Aluron VIrtu Warta Zawiercie logo klubuPrzed wojną piłkarze Warty byli blisko awansu do ekstraklasy. W tym roku siatkarze zadebiutują w elicie, a klub zyskał nowe logo. Czy zbudują potęgę sportową w Zawierciu?


© Autor: Jakub Malicki

Hasło „Wakacje w Zawierciu” nie brzmi zbyt trendy, ale długi sierpniowy weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to chyba niezły plan? Miasto otoczone jest bowiem unikalnymi krajobrazami, w których porośnięte lasami pagóry poprzecinane są białymi skałami wapiennymi, ruinami zamków i złotymi walcami słomy, które zostały na polach po sierpniowych żniwach. Dlatego polecam wycieczkę na Jurę nie tylko fanom rowerów, wspinaczki i grotołazom, ale również miłośnikom fotografii i pejzażystom.

Zawiercie reklamuje się sloganem „Tu rozkręca się Jura” i w rzeczy samej, miasto może być bardziej punktem startowym do zwiedzania Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, niż miejscem docelowym. Przed laty ważny ośrodek przemysłowy pomiędzy Górnym Śląskiem, Krakowem a Częstochową. Istniały tam zakłady przemysłu ciężkiego (m.in. Huta Zawiercie), lekkiego (przędzalnie bawełny i warsztaty tkackie) i spożywcze. W Kromołowie, dzielnicy Zawiercia, ma swoje źródła Warta, trzecia pod względem długości polska rzeka (808 km).

Rzeka dała nazwę miejscowemu klubowi sportowemu, założonej w 1921 roku Warcie. I choć nazwa ta kojarzona jest głównie z dwukrotnym Mistrzem Polski z Poznania, to 9 lat młodsza imiennicza z Zawiercia także miała szansę zaistnieć na piłkarskiej mapie Polski w okresie międzywojennym.


Historia znaku Warty

Przed wojną klub uczestniczył w rozgrywkach organizowanych przez Kielecki OZPN. Dwukrotnie Warta wygrywała klasę A i uczestniczyła w eliminacjach o Ligę. W 1930 roku zbyt silne okazały się: AKS Królewska Huta i Wawel Kraków, choć zawiercianie potrafili pokonać „Koniczynki” 6-3, w końcowej tabeli zajęli ostatnie miejsce. Dwa lata później Warta również uczestniczyła w eliminacjach do Ligi, jednak wtedy znacznie ustępowała rywalom. Zremisowała u siebie z Podgórzem i przegrała pozostałe mecze, oprócz krakowian, także z katowickim 1. FC. Jakaż szkoda, że nie udało się dotrzeć do przedwojennego znaku Warty…

Warta Zawiercie drużyna 1936Źródło: http://wikizaglebie.pl/

Jak widzimy, nie było herbu na przedwojennych afiszach, nie znajdziemy także naszywki z logo na koszulkach piłkarzy.

Warta Zawiercie drużyna 1936Drużyna Warty Zawiercie w 1936 roku; Źródło: NAC

Pierwszym znakiem klubu, do którego dotarłem – nie licząc zrzeszenia Stal – była pasiasta biało-czarna flaga na okrągłej tarczy.

Warta Zawiercie pierwsze logoTakie logo obowiązywało na pewno w latach 60-tych, zostało utrwalone na proporczykach oraz zdjęciach z jubileuszu 45-lecia. We wspomnianym 1966 roku klub otrzymał nowy stadion – nazwany „1000-lecia Państwa Polskiego”, wybudowany w centrum miasta.

Od połowy lat 60-tych pełna nazwa brzmiała Międzyzakładowy Klub Sportowy „Warta”. W tym czasie utworzone sekcje piłki ręcznej (1963) oraz siatkówki (1972).

Warta Zawiercie logo klubuW 1980 roku dokonano fuzji z Włókniarzem Zawiercie, zmieniając nazwę na MRKS Warta (od Międzyzakładowy Robotniczy Klub Sportowy). Powyższa grafika przedstawia znaki używane w tym okresie – na uwagę zasługuje czterokątna odznaka z glifem „W”, którą znajdziemy na historycznych zdjęciach klubu. Pozostałe widniały na odznakach, proporczykach i innych drukach (ostatni wzór od 1991 roku, gdy zmieniono nazwę na Miejski Klub Sportowy „Warta”).

Z czasów fuzji z Włókniarzem pochodzi odznaka i proporczyk, na których znajdziemy kopię herbu Wisły Kraków! Jak wyczytamy na stronie dawne-zawiercie.pl, Włókniarz skopiował znak Wisły jako swój emblemat. Możliwe, że po fuzji także Warta używała znaku z białą gwiazdą, choć podejrzewam, że był to raczej wymysł producenta pamiątek niż oficjalny herb klubu.

Warta Zawiercie drużyna 1936Po fuzji z Włókniarzem pojawiły się odznaki i proporce przypominające herb Wisły Kraków

Wspomnijmy jeszcze, że najlepszym osiągnięciem piłkarzy Warty była wygrana III ligi zagłębiowskiej w 1964 roku – nie licząc przedwojennych tryumfów w klasie A. Ostatni raz zagrali w III lidze 2001 roku, gdy zajęli ostatnie miejsce w rozgrywkach. Następnie klub został zlikwidowany.

Warta Zawiercie logo klubuW 2004 roku reaktywowano drużynę piłkarską pod nazwą KS Warta, opracowano także znak z monogramem „W” na pasiastej, czarno-zielonej tarczy. Po dwóch latach jednak klub znowu przestał istnieć. Ponownie reaktywowano Wartę pod nazwą Jurajska Szkółka Piłkarska Warta Zawiercie (2009), a w 2011 roku założono Klub Piłkarski „Warta” i opracowano znak obowiązujący do dzisiaj.

Piłkarze rozpoczęli właśnie drugi sezon w IV lidze śląskiej, gdzie rywalizują m.in. ze znanymi z występów w ekstraklasie: Szczakowianką Jaworzno, Śląskiem Świętochłowice, Ruchem Radzionków czy Mistrzem Polski z 1980 roku, Szombierkami Bytom.


Zmiana Warty w siatkówce

W połowie lat 90-tych zlikwidowano sekcję siatkarską w MKS Warta. W 2011 roku utworzono klub siatkarski pod patronatem Aluronu, zawierciańskiej firmy produkującej tzw. systemy aluminiowe dla stolarki okiennej.

Aluron Virtu Warta Zawiercie logo klubuKlub posiadał logo, jakże typowe dla siatkówki zestawienie zawodnika i piłki. W 2014 roku siatkarze Aluron Virtu Warta Zawiercie awansowali do I ligi, a w tym roku wygrali rozgrywki i trafili do baraży o Plus Ligę! Rywalem zawiercian była drużyna AZS Częstochowa, 6-krotnego Mistrza Polski (1990, 1993, 1994, 1995, 1997, 1999) i sportowej wizytówki regionu. W pierwszym meczu zawiercianie sensacyjnie wygrali 3-0 w Częstochowie, w kolejnym ulegli 1-3. 6 maja pierwszy mecz u siebie wygrali w tie-break’u, a następnego dnia przypieczętowali awans do elity po zwycięstwie 3-0! Zawiercie pierwszy raz zagra w topowej lidze sportowej.

Oprócz progresu sportowego, wykonano także skok marketingowy. Na początku sierpnia zaprezentowano nowe logo oraz barwy klubu. Autorem znaku jest Wojciech Polak. Ja wyczytamy na oficjalnej stronie klubu www.aluronwarta.pl, nowe logo klubu łączy potencjał turystyczny regionu – nawiązuje do ruin pobliskiego zamku Ogrodzieniec i symbolizuje „rycerzy siatkówki,” za których drużyna chce uchodzić. Po prawdzie, w ciągu 6 lat awansowali z IV ligi do elity, więc na takie miano zasłużyli. Do tego żółto-zielone barwy, czyżby nawiązanie do galaktycznych „Canarinhos”?


Opinia o znaku

Nowe logo siatkarskiej drużyny wydaje się najbardziej reprezentatywne dla Warty Zawiercie. Świeże, lecz tylko 6 lat młodsze od znaku piłkarskiej Warty. W przeszłości klub nie był identyfikowany z jednym, wyrazistym symbolem. Gdyby nowy znak siatkarskiego klubu pozbawiony był nazwy sponsora, to nowe logo pełniej oddawałoby charakter miasta leżącego u źródeł Warty. Jednak gdyby nie było sponsora, nie byłoby PlusLigi w Zawierciu. Przyjrzyjmy się konstrukcji znaku, abstrahując od nazwy sponsora, szczęśliwie wypisanej krojem uniwersalnym (Montserrat Black), a nie za pomocą logotypu firmy.

Aluron VIrtu Warta Zawiercie logo klubuDuży plus ode mnie za barwy klubu i tarczę przypominającą basztę zamku. Płaską formę znaku urozmaicono elementami mającymi imitować przestrzenność, blanki mają cienie, które jednak wydają się zbędne. Obrys piłki tworzy łuk w baszcie, co wydaje się dobrym pomysłem. Całość profesjonalnie wyrysowana, prosta i zasługująca na pozytywną ocenę.

Warta Zawiercie logo klubuZnak piłkarskiej Warty jest jeszcze prostszy i bardziej wyrazisty. Na tarczy w kształcie odwróconego Trójkąta Reuleaux [dzięki Macieju za ten trop!] znajdziemy inicjał nazwy klubu w postaci wystylizowanego glifu „W”. Widać inspirację herbem Ruchu, znak zawiera podobne komponenty. Poprawki wymagałyby kreski na otoku, nierównomiernie zaokrąglone od środka tarczy. Podobnie rysunek litery „W” mógłby zostać doszlifowany, według mnie ma zbyt mało światła. Pomiędzy literami w akronimie „KP” jest spacja, lecz nie ma kropek. Przez to ten fragment nazwy wygląda nietypowo, żeby nie napisać – dziwnie. Mimo niedociągnięć graficznych i nawiązania do logo Ruchu, znak wydaje się charakterystyczny i powinien być rozpoznawalny.

Aluron VIrtu Warta Zawiercie logo klubu

Jak oceniasz znak Aluron Virtu Warta Zawiercie?

  • 3 / poprawny (31%, 76 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (30%, 75 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (17%, 42 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (14%, 34 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (9%, 22 razy oceniany)

Ilość głosów: 249

Loading ... Loading ...

Aluron VIrtu Warta Zawiercie logo klubu

Jak oceniasz znak Warty Zawiercie?

  • 3 / poprawny (30%, 71 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (28%, 67 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (17%, 41 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (13%, 32 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (11%, 27 razy oceniany)

Ilość głosów: 238

Loading ... Loading ...


Ocena znaku Aluron Virtu Warta Zawiercie przez polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,8


Ocena znaku KP Warta Zawiercie przez polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,2


Źródła:
http://www.dawne-zawiercie.pl/warta_zawiercie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_ligi_polskie_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1930)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warta_Zawiercie
http://www.90minut.pl/liga/0/liga9542.html
http://www.aluronwarta.pl/79-aktualnosci/982-nowe-wyzwania-nowe-barwy-ks-aluron-virtu-z-nowym-logo.html

dostęp: 2017/08/22