Zagłębie Wałbrzych logo klubuPierwsza drużyna z Dolnego Śląska, która zagrała w europejskich pucharach. 45 lat temu górniczy klub pokonał „Szklarzy” z czeskich Cieplic, o czym pamiętają już tylko statystycy futbolowi.


© Autor: Jakub Malicki

Wałbrzych jawi mi się jako tajemnicze miasto, które nie wykorzystuje swojego potencjału. Przed laty jeden z większych ośrodków przemysłowych, do którego zjeżdżali
poszukiwacze czarnego złota
chętni do pracy w licznych tamtejszych kopalniach. Gdy zamknięto ostatnie kopalnie pod koniec lat 90-tych, miasto podupadło, wzrosło bezrobocie i frustracja mieszkańców. Możliwe, że poszukiwacze „złotego pociągu”, o których głośno ostatnio w mediach, przywrócą miastu świetność, przyczyniając się do rozwoju innej gałęzi gospodarki – turystyki. Przecież nie brakuje tam atrakcji, zarówno architektonicznych (Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce) czy przyrodniczych.

W PRL-u miasto miało także silne kluby sportowe i jako jedno z niewielu w Polsce może pochwalić się dwoma widniejącymi w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Jako pierwszy do piłkarskiej elity trafił Górniczy Klub Sportowy „Zagłębie”, dzięki wygraniu rozgrywek drugoligowych w 1968 roku.

Ten górniczy klub powstał w 1945 roku, w Białym Kamieniu, miejscowości położonej na zachód od Wałbrzycha, włączonej w granice miasta w 1951 roku. Opiekunem drużyny została miejscowa kopalnia „Julia”, stąd też zespół przyjął nazwę patrona. KS Julia Biały Kamień istniała zaledwie przez 4 lata, gdyż podczas radzieckich porządków w polskim sporcie drużyna trafiła pod patronat zrzeszenia Górnik.

ZS Górnik Wałbrzych logo klubuPo włączeniu Białego Kamienia w granice Wałbrzycha, drużyna ustąpiła miejsca sąsiedniemu Górnikowi, który awansował wtedy do II ligi.

W połowie lat 50-tych klub z zachodniej dzielnicy Wałbrzycha odrodził się, pod egzotyczną – jak na tamte czasy – nazwą „Thorez”. Skąd wzięło się nazwisko francuskiego działacza komunistycznego w nazwie drużyny z podsudeckiej miejscowości? Odpowiedź nie powinna Was zdziwić – nazwa kopalni (i klubu) została nadana dzięki francuskim górnikom, którzy przybyli w latach 50-tych do pracy w Wałbrzychu…

ZS Górnik Wałbrzych logo klubuZ tamtych czasów pochodzą najstarsze odznaki klubu, z nazwą KS Górnik Thorez Wałbrzych wypisaną w głowicy herbu na biało-czerwonych polach. Jubileuszowa odznaka XX-lecia oraz druga – organizacyjna – pozbawione były członu „Górnik”, stąd możliwe, że w połowie lat 60-tych klub nosił nazwę KS Thorez. W 1964 roku drużyna awansowała do II ligi, gdzie spotkała sąsiada i w dodatku zajęła wyższe miejsce na koniec rozgrywek niż Górnik Wałbrzych.

W 1968 roku klub z Białego Kamienia przemianowano na GKS Zagłębie i pod tą nazwą osiągnął największe sukcesy.

Zagłębie Wałbrzych logo klubuZ nową nazwą, po 4 sezonach na zapleczu ekstraklasy, wałbrzyszanie awansowali do elity polskiego piłkarstwa. W debiucie, na wybudowanym dwa lata wcześniej stadionie „1000-lecia”, Zagłębie mierzyło się z Legią. Debiut w ekstraklasie okazał się nieudany, porażkę 1-3 jednak można usprawiedliwić, wszak Legia była wtedy najsilniejszym klubem w lidze.

Dopiero dwa lata później piłkarze Zagłębia zrewanżowali się CWKS, pokonując u siebie warszawian 1-0. Sezon 1970-71 okazał się najlepszym w historii Zagłębia Wałbrzych, drużyna zajęła 3. miejsce na koniec rozgrywek i uzyskała prawo startu w nowo utworzonym Pucharze UEFA (jak pamiętacie, wcześniej rozgrywki nosiły nazwę Pucharu Miast Targowych).

Zagłębie Wałbrzych logo klubuDebiut w Pucharze UEFA 1971/72 był udany, Zagłębie pokonało czeski (choć właściwie czechosłowacki) TJ Sklo Union Teplice po golu Galasa i do Cieplic pojechało z szansami na awans do następnej rundy.

Zagłębie Wałbrzych logo klubuRewanżowy mecz był bardziej dramatyczny, wałbrzyszanie dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale Czesi wyrównywali. W 78 minucie Kwiatkowski strzelił 3 gola i to zielono-czarni awansowali do następnej rundy.

Zagłębie Wałbrzych logo klubuTam mierzyli się z rumuńską drużyną Uzina Textila Arad i pechowo odpadli po porażce w dogrywce drugiego meczu.

Zagłębie Wałbrzych logo klubuCo ciekawe, zanim klub rozpoczął zmagania w Pucharze UEFA, zaliczył 6 meczów w letnim Pucharze Intertoto, gdzie odniósł dwa zwycięstwa (2-0 nad szwedzkim Malmoe FF oraz 1-0 ze szwajcarskim Young Boys-Berno).

Najsłynniejszym piłkarzem Zagłębia był bramkarz Marian Szeja, 15-krotny reprezentant Polski. W 1973 roku opuścił wałbrzyski klub, by zaliczyć epizod we francuskim FC Metz, a potem bronił barw AJ Auxerre. Zagłębie zaczęło dołować w lidze, w 1974 roku opuściło szeregi pierwszoligowców, zajmując ostatnie miejsce w tabeli.

Przez następne 20 lat klub występował w II lidze (poza sezonem 1986/87 gdy występowali w III), mierząc się wielokrotnie z sąsiednim Górnikiem. Oba kluby popadły w kłopoty finansowe na początku transformacji ustrojowej, stąd zimą 1992 roku podjęto decyzję o ich fuzji.

Górnik-Zagłębie Wałbrzych logo klubuKlub Piłkarski Wałbrzych, jak brzmiała nowa nazwa drużyny, zakończył drugoligowy sezon 1992-93 na 10. miejscu. Sukces odnieśli za to w Pucharze Polski, gdzie dotarli do ćwierćfinału (po wyeliminowaniu m.in. Górnika Zabrze). W 1/4 finału trafili na Legię, którą potrafili pokonać 2-1 u siebie, lecz porażka w rewanżu 0-2 zakończyła udział KP Wałbrzych w tych rozgrywkach.

W następnym roku było gorzej i Wałbrzych pożegnał się z zapleczem ekstraklasy. Po klubie została pamiątkowa odznaka, z dębem (z herbu Wałbrzycha) doczepionym na futbolówce z niebieskim otokiem i nazwą „Klub Piłkarski Wałbrzych”. Po spadku z II ligi klub ten rozpadł się, a kolejna próba ratowania futbolu w mieście – to utworzony na przełomie wieków KP Górnik-Zagłębie Wałbrzych.

Klub ten błąkał się po IV lidze, by w połowie sezonu 2007/08 przyjąć nazwę KP Górnik Wałbrzych. Zagłębie zniknęło z nazwy, ale przetrwało dzięki grupie zapaleńców, którzy zarejestrowali w 2006 roku stowarzyszenie o takiej nazwie i zbudowało drużynę juniorską. W oparciu o wychowanków, w 2008 roku zgłoszono klub do wałbrzyskiej klasy B. Sezon 2016-17 Zagłębie rozpoczęło także w B-klasie, najniższej w okręgu świdnickim. „Thorez” przegrał pierwszy mecz w rozgrywkach z sąsiednim Podgórzem, w weekend podejmuje rezerwy MKS Szczawno Zdrój…

Opinia o logo
Na koniec kilka słów o znaku i będzie krótko, bo jest to jeden z najprostszych herbów piłkarskich jakie widziałem. Ascetyczna forma znaku Zagłębia niewątpliwie wyróżnia go, równie proste logo zdarza się w polskim sporcie rzadko, że przywołam emblemat Pomorzanina Toruń czy MKS Oława.

Nie ma już kopalni w Wałbrzychu, a w znaku Zagłębia przetrwały insygnia górnicze. Symbol dawnej świetności klubu, który miał swoje „pięć minut” w historii futbolu, czego dowodem jest choćby utrwalenie go na sztandarze PZPN.

Zagłębie Wałbrzych logo klubu

Jak oceniasz znak Zagłębia Wałbrzych?

  • 3 #poprawny (47%, 15 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (34%, 11 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (9%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (6%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 32

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8