Olimpia kontra VictoriaNiezwykle szlachetne to nazwy, lecz trudno znaleźć Victorię lub Olimpię wśród najbardziej utytułowanych polskich klubów. Najlepsze z ponad setki takich drużyn sportowych, zasługują na miano przeciętniaków. Dlaczego jednak nazwy te są tak popularne w Polsce?


© Autor: Jakub Malicki

W grudniu zaprosiłem Was do przeglądu znaków Olimpii i Victorii, a plebiscyt zilustrowałem twarzami muz XIX-wiecznych mistrzów malarstwa – Édouarda Manet oraz Franza Xavera Winterhaltera. Jak domyślacie się, te dwa imiona mają źródła w starożytnych cywilizacjach – Victoria pochodzi od rzymskiej bogini zwycięstwa, a Olimpia była miejscem rozgrywania zawodów sportowych ku czci Zeusa, zwanych igrzyskami. W moim odczuciu są to piękne nazwy dla klubu sportowego, kojarzące się bezpośrednio z rywalizacją, czyli istotą sportu. Zresztą ich popularność w Polsce dowodzi, że w takim myśleniu nie jestem odosobniony. Dlaczego jednak ani jedna polska Victoria, nie mówiąc o Olimpii, nie sięgnęła po tytuł Mistrza Polski w popularnych dyscyplinach drużynowych?


Topowe Olimpie i Victorie

Zanim poszukamy genezy tych nazw u zespołów z naszego kraju, warto zajrzeć do historii światowego futbolu. Znajdziemy tam bowiem kluby powstałe na przełomie XIX i XX w., które zdobywały trofea i międzynarodową sławę.

Olimpia kontra VictoriaW 1889 roku powstał TuFC Viktoria 89, mistrz Niemiec w 1908 i 1911 r. Inne kluby o takiej nazwie znajdziemy także m.in. w Wuppertal czy Kolonii, a nawet w Wiedniu. Najsłynniejszą Viktorią założoną w okresie Austro-Węgier, jest FK Viktoria Žižkov. Założony w 1903 r. klub należał do najsilniejszych także w Czechosłowacji, o czym świadczy mistrzostwo kraju z 1928 r. Warto wspomnieć jeszcze niewiele młodszą, lecz osiągającą sukcesy dopiero w XXI wieku – Viktorię Pilzno, która wywalczyła 3 tytuły Mistrza Czech (2011, 2013, 2015).

Olimpia kontra VictoriaNajbardziej znanym klubem, który nawiązuje do starożytnej Olimpii, jest oczywiście Olympiakos SFP który powstał w 1925 r. mistrzostwo swojego kraju świętował aż 44-krotnie! Jeszcze bardziej utytułowana Olimpia pochodzi… z Paragwaju, bowiem klub z Asunción ma na koncie Puchar Interkontynentalny (1979), Copa Libertadores (1979, 1990, 2002) oraz m.in. 38 tytułów Mistrza kraju. Mistrzem Słowenii została w 2016 r. drużyna Olimpija Ljubljana, powstała po bankructwie założonej w 1911 r. NK Olimpija, która w latach 90-tych 4-krotnie była najsilniejsza w kraju.


Olimpie przedwojenne i z odwilży

Trudno wierzyć, by klub ze stolicy Paragwaju, Ljubljany czy nawet Pireusu, miał jakikolwiek wpływ na nazwy przedwojennych polskich klubów. Najstarsza Olimpia, do której dotarłem, pochodzi z Koła – założona w 1920 roku. W tymże roku istniały już drużyny ze śląskich Szopienic i Szarleja, o czym przeczytamy w książkach Pawła Gaszyńskiego. Znajdziemy tam także wspomnienie Olimpii Kraków oraz Cieszyn. Klub o tej nazwie został założony także w Grudziądzu, w 1923 r., a dwa lata później w Poznaniu.

Olimpia kontra VictoriaNazwa „Olimpia” była chętnie przyjmowana przez polskie kluby, głównie zakładowe, w drugiej połowie lat 50-tych. Były to zwykle drużyny stworzone tuż po II wojnie światowej, włączone do zrzeszeń w trakcie reorganizacji sportu i następnie przemianowane podczas tzw. odwilży. Taka sytuacja miała miejsce np. w Poznaniu czy Elblągu, ale również w Gdańsku (Osowej), Sztumie czy Kamiennej Górze.

Następna fala przyjmowania nazw Olimpii miała miejsce już w trakcie transformacji ustrojowej, gdy dawne LZS-y lub nowo powstałe drużyny przyjmowały takie nazwy.

Wspomnijmy, że ogólnopolski poziom rozgrywek osiągnęły jedynie Olimpie z Poznania (jedyna, która grała w ekstraklasie) oraz Elbląga i Grudziądza.


Victorie silniejsze przed wojną

Inaczej niż z Olimpią, ma się sprawa z Viktorią, gdyż niektóre polskie kluby – jak Victoria Jaworzno, przyznają się do związków z czeską Viktorią Żiżkov. Wydaje się także, że niemieckie drużyny, które funkcjonowały na ziemiach przyznanych Polsce po II wojnie światowej, mogły zainspirować się utytułowanym klubem z Berlina.

Olimpia kontra VictoriaW gronie najstarszych nalezy wymienić tu niemieckie Victorie z Łodzi (Lodz), Słupska (Stolp), Olsztyna (Allenstein) oraz polskie z Jarocina (1912), Jaworzna i Sosnowca (obie 1918). Przed II wojną światową powstały także imienniczki w Częstochowie (1922), Krakowie (1928) oraz Wrześni (1931).

Olimpia kontra VictoriaPodobnie, jak Olimpia, także nazwa Victoria nadawana była klubom zakładowym w połowie lat 50-tych, ale i współcześnie wiele drużyn przyjmuje to nobilitujące miano. Sporo takich klubów istnieje w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

Najbardziej znanym klubem w tym gronie jest Victoria Jaworzno, która rozegrała 6 sezonów na zapleczu ekstraklasy. Na drugi poziom rozgrywek piłkarskich dotarła także Victoria Częstochowa, jednak był to ledwie sezon, w dodatku drużyna grała pod nazwą Ogniwo.


Plebiscyt Olimpia kontra Victoria

Na koniec kilka słów o batalii znaków, do której zaprosiłem Was w ostatnich dwóch tygodniach. W naszym comiesięcznym „konkursie piękności” uczestniczyło 30 znaków, które ocenialiście w skali 1-5. Najwyższą średnią ocen zebrał znak Victorii Skarszew, który minimalnie wyprzedził herby Olimpii Poznań (gwardyjskiej) oraz Victorii Stolp (Słupsk).

Victoria Skarszew logoOlimpia Poznań logoVictoria Stolp logoSkarszew nie przekroczył granicy 100 ocen, co było warunkiem uzyskania wpisu na PolskieLogo.net, ale postaram się napisać kilka słów o tym klubie w niedalekiej przyszłości.

Na drugim biegunie znalazły się znaki Olimpii Truskolasy oraz Victorii z Sulejówka i Świebodzic. Tutaj wypada mi zgodzić się z Waszymi ocenami, znaki, które uzyskały noty poniżej 2,0 zalatują amatorszczyzną, są niechlujnie narysowane i nie budują zbyt dobrego świadectwa zarządzającym klubami.

Victoria Świebodzice logoVictoria Sulekówek logoOlimpia Truskolasy logoŻaden z nich nie otrzymał jednak 200 ocen, więc tym razem nie przedstawię projektu autorskiego dla najgorszego w rankingu. Co ciekawe, klub który zajął ostatnie miejsce w naszym rankingu – funkcjonuje we wsi pod Częstochową, z której pochodzą Kuba Błaszczykowski i Jerzy Brzęczek.

Kompletny ranking miesiąca znajdziecie tutaj, a na koniec dodam, że w batalii Olimpii z Victorią, wyższą średnią uzyskały kluby z nazwą rzymskiej bogini.

Olimpia kontra Victoria

Źródła:
Paweł Gaszyński: Zanim powstała liga; Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926; tom II, tom III; Kraków 2017
Viktoria Berlin na Wikipedii
Viktoria Zizkov na Wikipedii
Olimpiakos na Wikipedii

dostęp: 2017/12/28