Jaki znak Twój?Konkurs na najlepszy polski znak sportowy, który pojawił się w ciągu roku w serwisie polskielogo.net został zakończony! Czas przedstawić wyniki Waszego głosowania i nagrodzić najbardziej interesujące komentarze.


© Autor: Jakub Malicki

Zaatakowali w połowie września i pilnowali przewagi do samego końca. Dzięki mobilizacji Widzewiaków, na szczycie rankingu „Logo roku” znalazł się znak z pochodnią i flagą otoczony złotym wieńcem.

Najlepsze logo klubuNa drugim miejscu herb rzeszowskiej Stali, której fani mieli przed laty zgodę z kibicami RTS. Znak z żurawiem został odświeżony kilka tygodni temu, stąd wysokie miejsce w rankingu i spora liczba głosów „5” dają podstawy by sądzić, że zmiana poszła w dobrym kierunku.

Pod koniec miesiąca do zabawy dołączyli sympatycy Polonii Warszawa, a ponad 800 oddanych „piątek” uplasowało znak „Czarnych koszul” na najniższym miejscu podium.

Nie obyło się bez incydentów – seria ocen „1”, a następnie „2”, sprawiła, że kilka klubów poleciało w dół rankingu – najbardziej odczuły to Legia i ŁKS. W moim przekonaniu jednak żaden z uczestników nie zasługiwał na tak niskie noty, więc ich wysoką liczbę tłumaczę wyłącznie rywalizacją kibiców.

WYNIKI KONKURSU „LOGO ROKU”

Widzew logo klubuStal Rzeszów logo klubuPolonia Warszawa logo klubuOrlęta Łuków logo klubuŁKS logo klubuRadunia Stężyca logo klubuWłókniarz Okonek logo klubuGKS Bełchatów logo klubuHutnik Nowa Huta logo klubuCracovia logo klubuMedyk Cibórz logo klubuGwardia Warszawa logo klubuRuch Wysokie Mazowieckie logo klubuRuch Chorzów logo klubuPolonia Bytom logo klubuPelikan Łowicz logo klubuCargovia logo klubuOgrol Sielinko logo klubuJagiellonia Białystok logo klubuŚlęza Wrocław logo klubuHutnik Warszawa logo klubuVictoria 1918 Jaworzno logo klubuDrwęca Nowe Miasto Lubawskie logo klubuUrsus Warszawa logo klubuKorona Kielce logo klubuLechia Sędziszów logo klubuElana Toruń logo klubuLech Poznań logo klubuGórnik Zabrze logo klubuLegia Warszawa logo klubu

Największą niespodzianką wydaje się wysokie miejsce – skądinąd udanego – znaku Orląt Łuków oraz malutkich klubów ze Stężycy i Okonka. Zaskakująco niskie pozycje zajęły: Legia, Górnik i Lech, tym bardziej że znaki tych klubów mają długą historię i zostały profesjonalnie wyrysowane w ostatnich latach.

NAJBARDZIEJ POPULARNI

Kluczową rolę w konkursie odegrali fani kilku klubów, o czym może świadczyć liczba ocen „5 – najlepszy” postawiona przy ich znakach. Na poniższej grafice znajdziecie czołowe 7 klubów, które otrzymały najwięcej ocen „5” w głosowaniu.

Najlepsze logo klubu

Warto także spojrzeć na ranking znaków uwzględniający jedynie notę „4” (rozwiniętą jako „świetny”). W kontekście fali ocen „1” i „2”, to właśnie „czwórki” wydają się notą najczęściej stawianą upodobanym znakom, uniezależnioną od preferencji kibicowskich.

Najlepsze logo klubuJak widzimy, znaki Ruchu, Cracovii, Cargovii oraz Lecha często uznawane były za „świetne”, jednak równie często otrzymywały negatywne noty i finalnie znalazły się poniżej 9. miejsca w rankingu wg średniej ocen.

NAGRODZONE KOMENTARZE:

Dziękuję Wam za zaangażowanie w konkurs i komentowanie wpisów. Postanowiłem nagrodzić Czytelników:

Plakat polskielogo.netSZYMON – otrzymuje plakat polskielogo.net za komentarz:
„6 klubów moim zdaniem zasłużyło na najwyższe noty. Są to Widzew Łódź i Hutnik Nowa Huta, bo chyba mam słabość do wieńców/laurów w herbach, wygląda to (prawie) zawsze bardzo dostojnie. ŁKS Łódź – ponadczasowość „przeplatanki” jest chyba nie do zaprzeczenia. Od małego dzieciaka podobała mi się odznaka GKS Bełchatów ze względu na kształty, unikalne pośród wzorów opisanych na okrągłych, trójkątnych czy klasycznych tarczach. Do topu dołączam także Górnik Zabrze za prostotę w pięknej formie. Na koniec Radunia, żeby podlizać się twórcy ;P, żartuję oczywiście, znowu słabość, tym razem do monogramów. Może teraz o tych najsłabszych – mimo, że prostota potrafi być piękna to akurat w logach np. Jagiellonii czy Polonii Bytom do mnie nie przemawia, o Ruchu W. Maz. nie wspominając (jakiś błąd czasem się tu nie wkradł, bo obecności tego znaku kompletnie już nie rozumiem). Jakich znaków brakuje, a w mojej opinii są ciekawe? Pogoń Szczecin (bordowo-granatowe barwy połączone ze złotem, a wszystko w prostej formie – propsuję) czy Śląsk Wrocław (chyba patrz „słabość do laurów”) to tak ekstraklasowo, a z mniejszych drużyn np. Broń Radom (nie przypominam sobie czy była w ogóle omawiana w serwisie). Pozdrawiam.”


Naszywka polskielogo.netADAMUS – otrzymuje książkę „Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914” za komentarz:
„Herby na które głosowałem stały się nagle słabe:( wiec pochwalę się moimi typami: najlepszy GKS Bełchatów – bo jest inny niz wszystkie w konkursie. 4 dałem niebieskim: Lech, Stal Rzeszow, Drweca, Medyk, Radunia i Włokniarz (mimo, że wcześniej nie słyszałem o tych trzech klubach na koncu to ich znaki sa ciekawe). Najgorszy dla mnie herb Korony i Jagielloni (ta ostatnia otrzymała notę 2), powinny byc poprawione. Dziekuję za zabawę i zycze wytrwałosci w prowadzeniu strony, szczegolnie czekam na kolejne kluby przedwojenne.
Pozdrawiam
Adam”


Naszywka polskielogo.netDodatkowo ARKADIUSZ otrzymuje naszywkę z logo serwisu, za komentarz:

„Ogień pochodni rozświetla nam drogę,
Którą kroczymy wraz z bohaterami.
Wieńce laurowe damy im w nagrodę,
Ich ramiona okryjemy flagami”.
Powyższym komentarzem, w postaci wierszowanego aforyzmu – napisanym z okazji okolicznościowego konkursu serwisu polskielogo.net – starałem się nawiązać do bogatej symboliki herbu Widzewa, który wyróżnia się wśród emblematów sportowych otwartą formą. Co prawda z powodu braku zapisów źródłowych, trudno dziś ostateczne zweryfikować intencje przyświecające twórcom tego znaku (których niestety nie znamy z imienia i nazwiska), ale z dużą dozą prawdopodobieństwa możliwe jest ich odczytanie na podstawie poszczególnych jego elementów – pochodni (znicza), dwubarwnej flagi i wieńca laurowego (laurowo-dębowego).
* pochodnia – jeśli jest odniesieniem do znicza olimpijskiego – symbolizuje światło, czystość, prawdę i wiedzę oraz trwałość idei olimpijskich; doszukiwać się w niej można także nawiązania do tradycji antycznych biegów z zapalonymi żagwiami, podczas których przenoszono wiadomości o zwycięstwie (najważniejsze z nich odbywały się w Atenach);
* biało-czerwona flaga (pierwotnie czerwono-biało-czerwona) – jej pierwszy kolor według symboliki używanej w heraldyce reprezentuje srebro i wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość, niewinność, odnowę i rozsądek; drugi kolor natomiast symbolizuje ogień i krew, a z cnót pasję, odwagę i waleczność; brak informacji czy kolory klubowej flagi miały nawiązywać do polskich barw narodowych;
* wieniec wawrzynowy/laurowy (w znaku przedwojennym laurowo-dębowy) – symboliczna nagroda dla bohaterów, zwycięzców porywających tłumy; z czasem stał się symbolem wybitnych osiągnięć we wszelkich dziedzinach życia (od łacińskiego laureatus – „uhonorowany laurem” – pochodzi polskie słowo „laureat”); wieniec dębowy z kolei jest symbolem siły, szlachetności i sławy.
Pozostałe atrybuty zawarte w herbie to rok założenia TMRF „Widzew” (protoplasty Towarzystwa) – 1910* oraz nazwa klubu – RTS „Widzew” (Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew), będąca bezpośrednim nawiązaniem do nazwy osady przyłączonej do Łodzi (pierwsza inkorporacja w 1906 objęła zachodnią, przemysłową część Widzewa, z granicą wzdłuż dzisiejszej ulicy Widzewskiej; w latach 1954-1992 dzielnica miasta, następnie jedna z pięciu Delegatur Urzędu Miasta Łodzi). Z przyczyn prawnych obecne stowarzyszenie funkcjonuje pod nazwą Reaktywacji Tradycji Sportowych „Widzew” (inną popularną wariacją akronimu „RTS”, stosowaną nieoficjalnie, jest hasło: „Razem Tworzymy Siłę”).
Oczywiście znak klubu z Łodzi, który stał się w ostatnim czasie elementem sporu prawnego pomiędzy syndykiem (zarządzającym majątkiem upadłej spółki KS Widzew Łódź SA) a władzami Robotniczego Towarzystwa Sportowego, otrzymał ode mnie pozytywną ocenę. Nie oznacza to, że nie są możliwe w przyszłości pewne delikatne korekty, dostosowujące herb do współczesnych zastosowań. Obok emblematu Widzewa docenić należy także oryginalność herbów GKS Bełchatów, ŁKS-u, Stali Rzeszów i Ruchu Chorzów.
Na koniec wyrazy uznania dla autorów strony za popularyzację polskich znaków sportowych. Życzę owocnej dalszej pracy. Pozdrawiam. [Źródła]”

Zwycięzców proszę o podanie adresu do wysyłki nagród, który najlepiej prześlijcie mailem na: info (at) polskielogo.net


UCZESTNICY PLEBISCYTU:

reklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklamareklama