Wieczysta Kraków herb Jakuba MalickiegoSpośród polskich miast, w Krakowie jest najwięcej aktywnych klubów sportowych. Wybór drużyny do serii „Jak to widzę” nie był więc łatwy, zdecydowały względy sentymentalne i chęć podjęcia wyzwania.

Postanowiłem poszukać pomysłu na logo krakowskiego Klubu Sportowego „Wieczysta”, gdyż osiem lat temu mieszkałem i pracowałem w pobliżu jego stadionu (ulokowanego między kościołem, blokami i ulicą Meissnera). I choć wtedy nie byłem na żadnym meczu drużyny grającej w krakowskiej lidze okręgowej, zapamiętałem klub o żółto-czarnych barwach z kilku względów. Poza wyrazistą kolorystyką, ma on bardzo proste logo, według mnie pozbawione pomysłu i byle jakie.

Wieczysta Kraków herbZapytacie – jaka trudność tkwi w opracowaniu takiego zwykłego, geometrycznego znaku? Otóż, wyzwaniem jest tutaj znalezienie bardziej oryginalnej formy, która jednak nie odstanie zanadto od tradycji 74-letniego klubu.

KS Wieczysta została założona w okupowanym Krakowie, dzięki Edwardowi Ignaszewskiemu, który zechciał przywrócić dzielnicy klub, integrujący mieszkańców w trudnych czasach. W międzywojniu istniały tam „dzikie”, niezarejestrowane w OZPN, drużyny: Wieczyszczanka i później Ostoja.*

Po wojnie futboliści z Wieczystej występowali w klasie A przez cztery sezony.** W 1947 roku wygrali nawet przejściowe rozgrywki grupy II (który można porównać z 2. poziomem rozgrywek, wtedy nie brały udziału: Cracovia, Wisła i Garbarnia, które rywalizowały w barażach o 1. ligę).

Cracovia Mistrz Polski herbPrzykładowe pamiątki KS Wieczysta, na proporczyku akronim i nazwa miasta pisana w poziomie

W latach 60-tych Wieczysta pojawiła się na dwa sezony w IV lidze (zwanej wówczas okręgową). Była jednak najsłabszą drużyną i tylko reorganizacji rozgrywek zawdzięczała utrzymanie w rozgrywkach 1966/67.

Obecnie „Żółto-czarni” grają w krakowskiej klasie A (7. poziom rozgrywek), po rundzie jesiennej zajmują w II grupie pozycję wicelidera ze stratą 8 punktów do Błękitnych Modlnica.

Jak to widzę?
Znak klubu ma jedną zaletę – tonację kolorystyczną. Żółty z czarnym tworzą mocno kontrastującą kompozycję, ożywiają nawet tak mało wyraziste logo. Postanowiłem poszukać bardziej oryginalnej tarczy i wyrysować liternictwo o geometrycznym charakterze, wpasowane w ukośny czarny pas.

Wieczysta Kraków herbZostawiłem akronim w na żółtym polu, rok założenia przeniosłem w dolne pole znaku. Usunąłem nazwę miasta – wydaje się zbędna. Nie ma innego klubu o takiej nazwie i choć nie dziwię się chęci utożsamienia z Krakowem, można stworzyć odpowiedni podpis np. pod znakiem.

Ocena znaku
Oficjalne logo KS Wieczysta jest dla mnie mało interesujące. Użyto na nim dwóch krojów pisma, za którymi nie przepadam (Arial i Times New Roman), bo choć zostały świetnie zaprojektowane i spełniały swoją rolę na początku komputerowej typografii, to nie wnoszą żadnej wartości do znaku. A skoro herb Wieczystej ma często spotykaną formę tarczy przeciętej w skos (lewy), to właśnie liternictwo powinno stanowić jego wyróżnik. U mnie ocena neutralna, ciekawe czy Wam się podoba?

Wieczysta Kraków herb

Jak oceniasz oficjalny znak KS Wieczysta?

  • 2 #niedopracowany (42%, 14 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (24%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (21%, 7 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (9%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 33

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

*http://www.kswieczysta.com/klub.html
dostęp: 2016/03/24

*Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-70, PZI Softena, Warszawa 2013
str. 191-228