ekstraligi jako KS ROW Rybnik SA.

ROW Rybnik logo klubuZnaki obu klubów nawiązują do historycznego emblematu górniczego klubu, jednak ich rysunek pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza herb drużyny piłkarskiej wygląda groteskowo, niczym stworzony za pomocą narzędzia do tracingu w Illustratorze…


Potęga żużlowa

Początki „czarnego sportu” w Rybniku sięgają lat międzywojennych, gdy założono Rybnicki Klub Motocyklowy. Po wojnie klub ten wziął udział w eliminacjach pierwszych drużynowych Mistrzostw Polski, kwalifikując się do II ligi. Rok później klub przybrał nazwę Budowlani i zagrał w grupie finałowej DMP, zajmując przedostatnie miejsce w pierwszym sezonie, a w kolejnym drugie – więc tytuł wicemistrza Polski.

Potęgę żużlową zbudowano w Rybniku w kolejnych latach – gdy klub trafił pod patronat Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego i nową nazwę – ZS Górnik Rybnik. Na pierwszy tytuł Drużynowego Mistrza Polski czekali do 1956 roku, w kolejnych dwóch latach nie mieli sobie równych. Podobnie jak w latach 60-tych, gdy wygrali 7 kolejnych sezonów MP w żużlu (1962-1968). Kolejne dwa – ostatnie jak do tej pory – mistrzostwa zdobyli w 1970 i 1972 roku. Dodajmy, że połowę tytułów zdobyli pod nazwą Klub Sportowy ROW Rybnik.

ROW Rybnik logo klubuKlub pod taką nazwą został założony w 1964 roku, po fuzji RKS Górnik Rybnik z KS Górnik Chwałowice, wchłaniając również kilka innych lokalnych drużyn. KS ROW stał się z miejsca największym klubem w regionie, prowadząc sekcje żużlową, piłkarską, koszykarską, siatkarską, lekkoatletyczną, szermierki, szachową, podnoszenia ciężarów, judo, gimnastyczną, tenisa stołowego, a nawet narciarską i żeglarską.


W piłkarskiej elicie

W trzecim roku istnienia drużyna piłkarska KS ROW awansowała do II ligi, zajmując 2. miejsce ze stratą punktu do Zagłębia Wałbrzych. Tym samym, oba górnicze zespoły awansowały do ekstraklasy!

Rybniczanie debiutowali w elicie meczem ze Stalą Rzeszów (0-1), w całym sezonie odnosząc ledwie 3 zwycięstwa i zajmując ostatnie miejsce w rozgrywkach. Co ciekawe, ze Stalą spotkały się rezerwy klubu 6 lat później w finale Pucharu Polski, przegranym w serii rzutów karnych.

ROW Rybnik logo klubuDo ekstraklasy wracali jeszcze dwukrotnie, ostatni raz zagrali w niej w 1977 roku. Przez kolejne 6 lat grali w II lidze, a ostatnie 8 lat ROW spędził w III lidze. Na drugi poziom rozgrywek piłkarski (noszący już wtedy nazwę 1. Ligi) wrócili pod nazwą KS Energetyk ROW Rybnik w 2013 roku. Na koniec rozgrywek zajęli przedostatnie miejsce i od tego czasu rywalizują w 2. Lidze.


Opinia o znaku

Sytuacja, w której istnieją w jednym mieście dwa kluby o tej samej nazwie i podobnym logo, lecz prawnie niezależne, nie jest wyjątkowa dla Rybnika. Podobnie jest choćby w Tarnowie czy w Gdańsku. Za to w Zielonej Górze sięgnęli po rozum do głowy i otworzyli sekcję piłkarską w Falubazie. Skoro kluby wspierane są środkami miejskimi, dlaczego nie potrafią połączyć sił i budować swojej silnej marki, w oparciu o wspólną, historyczną tożsamość?

W Rybniku mamy dwa ROW-y, których znaki zostały wykonane (celowo?) w odmiennej stylistyce graficznej. Jednak w moim przekonaniu są słabsze od historycznego herbu KS ROW, który na prostokątnej tarczy zaokrąglonej od spodu, zawierał monogram. To był interesujący, oryginalny znak.

ROW Rybnik logo klubuObecny emblemat piłkarskiego ROW wygląda nieprofesjonalnie. Pamiętam podobną wersję z początku XXI wieku, gdy widniała na stronie kibiców ROW (wówczas litery były żółte).

Od 2015 roku jest w tonacji zielono-biało-czarnej. Litery i rysunek tarczy wyglądają jak przypadkowo napaćkane (dosłownie). Uznałbym ten znak jako charakterny, np. jako wyraz buntu kibiców przeciwko postępującej w sporcie ogładzie marketingowej… gdyby nie był eksponowany na grafice, którą znalazłem na fanpage klubu.

ROW Rybnik logo klubuGraficzny „upiorek” trafił na elegancką wstęgę lub flagę, czyli jednak chciano trzymać się estetyki masowej. Nie chcę pastwić się nad nieudolnym projektem, wyrażam jedynie zdziwienie, że nikt w Rybniku nie próbował go porządnie wyrysować. ROW mógłby być np. takim rybnickim FC St. Pauli…

ROW Rybnik logo klubuZnak drużyny żużlowej przeszedł wiele transformacji. Aktualnie spółka żużlowa ma dokładniej wyrysowane logo i bardziej zbliżone do historycznego emblematu KS ROW. Niestety postanowiono dodać literom cienkie czarne obrysy – możliwe, że kierowano się praktyką drukarską – choć przecież programy graficzne umożliwiają bardziej subtelne ustawienie zalewki. „Przeplatanka” wyrysowana jest cienką kreską, a w głowicy herbu znajdziemy tłuściutkie „KS” wypisane Helvetiką. Wydaje się, że można znacznie więcej wyciągnąć z symboliki KS ROW i bardziej skontrastować odcienie zielonego i żółtego.

Jestem ciekaw Waszych opinii i ocen dotyczących wspomnianych znaków. Jak wypadnie w rankingu miesiąca znak ROW-u, w porównaniu z GKS Jastrzębie i odświeżonym logo Rymera Rybnik?

Logo ROW Rybnik

Jak oceniasz znak KS ROW 1964 Rybnik (piłka nożna)?

  • 2 / niedopracowany (45%, 15 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (33%, 11 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (12%, 4 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (9%, 3 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 33

Loading ... Loading ...

Logo ROW Rybnik

Jak oceniasz znak KS ROW Rybnik SA (żużel)

  • 3 / poprawny (50%, 11 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (18%, 4 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (18%, 4 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (9%, 2 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (5%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 22

Loading ... Loading ...


Ocena znaku KS ROW 1964 Rybnik (piłka nożna) przez polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,0


Ocena znaku KS ROW Rybnik SA (żużel) przez polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

Źródła:
https://speedwayekstraliga.pl/druzyny/row-rybnik/
https://pl.wikipedia.org/wiki/ROW_1964_Rybnik
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dru%C5%BCynowe_mistrzostwa_Polski_na_%C5%BCu%C5%BClu

dostęp: 2017/06/28

Encyklopedia Piłkarska FUJI, tom 25, Liga Polska; O tytuł Mistrza Polski 1920-2000; Katowice 2000