Widzew audytHistoryczny dzień Widzewa! Zwycięstwo 2-0 nad Motorem Lubawa w meczu otwarcia nowego stadionu śledziło blisko 18 tysięcy widzów. Zaangażowani kibice oraz osiągnięcia sprzed lat to obecnie największe atuty marki RTS. Czy stadion będzie katalizatorem przyszłych sukcesów łódzkiego klubu?


© Autor: Jakub Malicki

Winien jestem Wam informację o skutkach konkursu na „Logo roku”, który odbył się na polskielogo.net we wrześniu zeszłego roku. Pewnie pamiętacie, że batalię wygrał znak Widzewa, a ja zobowiązałem się przeprowadzić audyt wizerunkowy autorską metodą albo wykonać grafikę ilustrującą dzieje klubu, zależnie od decyzji zwycięzców. Chwilę po zakończeniu konkursu dostałem zaproszenie do przeprowadzenia audytu.

We współpracy z pełnomocnikiem Zarządu RTS Widzew Łódź ds. marketingu zebraliśmy materiały publikowane przez stowarzyszenie. W listopadzie zacząłem śledzić komunikację klubu w mediach społecznościowych oraz oficjalnym serwisie www.widzew.com (wcześniej laczynaswidzew.pl).

Audyt zbiegł się w czasie ze zmianami organizacyjnymi w klubie oraz przeprowadzką na nowy stadion, a także – jak się okazało – udaną kampanią sprzedażową karnetów. Stąd zdecydowałem, by badanie wydłużyć do końca lutego, a następnie przygotować prezentację zawierającą spostrzeżenia i wnioski.

Widzew audytW celu zdiagnozowania sytuacji, w której znajduje się klub, przyjrzałem się trzem sferom mającym wpływ na jego wizerunek – potencjałowi historycznemu (osiągnięciom sportowym), środowisku, w którym egzystuje oraz komunikatom, które generuje.

W najważniejszej części badania – analizie materiałów marketingowych klubu – oceniłem ich jakość graficzną, spójność wizualną oraz klarowność przekazu. Skupiłem się tutaj na 6 kategoriach materiałów: elementach identyfikacji wizualnej, mediach społecznościowych, reklamach, drukach okolicznościowych, serwisie internetowym oraz gadżetach dla kibiców. Przyjrzałem się także potencjałowi sportowemu Łodzi na tle innych polskich miast, porównując subwencje przekazywane na kluby sportowe w 2016 roku.

Wnioski z analizy przesłałem do klubu, wierzę, że będą pomocne przy dalszych pracach nad rozwojem marki Widzew.