Gwiazda kwietniaDawne kluby wojskowe oraz lubelscy Tytani i przedwojenni twardziele z Chorzowa, zagościli w minionym miesiącu na stronie. Czas sprawdzić, które logo oceniliście najwyżej i kto wygrał tę swoistą batalię sportowych herosów!


© Autor: Jakub Malicki

„Klub z wojskowym rodowodem” po latach komuny nie jest określeniem nobilitującym, choć bohaterowie kwietniowych opowieści więcej stracili niż zyskali na związkach z wojskiem ludowym. Co prawda krakowski Wawel zagrał dwa sezony w ekstraklasie w czasach reorganizacji sportu na wzór radziecki, jednak decyzją władz wojskowych został z niej usunięty po wywalczeniu sukcesu, czyli wicemistrzostwa Polski w 1953 roku. Takiego losu nie doczekał Junak z Drohobycza, choć tuż przed wybuchem wojny zbudowali silną drużynę w tamtejszym zagłębiu naftowym, która miała bić się o ekstraklasę. O sile zespołu niech świadczą późniejsze losy jej zawodników, którzy w drużynach armii Andersa toczyli boje z egzotycznymi rywalami (m.in. zwyciężyli reprezentacje Iranu i Iraku). Po wojnie większość zawodników grywała w piłkę na Wyspach Brytyjskich, m.in. bramkarz Stanisław Gieruli, występował z powodzeniem w angielskich klubach Orient i Walthamstow.

Podobnie jak Junak, także Lublinianka nie przekroczyła bram piłkarskiej elity w Polsce. Lublinianie byli blisko przed wojną, gdy pod nazwą WKS Unia walczyli bez powodzenia w eliminacjach do Ligi.

W Toplidze futbolu amerykańskiego nie zagrali również lubelscy Tytani, choć klub istnieje od 8 lat i zapewne będzie miał jeszcze wiele okazji by dostać się do elity w swojej dyscyplinie. Na razie mogą pochwalić się ewolucją swojego znaku, o której wspomnieliśmy w serwisie.

Na pocieszenie lubelskim kibicom dodajmy, że kluby z tego miasta zdominowały nasz ranking znaków w kwietniu i ostatecznie najwyższe noty zebrał herb Lublinianki. Pewnie, że jest to logo wielce udane, choć wydaje się, że obecnie mogłoby zostać bardziej uproszczone. Złota bordiura wydaje się zbędna, a lubelski kozioł mógłby mieć bardziej geometryczną figurę, dopasowaną do trójkątnej tarczy.

Na koniec dodajmy, że cztery kluby, o których mogliście przeczytać w kwietniu na stronie, swoją historię rozpoczęły jeszcze przed II wojną światową. Zachęcam do dzielenia się opiniami i głosowania w naszej ankiecie, w której możecie wybrać okres w dziejach sportu, który najbardziej Was interesuje. Odpowiedzi będą przydatne w selekcji treści do następnych wpisów.


Który okres interesuje Cię najbardziej?


Wybierz okres z historii ekstraklasy, który interesuje Cię najbardziej:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...


Kompletny ranking kwietnia znajdziecie tutaj. Dziękuję za aktywność na stronie, zapraszam do dzielenia się opiniami na temat prezentowanych znaków w komentarzach oraz mediach społecznościowych.


Ranking znaków w kwietniu 2017

Herb klubu LubliniankaHerb klubu Tytani LublinHerb klubu Junak DrohobyczHerb klubu AKS ChorzówHerb klubu Wawel Kraków