Union Łódź logo klubuPionierzy łódzkiego futbolu, drużyna bogatych mieszczan narodowości niemieckiej. Piłkarze Unionu zawiedli jednak pokładane w nich nadzieje, sukcesy osiągnęli dopiero po fuzji z lokalnym rywalem.

U progu XX wieku Łódź – zamieszkana przez 300 tysięcy ludzi – była wyjątkowo barwnym miastem, w którym Polacy stanowili niecałą połowę liczby mieszkańców. Drugą nacją pod względem liczebności byli Żydzi (29,1%) a trzecią Niemcy (21,4%).* Niemieckojęzyczni mieszkańcy zaczęli osiedlać się w Łodzi pod koniec XVIII wieku, wraz z włączeniem miasta do zaboru pruskiego (decyzji drugiego traktatu rozbiorowego). Migracja przyspieszyła w XIX wieku, gdy władze miasta (należącego od 1815 roku do „Kongresówki”) zachęcały przedsiębiorczych i posiadających techniczną wiedzę Niemców, do osiedlania się i budowania warsztatów tkackich. Od połowy XIX wieku Łódź gwałtownie rozwijała się, powstawały coraz większe manufaktury, nadszedł czas na kulturę fizyczną.

W 1895 roku utworzono w Łodzi oddział międzynarodowej organizacji Touring Club, zarejestrowany w 1899 roku pod nazwą Łódzki Oddział Towarzystwa Welocypedystów i-Cyklistów (późniejszy Klub Turystów). W 1897 roku bracia Teodor i Aleksander Plitz zakładają konkurencyjną organizację propagującą kolarstwo i turystykę, nadając jej nazwę Union (od rosyjskiego stowarzyszenia noszącego takie miano). Łódzki Union był stowarzyszeniem skupiającym majętnych Niemców, głównie fabrykantów.**

W 1905 roku Union zyskał tor kolarski na Helenowie, a rok później otwarto sekcję piłkarską. Pierwszy mecz drużyna futbolowa rozegrała przeciwko Touring Club, remisując 1-1. Spotkanie to traktowane jest przez historyków jako pierwszy oficjalny mecz futbolowy na terenie Łodzi. W 1910 roku Union uczestniczył w pierwszych Mistrzostwach Łodzi, w których zajął 3. miejsce (za TV Kraft, Łódzkim Klubem Sportowym, ale przed FC Victoria). W następnym roku zajęli 5. miejsce, a w 1912 – ostatnie, spośród ośmiu startujących drużyn. Wybuch I wojny światowej zawiesił działalność klubu na 5 lat.

W 1919 roku reaktywowano Stowarzyszenie Sportowe „Union”, które uzyskało statut dopiero dwa lata później. W 1922 roku „unioniści” świętowali jubileusz 25-lecia, jako beniaminek łódzkiej A-klasy. Drużyna nie wzbiła się ponad przeciętność w tych rozgrywkach, by w 1930 roku spaść do B-klasy. W marcu 1932 roku Union zostaje połączony z Klubem Turystów, tworząc Klub Sportowy „Union-Touring”. W jubileuszowym roku kończy się historia „unionistów”, jako samodzielnego stowarzyszenia.

Zachowało się kilka odznak SS Union i trudno jednoznacznie stwierdzić, czy były to jedynie okolicznościowe wpinki, czy celowe wariacje znaku. Najczęściej spotykanym wzorem był ten, który zamieściłem pod tytułem wpisu – z okrągłą tarczą o biało-czerwonych polach wyrysowanych niczym na symbolu Yin i Yang.

Union Łódź logo klubuProporzec sekcji motorowej SS Union z 1930 roku; Z kolekcji Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi

Istniała też druga „linia” odznak, z monogramem, na którym akronim „SS” wkomponowano w inicjał „U” i który znajdziemy na sekcyjnych odznakach (np. biało-zielonej fladze sekcji motorowej, która istniała co najmniej w czterech wersjach).

Union Łódź logo klubuZwróćmy uwagę, że wydano dwie odznaki o lustrzanej orientacji – na jednej biało-zielono-biała flaga powiewa w lewo, na drugiej w przeciwnym kierunku. Wzory te zostały utrwalone zarówno w katalogu Sławomira Strycharskiego, jak i Encyklopedii Piłkarskiej Fuji (tom 5. Kolekcji klubów „Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy”).

Ocena znaku
Jak wiemy, „Union” znaczy „związek”, co także symbolizuje „yin yang” (jakkolwiek wątpliwe by znak ten stał się inspiracją dla logo stowarzyszenia). Nie dotarłem do dokumentów, które definiowałyby barwy stowarzyszenia, jakimi Union posługiwał się, więc mogły być biało-czerwone (jak wskazuje odznaka) lub biało-zielone. Drugi wariant jest o tyle prawdopodobny, że twór Union-Touring miał zieloną literę „U” w swoim znaku (oraz fioletową „T” – od Klubu Turystów).

Wracając do „yin yang” – motyw taki pojawił się także na odznace łódzkiego Makabi oraz SS Pogoń – co nie świadczy najlepiej o kreatywności autora. Zaletą znaku jest jego prostota i niebanalne wkomponowanie liternictwa. Zdecydowanie bardziej unikalnym był monogram.

Union Łódź logo klubu

Jak oceniasz znak SS Union Łódź?

  • 3 #poprawny (51%, 19 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (22%, 8 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (14%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (8%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (5%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 37

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*http://www.strony.toya.net.pl/~muzeumsportu/mniejszosci.htm
dostęp: 2016/06/24

**Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia Piłkarska Fuji; Kolekcja Klubów, tom 5. Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy; Katowice 1997;
str. 43