Stoczniowiec 2014 Gdańsk logo klubuGdańsk wyróżnia się na sportowej mapie Polski udanymi rebrandingami klubów w ostatnich latach. Wspominaliśmy już o Lechii i Wybrzeżu, nadszedł czas, by przyjrzeć się odrobinę starszemu – lecz nie mniej interesującemu – logo Stoczniowca.


© Autor: Jakub Malicki

Dwa gdańskie kluby przeszły podobną drogę transformacji, zanim powróciły do najwyższej klasy rozgrywek w swoich dyscyplinach. Oba zyskały także nowy wizerunek w ostatnich latach, osiągając progres marketingowy. Tak, jak ikoną szczypiorniaka z miasta nad Motławą zostało przed laty Wybrzeże, tak symbolem hokeja na lodzie jest Stoczniowiec. Co prawda, w ostatnim sezonie Polskiej Hokej Ligi występowali pod nazwą MH Automatyka Gdańsk, ale w swoich działaniach promocyjnych odnoszą się do tradycji RKS Stoczniowiec, założonego w 1970 roku.

Stoczniowi hokeiści

Historia gdańskiego hokeja sięga 1953 roku, gdy przy Stoczni Północnej utworzono koło sportowe. Zalążkiem sukcesów był jednak wspomniany 1970 rok, gdy połączono Robotniczy Klub Sportowy Stoczni Północnej ze Sportowym Klubem Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze” oraz Zakładowym Klubem Sportowym „Polonia”, a w efekcie powstał Robotniczy Klub Sportowy „Stoczniowiec”. Stworzono wówczas wielosekcyjnego molocha, z drużynami m.in. piłki nożnej (9 sezonów w II lidze), hokeja (debiut w ekstraklasie 1978) i siatkówki.

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuKlub przyjął biało-niebieskie barwy oraz oryginalny znak – z monogramem „S” oraz godłem miasta, czyli z dwoma srebrnymi krzyżami i koroną. Dwa lata po fuzji, Stoczniowiec zyskał także nowy obiekt – oddano do użytku halę „Olivia”, której bryła przypomina „łódź mierzącą się z falami morskimi”.

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuUproszczony rysunek hali stał się elementem znaku Gdańskiego Klubu Sportowego „Stoczniowiec”, w który to podmiot przekształcono dawny robotniczy klub, w 2000 roku. Stowarzyszenie to funkcjonuje do dzisiaj, obecnie trudni się szkoleniem młodych hokeistów, ale także prowadzi sekcję siatkówki mężczyzn (II liga), łyżwiarstwa figurowego i curlingu.

„Smoki” przyjęły miano „Stoczni”

W nowym stuleciu próbowano utrzymać profesjonalną drużynę hokejową w Gdańsku, tworzono kolejne spółki, które jednak szybko wpadały w tarapaty finansowe. W 2010 roku powstał Stoczniowiec SA, dwa lata później Klub Hokejowy Gdańsk, które okazały się bytami krótkotrwałymi.

W maju 2014 roku stworzono nowy podmiot hokejowy na mapie Gdańska – na bazie drużyny MH Automatyka Dragons, która awansowała do I ligi, utworzono Stoczniowca 2014. Wówczas opracowano także nową identyfikację wizualną klubu – logo z charakterystycznym monogramem „S” i dwoma nitami oraz szereg materiałów graficznych.

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuStoczniowiec Gdańsk logo klubuStoczniowiec Gdańsk logo klubuŹródło: https://web.facebook.com/pkh2014/

Całość w minimalistycznym stylu, z oryginalnym, zadziornym liternictwem, którego nie powstydziłyby się kluby NHL.

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuŹródło: http://stoczniowiec2014.pl/historia-logo-mh-automatyka-stoczniowiec-2014

Przy okazji nowego projektu, zrekonstruowano także stare znaki Stoczniowca wraz z opisem symboliki. Dzięki wpisowi na stronie www.stoczniowiec2014.pl dowiadujemy się, że historyczny monogram „S” nawiązywał do kadłuba statku.

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuŹródło: https://web.facebook.com/pkh2014/

Na koniec wspomnijmy, że klub po dwóch sezonach w I lidze osiągnął sukces sportowy – w 2016 roku awansował do Polskiej Hokej Ligi. W zakończonym niedawno sezonie gdańscy hokeiści zajęli 9. miejsce i utrzymali się w elicie.

Opinia o znaku

Trzy lata temu w Gdańsku wpadli na świetny pomysł – odświeżyli hokejową markę „Stoczniowiec” i nadali jej nowoczesny wygląd. Wybrano dwa kolory, granat i stalowy oraz monogram „S” umieszczony na okrągłej tarczy. Nowe logo nie zawiera nazwy klubu, choć stworzono także wersję alternatywną z profilem wąsatego stoczniowca, który srogo spogląda zza kija hokejowego.

Stoczniowiec Gdańsk logo klubuŹródło: https://web.facebook.com/pkh2014/

Oba używane znaki są wyraziste, choć trudno uznać je za perfekcyjne. W logo opartym na monogramie łuki nie są wyregulowane i dziwnie wygląda podwójny obrys/otok okrągłej tarczy. Nie dopasowano szerokości obrysów tego koła z konturem monogramu, w dodatku cień pod „S” nie jest konsekwentny (na łukach litery wtapia się w kształt, niczym fragment jego bryły, przy styku z kołem jest przecięty białym obrysem). Nie zmienia to faktu, że logo jest intrygujące i wnosi powiew świeżości do hokejowej elity. Pochwalę tu jego prostą formę i brak ozdobników. Na fanpage klubu znajdziemy także wersję z obecną nazwą wypisaną na otoku.

MH Automatyka Gdańsk logo klubuŹródło: https://web.facebook.com/pkh2014/

Szkoda, że w listopadzie 2016 zrezygnowano z członu „Stoczniowiec” w nazwie klubu, według oficjalnego komunikatu, powodem była konieczność odróżnienia od stowarzyszenia GKS Stoczniowiec, z którymi spółka była mylona. Historyczna nazwa zniknęła, monogram pozostał i pozostaje pochwalić zarządzających klubem, że nie dodano logo sponsora do emblematu hokejowej drużyny. Dzięki temu nowy znak ma szansę stać się ponadczasowym symbolem.

Czekam na Wasze opinie – czy podoba Wam się logo MH Automatyka Gdańsk? Jak wypada w porównaniu ze starym znakiem RKS Stoczniowiec?

Stoczniowiec Gdańsk logo klubu

Jak oceniasz logo MH Automatyka Stoczniowiec 2014 Gdańsk?

  • 4 #wartościowy (39%, 22 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (23%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (21%, 12 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (14%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (4%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 57

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,0

Źródła:
http://stoczniowiec.org.pl/klub-historia

HISTORIA LOGO MH AUTOMATYKA STOCZNIOWIEC 2014


https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_Olivia
http://sport.trojmiasto.pl/Dzien-Otwarty-i-rocznicowa-gala-Stoczniowiec-Gdansk-n64661.html
http://www.dziennikbaltycki.pl/sport/inne/a/to-juz-koniec-mh-automatyki-stoczniowca-2014-gdansk-stoczniowiec-wypadl-z-nazwy,11485338/
http://sport.trojmiasto.pl/Gdanszczanie-maja-40-procent-budzetu-MH-Automatyka-Gdansk-n80761.html

dostęp: 2017/05/08