Ruch Wysokie Mazowieckie herbJeśli milczenie jest złotem, to prosta forma znaku jest bezcenna – szczególnie w czasach wszechobecnego szumu wizualnego. Dzisiaj o „R-ce” na pasiastej tarczy, która towarzyszy piłkarzom z podlaskiego (choć w nazwie „mazowieckiego”) miasteczka.

Podobnie jak w Płocku, także w Wysokiem Mazowieckiem funkcjonowanie klubu sportowego związane było z zakładem przetwórczym. Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” to obecnie największy producent wyrobów nabiałowych w Polsce*, jednak od kilku lat już nie finansuje miejscowych piłkarzy.

KS Ruch Wysokie Mazowieckie został utworzony w 1955 roku na skutek fuzji drużyn reprezentujących zrzeszenia sportowe Gwardii i Ogniwa.

ŁKS Łomża herbNowo powstały klub przyjął nazwę Ruch, do której już po dwóch latach dołączono miano „Budowlani”. W 1961 roku drużyna dołączyła do Ludowych Zespołów Sportowych, przyjmując nazwę LZS Społem.

W 1964 roku przywrócono nazwę Ruch (jako Ludowy Klub Sportowy), która obowiązywała przez następne 32 lata (między 1967 a 1992 jako Międzyzakładowy Klub Sportowy „Ruch”). W tym czasie wydano odznakę emaliowaną, na której widnieje herb Wysokiego Mazowieckiego wkomponowany w tarczę z napisem Ruch, osadzoną na fladze z biało-niebieskie pasy. Na ten moment nie widziałem innego materiału, który dowodziłby, że obrazek ten był także oficjalnym znakiem klubu.

W 1992 roku człon MZKS zniknął z nazwy klubu, przez cztery kolejne lata klub funkcjonował jako KS Ruch. W tym czasie miejscowy zakład mleczarski, będący sponsorem klubu, przeszedł rebranding – przyjęto nazwę SP Mlekovita i opracowano nowe logo spółdzielni. W 1996 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy także sponsorowanego klubu – odtąd na mapie Polski funkcjonował KS Mlekovita-Ruch. W 2000 roku człon „Ruch” usunięto z nazwy i piłkarze grali pod szyldem Mlekovita.

Dzięki wsparciu zakładów mleczarskich, klub wspiął się na trzeci poziom rozgrywek (III liga, od 2008/09 zwana II ligą – wtedy piłkarze grali pod nazwą KS Freskovita, reklamując nową linię produktów swego mecenasa). Nie udało się osiągnąć awansu na zaplecze ekstraklasy, więc pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Spółdzielnia Mleczarska postanowiła wycofać się z wspierania drużyny piłkarskiej. Trudna sytuacja finansowa pchnęła klub w niebyt. Już pod historyczną nazwą, KS Ruch został wycofany z II ligi po sezonie 2010/11 (nie złożył w terminie wniosku licencyjnego) i został relegowany do IV ligi.

W mieście nie pogodzono się z upadkiem klubu, w 2012 roku założono nowy podmiot – Miejski Klub Sportowy „Ruch”, który rozpoczął rozgrywki w podlaskiej klasie A, w sezonie 2012/13. W ciągu dwóch lat odrodzeni „Biało-Niebiescy” dwukrotnie awansowali do wyższej klasy rozgrywek, zatrzymując się w IV lidze (sezon 2014/15). Nowe stowarzyszenie finansowane jest ze środków miejskich, piłkarze mają na koszulkach herb Wysokiego Mazowieckiego (łabędź płynący po zielonej wodzie), ale też klub używa dawnego herbu Ruchu.

Ocena znaku
Rzadko zdarza się tak proste logo wśród klubów niższych lig piłkarskich. Możemy pogratulować drużynie tego czytelnego znaku, zauważając jednak, że nie jest to wybitnie oryginalna kompozycja. Monogram „R” umieszczony jest w znakach m.in. chorzowskiego czy zdzieszowickiego Ruchu, ale w Wysokiem symbol ten został mocno uproszczony. Dodatkowo trzeba zauważyć, że emblemat ten ma statyczną kompozycję, co powoduje dysonans w stosunku do nazwy klubu, a symetryczna tarcza przecięta pasami w słup także często spotykana jest w znakach sportowych. A jednak…

Herb Ruchu jest poprawnie wyrysowany i może się podobać, poprzez umiejętne połączenie kolorów i brak nazwy klubu wpisanej w tarczę. Zapewne człowiek nie interesujący się piłka nożną, a może nawet i niejeden kibic, nie będzie w stanie rozpoznać, do kogo należy ten emblemat. Jednak w kalejdoskopie znaków przegadanych, fantazyjnych czy zgrabniejszych marketingowo, ten Ruchu wyróżnia się właśnie minimalistyczną formą.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,0

*http://www.forummleczarskie.pl/FIRMY/TOP/