Wawel Kraków logo klubuW „nagrodę” za wywalczenie wicemistrzostwa Polski zostali wyrzuceni z I ligi. 20 lat temu próbowali wrócić do elity, jednak bez powodzenia. WKS Wawel może pochwalić się za to 4 złotymi medalami olimpijskimi zdobytymi przez Roberta Korzeniowskiego.


© Autor: Jakub Malicki

Aż siedem klubów reprezentowało Kraków w historii rozgrywek Ekstraklasy. Trzy z nich zdobywały Mistrzostwo Polski, a dwa kolejne kończyły rozgrywki na podium. Oprócz Wisły i Cracovii, w elicie zagrały: Garbarnia, Hutnik, Jutrzenka, Podgórze i Wawel.

Czas przyjrzeć się ostatniemu z wymienionych, którego nazwa jednoznacznie kojarzy się z dawną stolicą Polski. Co ciekawe, stadion Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” położony jest najdalej od Zamku Królewskiego, spośród wymienionych drużyn. Drugi paradoks, związany z „zielonio-biało-wrzosowymi” to posługiwanie się przez nich członem „wojskowy” w nazwie, pomimo braku związków z armią od 15 lat.

Jedyne, co obecnie Wawel ma wspólnego z wojskiem, to adres klubu przy ulicy Podchorążych, w sąsiedztwie jednostki wojskowej.

Wawel Kraków logo klubuPo prawdzie dawne związki klubu z wojskiem przyniosły mu największe sukcesy. Pod szyldem Okręgowego Wojskowego Klubu Sportowego krakowianie rozegrali 2 sezony w ekstraklasie (zwanej wówczas Klasą Państwową), wywalczyli wicemistrzostwo Polski w 1953 roku.

Wawel Kraków logo klubuJednak rok później klub został wycofany z I ligi po decyzji władz wojskowych. Wówczas postanowiono, że najważniejszym klubem w resorcie będzie Centralny Wojskowy Klub Sportowy, a inne drużyny miały zostać jego filiami. Podobny los spotkał OWKS-y z Wrocławia i Bydgoszczy. W 1955 roku bydgoską i krakowską drużynę przywrócono do II ligi, ale już w następnych latach spotkały ich diametralnie różne losy. W latach 60-tych Śląsk i Zawisza dostały się do ekstraklasy, Wawel opuścił jej zaplecze na ponad trzy dekady…


Przedwojenne boje o Ligę

Założony w 1919 roku Klub Sportowy „Wawel” szybko stał się drużyną znaną w Krakowie. Już po trzech latach istnienia wywalczył awans do klasy A, w której mierzył się m.in. z Wisłą, Cracovią i BBSV.

Wawel Kraków logo klubuZ początków istnienia klubu pochodzi ażurowa odznaka, o kompozycji zbliżonej do obecnie obowiązującego herbu. Litery zostały nietypowo „przyklejone” do konturów tarczy, co wynikało z możliwości technicznych wykonania takiej odznaki, dzisiejszy herb ma światło między poszczególnymi elementami.

Pod koniec lat 20-tych doszło do fuzji KS Wawel z Wojskowym Klubem Sportowym, a nowy klub zyskał nazwę WKS Wawel. Drużyna piłkarska była coraz silniejsza, o czym świadczy wygranie klasy A w 1930 roku i udział w eliminacjach o Ligę. Krakowianie trafili do grupy z AKS Królewska Huta i Wartą Zawiercie. Po rozegraniu wszystkich spotkań zajęli 2. miejsce, do dalszej fazy eliminacji awansował śląski zespół. Dwa lata później zakończyli klasę A na drugim miejscu, za Podgórzem, które miało więcej szczęścia w eliminacjach i dostało się do Ligi.

Wawel Kraków logo klubuDrużyna Wawelu w 1935 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Warto wspomnieć, że w wojskowym klubie istniała nie tylko drużyna piłkarska. Prowadzono także sekcje lekkoatletyczną, strzelecką, kolarską, bokserską, szermierki, hokeja na lodzie i tenisa stołowego.

Po wojnie Wawel był jednym z większych klubów w kraju, posiadał 14 sekcji, w tym najbardziej utytułowaną – drużynę koszykówki kobiet, która zdobyła Mistrzostwo Polski w 1959 roku.


Park zamiast stadionu

Piłkarze wywalczyli wicemistrzostwo Polski we wspomnianym 1953 roku. Był to szczęśliwy okres w dziejach klubu, który zyskał wówczas nowy stadion z zadaszoną drewnianą trybuną. Obiekt wybudowano w miejscu, gdzie przed laty mieścił się ogród przy Pałacu Królewskim, wybudowanym za czasów Kazimierza Wielkiego. W późniejszych czasach obiekt nazwano „Drugim Wersalem”, a Jan III Sobieski właśnie tam świętował zwycięstwo nad Turkami.

Wawel Kraków logo klubuStadion Wawelu z charakterystyczną bieżnią, został wyremontowany w 2016 roku, choć niewiele brakowało by go… wyburzono! Część mieszkańców Łobzowa domagała się rekonstrukcji historycznego parku na jego miejscu i przeniesienia Wawelu (sic!) na stadion Korony…

Po prawdzie, przez ponad pół wieku obiekt popadł w ruinę i wobec coraz słabszych wyników piłkarzy Wawelu, pewnie niewielu krakowian broniłoby takiej decyzji. Na szczęście obiekt przetrwał i jest szansa, że zasłużony klub będzie świętował na nim 100. rocznicę założenia.

Szkoda, że o sukcesach klubu niewielu już pamięta. Po zrywie w latach 90-tych, gdy Wawel powrócił na 3 sezony na zaplecze ekstraklasy, został ślad jedynie w archiwalnych numerach prasy sportowej. Po zrywie kosztownym – dodajmy – gdyż prowadzącym klub do problemów finansowych i spadku w hierarchii rozgrywek. XXI wiek WKS witał w lidze okręgowej, a od dwóch lat utkwił jeszcze niżej, bo w krakowskiej klasie B.


Opinia o znaku

Jest cecha, która wyróżnia emblemat Wawelu pośród innych znaków sportowych. To kolorystyka, a konkretnie jasnofioletowy (bądź wrzosowy) kolor napisu „Wawel”, umieszczonego na ukośnym polu tarczy. W dodatku, litery zostały ułożone w specyficzny sposób, tj. pochylone, przez co ich pionowe kreski nie są prostopadłe do krawędzi ukośnego pola. Można by ten pomysł rozmieszczenia napisu uznać za interesujący, gdyby nie koszmarne wykończenie liter i brak konsekwencji w ich wyrysowaniu (np. łuki „W” i”A” nie trzymają grubości kreski liternictwa).

Wawel Kraków logo klubuWydaje się, że znak obecnie używany przez Wawel, jest rekonstrukcją herbu używanego w PRL-u. Jak widzimy na powyższym wzorze, starszy rysunek również nie był doskonały, jednak współczesna wektorowa rekonstrukcja powinna była zniwelować niedokładności ręcznie wykonanej ryciny. I wspomniane liternictwo należało wyrysować za pomocą krzywych, a nie krzywić napis wykonany za pomocą fonta.

Wawel Kraków logo klubuW historii klubu znajdziemy jeszcze jeden symbol, skomplikowany obrazek z ryciną Zamku Królewskiego, umieszczonego w centrum okrągłej tarczy. Jak wyczytamy w statucie klubu, jest to godło Wawelu: „Godłem Klubu jest zarys zamku Wawel na tle promieni słonecznych z napisem
WKS Wawel Kraków 1919”
. W monografii klubu możemy wyczytać, że znak ten był używany już przed II wojną światową! Możemy wywnioskować, że WKS Wawel używa dwóch alternatywnych symboli… A emblemat z Zamkiem Królewskim przypomina bardziej widokówkę niż herb sportowy, pewnie dlatego w klubowych mediach i na stadionie znajdziemy znak uproszczony.

Delikatny lifting liternictwa i herb zyskałby bardziej atrakcyjną postać. Niemniej chciałbym pochwalić konsekwencję w jego stosowaniu, zarówno w sieci jak i na obiektach klubowych występuje w zbliżonej postaci.

Lublinianka logo klubu

Jak oceniasz znak Wawelu Kraków?

  • 4 #wartościowy (41%, 17 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (37%, 15 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (17%, 7 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (5%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 41

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Liternictwo

Precyzja wykonania

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

Źródła:
www.wkswawel.pl/historia/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kr%C3%B3lewski_w_%C5%81obzowie
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,17556553,Chca_zburzyc_stadion_Wawelu__by_odtworzyc_dawny_park.html?disableRedirects=true
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawel_Krak%C3%B3w

dostęp: 2017/04/26

Podziękowanie dla Bogdana Cisaka, za przesłanie statutu klubu oraz informacji z publikacji klubu:
Stanisław Biskup: 70 lat Biuletyn Jubileuszowy Wojskowego Klubu Sportowego Wawel
Edward Stawiarz: 90 lat Wojskowego Klubu Sportowego Wawel