Rymer Rybnik rebrandingRymer Rybnik ma nowe logo. Od czerwca znakiem klubu jest monogram na kole zębatym, stworzony przeze mnie jako znak autorski. Przy okazji chciałbym opowiedzieć Wam o kulisach rebrandingu tego zasłużonego klubu.


© Autor: Jakub Malicki

Przeczytaj wcześniejszy wpis o znaku Rymera

Pierwszy raz ujrzałem go w księdze „Encyklopedia ekstraklasy. Statystyczny bilans 80 sezonów”, gdzie widniał jako ilustracja danych o Klubie Sportowym „Rymer”, przypominająca nieudolną zbitkę clipartów. Grafikę tę umieszczono w miejscu, w którym przy innych klubach widniał herb… Nie mogłem uwierzyć, że klub, który zaliczył sezon w ekstraklasie (Klasie Państwowej) w 1948, który kilka lat spędził w III lidze śląskiej, a więc nie przypadkowa amatorska drużyna, może mieć tak nieudolnie narysowany znak…

Rymer Rybnik rebrandingPotem sprawdziłem w internecie i rzeczywiście, na stronie Rymera obrazek ten również pełnił funkcję logo. A było to w grudniu 2015 roku, gdy istniał już serwis polskielogo.net i miałem w planach opisać znaki wszystkich klubów, które kiedykolwiek zagrały w ekstraklasie piłkarskiej. O wszystkich, czyli także o klubie z Niedobczyc – obecnie dzielnicy Rybnika, a przed 1975 rokiem samodzielnej miejscowości. Jednak wyeksponowanie takiego logo Rymera byłoby wbrew ideom naszego serwisu, który z założenia ma promować wartościowe – w moim przekonaniu – polskie znaki sportowe.

Jak pamiętacie, herb Rymera (od 2002 roku używającego w nazwie słowa Rybnik zamiast Niedobczyce) został opublikowany w kwietniu zeszłego roku w ramach batalii „Górnicy kontra hutnicy”. Wówczas stworzyłem także wersję autorską herbu, opartą na monogramie „RR”. Pomysł wpadł mi do głowy kilka dni wcześniej, podczas wypadu na Trzonkę w Beskidzie Małym. I pewnie zostałby wspomnieniem z wycieczki rodzinnej, gdyby nie internet…

Rymer Rybnik rebrandingPo publikacji wpisu napisał do mnie Mirosław Górka, społecznik i animator z Niedobczyc, prowadzący projekt „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia”. Zapytał o zgodę na rozpowszechnienie autorskiego projektu logo na swojej stronie. Oczywiście zgodziłem się i – co następnie okazało się – projekt został pozytywnie oceniony przez internautów. Niestety ówcześni działacze klubu nie byli zainteresowani zmianą klubowego logo, o czym przekonałem się podczas rozmowy telefonicznej… Znak autorski pozostałby więc kolejnym internetowym „kejsem”, ale…

Pod koniec kwietnia bieżącego roku Mirosław Górka zdradził mi, że startuje w wyborach na prezesa Rymera i jeśli wygra, to wrócimy do propozycji zmiany klubowego herbu. Kilka dni później okazało się, że Rymer ma nowego prezesa, którym został… Mirosław Górka, który uzyskał większość w głosowaniu jawnym. Nowy prezes klubu wielokrotnie powtarzał, że jest kibicem klubu i pamięta czasy, gdy Rymer należał do czołowych drużyn śląskiej III ligi. Co więcej, rozumie potrzebę budowania nowego wizerunku klubu, który przez lata popadł w zapomnienie.


Tożsamość Rymera

W moim przekonaniu największym potencjałem klubu sportowego są jego więzi z lokalną społecznością, historia sportowców i kibiców, a także – jednolita symbolika. Oczywiście każdy ma prawo zbudować swoją drużynę i pogrywać w niedzielne przedpołudnia, sport to jedna z najpiękniejszych aktywności człowieka. Jednak jeśli taki klub ma ambicje zostania trwałym podmiotem, powinien budować relacje z mieszkańcami, sponsorami i władzami miejskimi lub gminnymi. Powinien zadbać o swoją tożsamość.

W historii Rymera, przed laty klubu zakładowego, potem dzielnicowego, znajdziemy jasne punkty i upadki. Drużyna istniała już przed II wojną światową, gdy górnicy z Kopalni Rymer (wówczas znanej jako Kościuszko) stworzyli zespół piłkarski. Wreszcie w 1947 roku przebrnęli przez eliminacje i znaleźli się w gronie 14 najsilniejszych drużyn piłkarskich w Polsce!

Ekstraklasa 1948Niestety sukces nastąpił w mrocznych czasach polskiego sportu, chwilę przed jego reorganizacją na wzór radziecki. Wciąż niewiele wiemy o tym okresie, w klubie nie zachowało się żadne archiwum, więc informacje o jedynym – jak się okazało – sezonie Rymera w elicie możemy czerpać jedynie z prasy.

Rymer Rybnik rebrandingZagadką pozostaje więc herb drużyny, która zagrała w Klasie Państwowej (jak zwała się wówczas piłkarska ekstraklasa), a byłby to zapewne jeden z ważniejszych symboli w historii klubu, wokół którego mógłby kształtować swoją tożsamość.

Górnik Radlin rebrandingW 1949 klub zlikwidowano, jego zawodnicy trafili do drużyny ZS Górnik z sąsiedniego Radlina. To był koniec Rymera, choć nie piłki w Niedobczycach. W latach 60-tych stworzono tam Międzyzakładowy Klub Sportowy i z tego okresu pochodzą najstarsze odznaki klubu, do których dotarłem.

Nazwę „Rymer Niedobczyce” przywrócono dopiero na początku lat 90-tych i wtedy wydano kolejne odznaki z kołem zębatym.

Rymer Rybnik rebrandingJak widzimy, na odznakach znajdziemy powtarzalne symbole, oprócz koła zębatego, były to młotki górnicze oraz biało-czerwone pasy na dość pospolitej, trójkątnej tarczy.

Rymer Rybnik rebrandingElementy te nie mają jednak nic wspólnego z obecnym klubem, kopalnia w Niedobczycach została zamknięta w 1999 roku. Stąd kopiowanie młotków górniczych na nowym znaku byłoby nieuzasadnione. Tradycję górniczą można przemycić w logo w sposób mniej dosłowny, np. poprzez zastosowanie czarnej barwy na tarczy. Spośród dawnych symboli, zostawiłem jedynie koło zębate, jako ślad po przemysłowym rodowodzie klubu, jednak wtopiłem je w czerwony otok by nie zdominowało konstrukcji znaku, jak np. na herbie krakowskiego Hutnika.

Rymer Rybnik rebrandingW centrum tarczy znalazł się monogram „RR” – zbudowany ze skrótu jego nazwy (od „RymeR”) lub inicjałów nazwy oraz roku założenia. Litery zyskały pochyłą formę, by dodać dynamiki całej kompozycji. Znak występuje także w wersji uproszczonej – monochromatycznej oraz inwersyjnej.

Rymer Rybnik logo rebrandingDzięki zastosowaniu cienkiego obrysu pomiędzy polami tarczy, litery nie musiały zostać przełamane by utrzymać czytelność.

Rymer Rybnik logo rebrandingDodatkowo stworzyłem wizualizację nowych strojów Rymera. Podstawowy komplet zawiera białą koszulkę z czerwonymi pasami, nawiązującą do historycznych barw klubu. Pasy powinny być nachylone pod kątem 30 stopni, a logo ułożone na nich tak, by czerwony pas z tarczy miał przedłużenie na koszulce. Komplet rezerwowy strojów jest bezpośrednim rozwinięciem czarno-czerwonej kompozycji znaku.

Oczywiście zmiana znaku to tylko pierwszy krok w procesie rebrandingu klubu. Celem projektu jest jubileusz 100-lecia, którego obchody planowane są na 2019 rok.


Powrót do Niedobczyc

Długo zastanawiałem się, czy pomysł przywrócenia miana dzielnicy w nazwie klubu jest słuszny? W końcu Rybnik w nazwie daje Rymerowi większą rozpoznawalność (w skali kraju) oraz pewnie bardziej uzasadnione wsparcie ze środków miejskich.

Niedobczyce stadionJednak mieszkańcy mają sentyment do historycznej nazwy „Rymer Niedobczyce”, stąd w klubie planują powrót do niej najpóźniej w jubileuszowym roku. W końcu drużyny z innych dzielnic miasta posługują się ich nazwami, że wspomnimy: Górnika Boguszowice, Polonię Niewiadom czy Pierwszego Chwałowice. Dlaczego więc odmawiać drużynie z Niedobczyc powrotu do historycznego miana?

Logo Rymera Rybnik

Jak oceniasz znak Rymera Rybnik?

  • 5 / doskonały (83%, 2 214 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (12%, 331 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (5%, 137 razy oceniany)

Ilość głosów: 2 682

Loading ... Loading ...


Opinia o znaku

Jak zwykle, nie będę oceniał własnej pracy – za to zapraszam Was do podzielenia się opiniami o nowym logo Rymera. Pokażcie w ocenach lub komentarzach, czy zmiana znaku poszła w dobrym kierunku?

Rymer Rybnik rebranding

Rymer Rybnik rebranding

Jak oceniasz nowe logo Rymera?

  • 5 / doskonałe (46%, 48 razy oceniany)
  • 4 / wartościowe (41%, 43 razy oceniany)
  • 3 / poprawne (7%, 7 razy oceniany)
  • 1 / koszmarne (5%, 5 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowane (1%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 104

Loading ... Loading ...

Źródła:
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,miroslaw-gorka-prezesem-100-letniego-klubu-zaczynamy-nowy-rozdzial,wia5-3266-33350.html
dostęp: 2017/06/07

Robert Noga: Tarnovia legenda 1948; Tarnów 2012