Start Łódź herbŁódzcy kibice mają powody do zmartwień w ostatnich latach. Słyszeliśmy niedawno o upadku Widzewa i ŁKS-u, kryzys nie ominął także trzeciej siły piłkarskiej (niegdyś) miasta – spółdzielczego Startu.

Lata 70-te XX wieku to był świetny czas dla Spółdzielczego Klubu Sportowego „Start”. Siatkarki łódzkiego klubu wywalczyły 4 tytuły Mistrza Polski (1971, 1972, 1973, 1977, wcześniejszy wywalczony w 1968 roku) oraz fantastycznie zaprezentowały się w europejskich rozgrywkach (dwukrotnie 3. miejsce w Pucharze Mistrzów: 1973, 1978).

Piłkarze klubu z Bałut przez 12 sezonów występowali na zapleczu ekstraklasy (z czego siedem w latach 60-tych, najwyżej zaszli w sezonie 1963-64 gdy zajęli 3. miejsce na koniec rozgrywek, wyprzedzeni jedynie przez wojskowy duet: Śląska i Zawiszę).

Początki klubu sięgają 1953 roku, gdy w Łodzi utworzono oddział Zrzeszenia Sportowego „Start”. Organizacja ta miała zajmować się propagowaniem kultury fizycznej wśród spółdzielców i rzemieślników. Powstała wskutek wyodrębnienia części kół sportowych ze zrzeszenia Spójnia pod koniec 1952 roku, zyskując patronat Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy.

Start Łódź herbZnakiem łódzkiego Startu był symbol zrzeszenia (widoczny powyżej po prawej), istniała także wersja z dopisaną nazwą miasta na spodzie koła zębatego. Na początku istnienia łódzkiego klubu pojawił się także inny znak – w formie artystycznej kompozycji literniczej osadzonej na nieforemnej tarczy. Umieszczony powyżej z lewej znak budzi we mnie ambiwalentne odczucia – z jednej strony intryguje nieszablonową formą, łamiąc konwencję sportowych emblematów, z drugiej jednak ma ograniczone walory użytkowe. Emblemat ten opracowałem na bazie skanu proporczyka, został także uwieczniony na odznace.

Jeszcze w latach 60-tych pojawił się kolejny znak, który w zbliżonym kształcie obowiązuje do dzisiaj.

Start Łódź herbNa trójkątnej tarczy z zaokrąglonymi narożnikami umieszczono nazwę klubu i uproszczony rysunek łodzi z herbu miasta. Dokoła znaku znajduje się złoty wieniec laurowy wpisany dodatkowo w czerwone koło.

Warto wspomnieć, że spółdzielczy klub organizował życie sportowe w kilkunastu sekcjach, poza piłkarską i siatkówki kobiet, m.in.: koszykarską, tenisa ziemnego, kendo, lekkoatletyczną, pięcioboju nowoczesnego czy pływania. Drużyna piłkarska została reaktywowana w 2014 roku po czterech latach nieobecności na futbolowej mapie Polski (po sezonie 2010-11 wycofano Start z rozgrywek łódzkiej okręgówki).

Ocena znaku
Z trzech symboli Startu Łódź, przetrwał ten najmniej interesujący. Znak zrzeszenia Start miał bardziej oryginalną konstrukcję, ale został porzucony w ramach szukania odrębności łódzkiego klubu. Logo z przeplecionymi literami nazwy klubu miało wyrazisty charakter, choć mogło wydawać się zbyt ekstrawaganckie w konserwatywnym środowisku sportowym. Przetrwał więc trójkąto-podobny Start ze złotym wieńcem i łódką, banalna kompozycja, dodatkowo niezbyt czytelna i typograficznie przekombinowana.

Dodajmy jeszcze, że występuje kilka wersji znaku – choćby w sieci – oceniłem tę najbardziej wygładzoną, widniejącą na stronie drużyny piłkarskiej. Jeśli Czytelnik znajdzie czas, by poszukać innych wersji logo – np. tutaj www.sksstart.com – zobaczy, że do celów niniejszego wpisu wybrałem przysłowiowe „mniejsze zło” i znak ten wymaga co najmniej przeprojektowania.

Start Łódź herb

Jak oceniasz obecne logo Startu Łódź?

  • 2 #niedopracowane (64%, 7 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (27%, 3 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (9%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 11

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,0