Sokół Damasławek herb klubuW Damasławku opracowali nowy herb klubu. Od kilku miesięcy biało-czarny sokół spogląda dumnie znad krzyża Św. Andrzeja. W klubie chwalą się także swoim wychowankiem, 9-krotnym reprezentantem Polski.

Krzyż Świętego Andrzeja pochodzi od greckiej litery „X”, jako nawiązanie do inicjału Chrystusa. Współcześnie – jako znak drogowy – informuje kierowców o konieczności zatrzymania się przed przejazdami kolejowymi. Występuje także we flagach Szkocji, Jamajki czy na banderze Marynarki Wojennej Rosji. Umieszczony w tle tarczy znaku GLKS Sokół Damasławek skojarzył mi się za to z flagą Konfederatów. Czy drużyna z miejscowości położonej 36 km na północ od Gniezna ma coś wspólnego z amerykańskimi buntownikami z XIX wieku lub rosyjską marynarką wojenną? Czy też krzyż pełni rolę jedynie dekoracyjną? Wydaje się, że motyw ten jest co najwyżej rozwinięciem wcześniejszego znaku…

Przed jesienią 2015 roku – kiedy nowe logo zostało opublikowane – Sokół używał znaku na prostokątnej tarczy w żółto-niebieską szachownicę (od barw klubu).

Sokół Damasławek herb klubuJak pisałem we wcześniejszym wpisie [na początku października 2015 roku], ówczesny herb klubu wyglądał jak malowidło po komputerowym trasowaniu lub połączenie Cliparta z powykrzywianym liternictwem. W nowym znaku zachowano rysunek ptaka, lecz umieszczono go na tarczy o bardziej oryginalnym kształcie.

Trudno powiedzieć, kiedy powstał pierwszy herb klubu. Do mnie trafił w 2007 roku, gdy mieszkaniec Damasławka podesłał zdjęcie emblematu namalowanego farbami do działu graficznego 90minut.pl, z którym wtedy współpracowałem.

W 2009 roku w klubie obchodzili podwójny jubileusz – 85-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – do którego nazwy nawiązuje drużyna z Damasławka – oraz 15-lecia założenia obecnego klubu. Co ciekawe – Gminny Ludowy Klub Sportowy „Sokół” został zarejestrowany 14 lutego 1994 roku, choć pomysł utworzenia klubu pojawił się już w 1993 roku.

W ciągu ponad 23 lat funkcjonowania klubu, piłkarze Sokoła dotarli do IV ligi, co wydaje się niezłym osiągnięciem dla drużyny z miejscowości zamieszkałej przez 2 tysiące ludzi. Najbardziej znanym wychowankiem klubu z Damasławka jest Karol Linetty, Mistrz Polski 2015 roku w barwach Lecha. Warto odnotować, że zawodnik strzelił bramkę już w w swoim debicie w reprezentacji Polski (podczas towarzyskiego meczu przeciwko Norwegii w Abu Zabi, wygranym 5-1 przez biało-czerwonych).

Ocena znaku
Czy zmianę logo Sokoła Damasławek można uznać za dobrą decyzję, czy nowy wzór wniósł więcej jakości od poprzedniego? Moje odczucia są ambiwalentne. Pozytywnie oceniam nową tarczę (widać inspirację herbem Lecha, choć podobny kształt miał też np. dawny znak Obry Kościan z czasów patronatu kolei) – nawet jeśli krzyż Św. Andrzeja może nie mieć tu głębszego znaczenia. Motyw ten został jednak wpasowany do tarczy i współgra z centralnie ułożoną sylwetką sokoła. Także na stronie klubu i fanpage grafika ta wygląda interesująco.

Wadą nowego herbu jest liternictwo. Krój Ethnocentric ma wyrazisty, futurystyczny charakter, który jednak nie pasuje do rysunku ptaka. Dodatkowo liternictwo zostało koszmarnie zniekształcone – co widać szczególnie przy nazwie miejscowości – co zaburzyło rysunek liter. Także próbowano ratować czytelność białych liter nazwy „GLKS Sokół” na żółto-niebieskiej tarczy (poprzez dodanie niebieskiego konturu), jednak zabieg ten nie wniósł jakości wizualnej do całego herbu, a wręcz ją obniżył.

Reasumując – pozytywna decyzja o zmianie logo, choć niestety nowy wzór wydaje się niedopracowany.

Sokół Damasławek herb klubu

Jak oceniasz nowe logo Sokoła Damasławek?

  • 2 #niedopracowane (62%, 16 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (31%, 8 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (4%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (4%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 26

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6