Zagłębie Dąbrowa Górnicza herb klubuZagłębie kojarzy się z obszarem eksploatacji zasobów naturalnych. W sporcie takim mianem moglibyśmy określić więc kuźnię talentów, gdyby nie był on utrwalony w nazwach znanych klubów z Lubina, Sosnowca czy Wałbrzycha. Czy wiecie, że pierwszy klub o nazwie „Zagłębie” powstał Dąbrowie Górniczej?

Zagłębiak, Zagłębianka, Zagłębie – nazwy klubów z Dąbrowy Górniczej mogą wydać się trudne do rozróżnienia dla niezorientowanego kibica. Wszystkie trzy łączy rok 1997, gdy Zagłębianka została połączona z Zagłębiem i powstał Klub Sportowy „Zagłębiak”. Fuzja nie wniosła jakości do dąbrowskiego sportu, raczej była szansą na przetrwanie drużyny piłkarskiej w 123-tysięcznym mieście. Bo w Dąbrowie nigdy nie udało się zbudować klubu znaczącego, nawet jeśli piłkarki Zagłębianki (sponsorowane przez kopalnię) dwukrotnie świętowały Mistrzostwo Polski, a futboliści Zagłębia (pod opieką huty) zagrali sezon na zapleczu ekstraklasy. Dąbrowianie pozostali w cieniu Zagłębia z sąsiedniego Sosnowca, klubu-wizytówki całego regionu.

Zagłębie Dąbrowskie to obszar historycznie położony w Małopolsce (a nie na Śląsku!), choć obecnie należący do województwa śląskiego. W XIX wieku odkryto tam bogate złoża węgla kamiennego, co stało się początkiem intensywnej urbanizacji terenów położonych między rzekami: Brynicą oraz Białą i Czarną Przemszą. Na przełomie XIX i XX wieku był to najbardziej uprzemysłowiony obszar na ziemiach polskich należących do zaboru rosyjskiego.

Rozwój przemysłu w Zagłębiu był możliwy dzięki Bankowi Polskiemu, który finansował budowę kopalń czy hut (w tym największej huty stali w Królestwie Polskim, zwanej „Bankową”, stworzonej w latach 1834-1840). Zakład ten patronował przez lata Robotniczemu Klubowi Sportowemu „Zagłębie”, założonemu w 1925 roku pod nazwą „Przyszłość”.

W następnych latach zmieniono nazwę klubu na „Zagłębie”, która widniała już w statucie zarejestrowanym w 1927 roku, czy np. na widocznej poniżej legitymacji:

Zagłębie Dąbrowa Górnicza herb klubuŹródło: dawnadabrowa.pl

Przed II wojną światową piłkarze RKS Zagłębie występowali w zagłębiowskiej klasie A, wygrywając rozgrywki w 1938 roku. W eliminacjach do ligi mierzyli się z Union-Touring Łódź, Legią i Unią Lublin. Wówczas łodzianie wygrali grupę i awansowali (po turnieju finałowym) do I ligi. Pocieszeniem dla Zagłębia było pokonanie Legii.

W pierwszych latach po wojnie RKS Zagłębie rywalizowało w klasie A, ponownie wygrywając rozgrywki (w 1948 roku – dekadę po pierwszym tryumfie). Dzięki temu otrzymało szansę awansu do rozgrywek centralnych, jednak w grupie barażowej zajęło ostatnie miejsce za Skrą Częstochowa, KS Chełmek i Polonią Przemyśl. Rok później klub trafia do zrzeszenia Stal przy Hucie Bankowej (od 1952 roku zwanej Hutą im. Feliksa Dzierżyńskiego).

Stal Dąbrowa Górnicza herb klubuW 1950 roku dąbrowianie ponownie tryumfowali w rozgrywkach klasy A, i wreszcie okazali się najsilniejsi w rozgrywkach barażowych, uzyskując promocję do II ligi. Jeden rok trwała przygoda Stali z zapleczem ekstraklasy, dwa zwycięstwa i dwa remisy uplasowały klub na ostatnim miejscu tabeli w 1951 roku. Wizytówką Zagłębia Dąbrowskiego stawała się wówczas Stal Sosnowiec, która w 1962 roku przyjęła miano Zagłębie.

Wcześniej, bo w 1955 roku, dąbrowianie wrócili do nazwy Zagłębie. Jednak, gdy sąsiedzi z Sosnowca pięli się w hierarchii piłkarskiej, RKS utkwił w niższych ligach (balansując między III a IV ligą).

Zagłębie Dąbrowa Górnicza herb klubuZ czasów Polski Ludowej pochodzą znaki widoczne powyżej – z pasiastą tarczą przeciętą w charakterystyczny sposób i nazwą RKS Zagłębie wkomponowaną w dwuczęściowej głowicy. Na odznakach spotykany jest wariant z czerwono-białymi pasami, na proporczykach (m.in. z lat 80-tych) występuje znak z czarnym pasem i młotkami górniczymi (powyżej z prawej). Symbole górnicze nawiązują do przedwojennego znaku (w Dąbrowie istniały także kopalnie Reden i Paryż oraz szkoła górnicza zwana „Sztygarką”).

W 1976 na terenie Dąbrowy Górniczej otwarto największy kombinat metalurgiczny w PRL, nazwany Hutą Katowice. Zakład ten został wkrótce sponsorem klubu, którego nazwę zmieniono w 1980 roku na Klub Sportowy „Hutnik”.

Zagłębie Dąbrowa Górnicza herb klubuHistoryczny znak robotniczego klubu uległ drastycznej modyfikacji – zmieniono kolor pasów oraz nieudolnie wkomponowano logo huty w miejscu symboli górniczych. Z tym znakiem sportowcy występowali ledwie przez pięć lat, bowiem w 1985 roku drogi kluby i huty rozeszły się. Wtedy klub powrócił do miana RKS Zagłębie, pod którym występował do 1997 roku, gdy stał się Zagłębiakiem.

Zagłębiak Dąbrowa Górnicza herb klubuFuzja z Zagłębianką miała uratować klub piłkarski w Dąbrowie Górniczej i ten cel został zrealizowany. Zagłębiak zaliczył kilka sezonów w IV lidze, w 2014 roku spadł do ligi okręgowej (6. poziom rozgrywek). Po rundzie jesiennej obecnego sezonu zespół został wycofany z rozgrywek, z powodu zadłużenia klubu, a zawodnicy trafili do Tęczy Błędów (nieformalna fuzja). W planach mają powrót do historycznej nazwy Zagłębie i pewnie latem przekonamy się, czy nastąpi reaktywacja dawnego robotniczego klubu.

Ocena znaku
Do oceny wybrałem historyczny znak Zagłębia, który przez lata nie uległ większym zmianom (poza „przeróką na Hutnika”). Emblemat nietypowy jak na klub z hutniczym rodowodem – ponieważ nie zawiera symboliki charakterystycznej dla „stalowców”. Zawiera za to nawiązania do Zagłębia Dąbrowskiego, czyli młotki górnicze.

Nie podoba mi się wykrzywienie liternictwa akronimu „RKS” w głowicy znaku, jakkolwiek dostrzegam chęć wpasowania liter w zagięcie tarczy, rozwiązanie jawi się jako zbędne. Na niektórych materiałach symbole górnicze są kiepsko wyrysowane lub odwrócone (niczym w odbiciu lustrzanym), pozostaje wierzyć, że przyszły znak klubu – jeśli się odrodzi – będzie wyrysowany perfekcyjnie.

Zagłębie Dąbrowa Górnicza herb klubu

Jak oceniasz znak Zagłębia Dąbrowa Górnicza?

  • 4 #wartościowy (40%, 10 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (32%, 8 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (24%, 6 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (4%, 1 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 25

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8