Stal Brzeg herbDzisiaj moja próba uratowania ciekawego logo, które uległo „erozji” graficznej w ostatnim czasie. O symbolu klubu było głośno z innej okazji, według doniesień medialnych UEFA wyceniła jego użycie na 15 tysięcy Euro!

W lipcu wrocławski Śląsk zagrał przeciwko NK Celje rewanżowy mecz I rundy eliminacji Ligi Europy (zakończony zwycięstwem 3-1). Mecz – wydawało się – bez historii, a jednak delegat UEFA zwrócił uwagę na baner wywieszony przez kibiców, na którym znajdował się – jego zdaniem – symbol nazistowski. * Federacja ukarała klub sumą 15 tysięcy Euro.

Nie znający tej sprawy czytelnik pomyśli – nic nowego, UEFA wielokrotnie karała polskie kluby za kibicowskie wybryki. Szkopuł w tym, że Śląsk dostał karę za symbol, który jest herbem Brzegu („w polu czerwonym trzy kotwice srebrne w roztrój, złączone wspólnym pierścieniem, zwrócone łukami żeleźców ku brzegom tarczy”)!**

herb BrzeguDodajmy, symbol ten nawiązuje do XIII-wiecznej pieczęci miasta.

Zapewne, gdyby drużyna piłkarska BTP Stal Brzeg zakwalifikowała się kiedyś do europejskich pucharów, jej logo musiałoby być zamazane na nośnikach brandingowych czy grafikach telewizyjnych… W herbie klubu widnieje bowiem kotwica z herbu miasta (wersja sprzed 2012 roku, kiedy symbol przeszedł lifting). Oczywiście nie pochwalam używania symboli nazistowskich przez kibiców, jest to działanie bezmyślne i szkodliwe dla funkcjonowania klubów sportowych, natomiast sytuacja z herbem Brzegu sprowadziła antyrasitowską politykę UEFA do absurdu.

Czy zatem Stal może wykorzystywać w swoim herbie symbol potrójnej kotwicy? Tym bardziej, że herb miasta został skorygowany w 2012 roku, a na znaku piłkarskim została stara wersja (którą ja także uważam za bardziej interesującą plastycznie)?

Stal Brzeg herb Wydaje się, że symbol ten jest integralną częścią znaku klubu istniejącego od 1967 roku i rezygnacja z potrójnej kotwicy odbyłaby się ze szkodą dla zdolności odróżniającej logo.

Wspomnieć należy, że obecny znak Stali – opracowany dość nieudolnie w 2009 roku przy okazji powrotu klubu do historycznej nazwy – nawiązuje kompozycją i symboliką do tradycyjnego emblematu MZKS Stal.

Stal Brzeg herb Precyzja rysunku, krzywizny formy i obrysów oraz fatalne liternictwo wystawiają tej wersji kiepską ocenę. Dlatego postanowiłem narysować ten znak po swojemu, szkoda mi było zmarnowania ciekawego znaku sportowego.

Na koniec wspomnijmy o zawiłych losach klubu. MZKS Stal utworzona została przy miejscowych zakładach (Brzeskich Zakładach Przemysłowych, Fabryce Silników Elektrycznych „Besel” i fabryce maszyn rolniczych „Agromet”). *** Piłkarze osiągnęli poziom III ligi, w której występowali przez siedem sezonów (lata 70-te). Za to koszykarkom udało się zakwalifikować do najwyższej ligi (w której Stal spędziła 12 sezonów, a następne po reaktywacji w 2000 roku jako Karma, Cukierki i Odra).

W 1994 roku MZKS Stal została rozwiązana. Sekcję piłkarską przejął nowo utworzony podmiot – Brzeskie Towarzystwo Piłkarskie. Po 10 latach funkcjonowania drużyna ta zmieniła nazwę na BTP Piast Brzeg (nawiązując do brzeskiego klubu istniejącego przed powstaniem Stali).

Stal Brzeg herb Klub posiadał znak, który umieściłem tutaj po prawej. Po lewej zaś znajduje się historyczny znak Piasta Brzeg.

Jak wspomniałem, w 2009 roku klub przyjął nazwę BTP Stal Brzeg, pod którą piłkarze występują obecnie w IV lidze opolskiej (zajmując pozycję lidera po rundzie jesiennej).

Ocenę obecnego znaku Stali jak i mojego projektu pozostawiam Czytelnikowi.


*http://infobrzeg.pl/newsy/37500-herb-brzegu-symbolem-nazistowskim-slask-ukarany-przez-uefa/
dostęp: 2015/12/18
**http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/4932541,slask-musi-zaplacic-15-tys-euro-klub-ukarany-za-herb-brzegu-na-trybunach,id,t.html
dostęp: 2015/12/18
***http://stalbrzeg.futbolowo.pl/historia
dostęp: 2015/12/18