UKS SMS Łódź herbŁódzka szkoła piłkarska może pochwalić się wybitnym patronem oraz wychowaniem kilku reprezentantów Polski. Czy znak UKS SMS reprezentuje równie wysoki poziom graficzny?

W drugiej połowie lat 90-tych tworzono szkoły o profilu sportowym – zwane Szkołami Mistrzostwa Sportowego – co umożliwiło zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 1997 roku. Z założenia miały one kształcić młodzież o „szczególnych uzdolnieniach sportowych”, prowadząc naukę w trybie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Powstawały z prywatnej inicjatywy, nierzadko liczono także na dotacje z Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz przekształcenie takich szkół w publiczne (co spotkało się ze sprzeciwem ówczesnego ministra sportu, śp. Jacka Dębskiego).

UKS SMS Łódź herb

Najbardziej utytułowana spośród Szkół Mistrzostwa Sportowego powstała w 1997 roku w Łodzi. Siedzibę zlokalizowano przy ul. Milionowej, gdzie wcześniej mieściły się obiekty Włókniarza Łódź. Przy szkole założono Uczniowski Klub Sportowy, prowadzący drużyny dziecięce i młodzieżowe (juniorskie, trampkarzy, młodzików, orlików i żaków), kobiecą seniorów (w I lidze) i męską seniorów (występującą obecnie w A-klasie).

Juniorzy osiągnęli pierwsze sukcesy w 2005 roku, zdobywając Mistrzostwo Polski w dwóch kategoriach (U-19 i U-17), siedemnastolatkowie triumfowali także w 2010 roku. Wychowankami szkoły są m.in. Tomasz Jodłowiec, 40-krotny reprezentant Polski, Radosław Matusiak (15 meczów w kadrze), Paweł Golański (14) czy Dawid Nowak (8).

Seniorska drużyna UKS zaliczyła jeden sezon w 3. lidze łódzko mazowieckiej (2007/2008) oraz następne trzy na 4. poziomie rozgrywek (po reformie 2008/09 zwanym 3. ligą). Obecnie występują w klasie A.

W 2009 roku nadano szkole imię Kazimierza Górskiego, co znacząco podniosło prestiż tej instytucji.

Ocena znaku
W skali ocen szkolnych, logo łódzkiego UKS SMS otrzymuje ode mnie notę: „dostateczny z wielkim minusem”. Nie jest to wyrafinowany znak, jego banalna forma i nieskomplikowana treść kojarzy się z emblematem… szkoły. Spytasz Czytelniku, co w tym złego – wszak jest to logo szkoły – dla mnie jednak nie wnoszące żadnej treści czy symboliki do rodziny znaków sportowych.

Okrągła tarcza – najprostsza z możliwych, napisy Arialem – trudno uznać za oryginalne, piłka – jedyne nawiązanie do sportu i ten prostokąt z nazwą „SMS”, niczym zachęta do wysłania krótkiej wiadomości tekstowej. Dodatkowo słaba czytelność, długie napisy tracą czytelność w pomniejszeniu do 60 px.

Mistrzowska szkoła zasługuje na mistrzowski znak, obecny można uznać za przeciętny.

UKS SMS Łódź herb

Jak oceniasz logo UKS SMS Łódź?

  • 2 #niedopracowane (50%, 4 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (25%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (25%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 8

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4