Przeczytaj opis znaków i oddaj głos na jeden z klubów: Cracovia (#5), ŁSTW / Anilana Łódź (#14), Górnik Zabrze (#24), Skra Bełchatów (#34) albo Zagłębie Lubin (#44). Zwycięzca głosowania trafi do finału konkursu, który odbędzie się na początku listopada.
Który klub powinien trafić do finału konkursu?
- ŁSTW / Anilana Łódź (62%, 279 razy oceniany)
- Górnik Zabrze (15%, 70 razy oceniany)
- Cracovia (15%, 66 razy oceniany)
- Zagłębie Lubin (5%, 23 razy oceniany)
- Skra Bełchatów (3%, 15 razy oceniany)
Ilość głosów: 453
Uwaga: z jednego IP można oddać jeden głos. Głosy oddane za pomocą robotów lub serwisów do anonimowego głosowania zostaną usunięte. Uczestnicząc w ankiecie, użytkownik wyraża zgodę na zasady wypisane poniżej, m.in. przetwarzanie numeru IP swojego urządzenia dla potrzeb przeprowadzenia konkursu.
Dlaczego warto głosować?
Miejsce „Pasów” wśród pięciu najbardziej utytułowanych polskich klubów sportowych może być dla Was zaskakujące. Jednak pamiętajmy, że przed wojną Cracovia była czołowym wielosekcyjnym klubem w Polsce. Kolekcjonowali trofea w piłce nożnej, hazenie kobiet czy nawet siatkówce. Pierwszy tryumf we flagowej dla siebie dyscyplinie – hokeju na lodzie – „Pasy” odniosły w 1937 roku, kolejne 4 tuż po wojnie, gdy rywalizowali m.in. z Wisłą i ŁKS. 7 ostatnich tytułów hokeiści zdobyli już w XXI wieku, dlatego w plebiscycie znalazła się aktualna wersja pasiastej chorągwi Cracovii. Znak w formie flagi nie jest specjalnie oryginalny, oprócz Cracovii w Polsce kojarzony m.in. z ŁKS, Lechią Gdańsk czy Naprzodem Lipiny.
Łódzki klub znalazł się wysoko w rankingu Mistrzów, dzięki 18 tytułom w piłce wodnej. Po prawdzie, większość z nich wywalczył ŁSTW, czyli Łódzkie Sportowe Towarzystwo Waterpolowe, które przejęło sekcję piłki wodnej Anilany w 1997 roku. Historyczny klub o bardzo prostym herbie, może pochwalić się także tryumfem w męskim szczypiorniaku. Aktualny znak ŁSTW jest na znacznie niższym poziomie graficznym.
W Zabrzu z nostalgią mogą wspominać lata 60 – gdy Górnik seryjnie wygrywał Mistrzostwa Polski w piłce nożnej. W 1970 roku zabrzanie dotarli do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, co pewnie na zawsze pozostanie niedoścignionym sukcesem polskiego klubu piłkarskiego na arenie międzynarodowej. Herb Górnika ma wyjątkowo prostą kompozycję – w trójkątną tarczę, podzieloną na dwa pola, wpisano inicjał „G”. Aktualnie używany znak bezpośrednio nawiązuje do wersji z PRL-u, jedynie kreska glifu jest mniej kontrastowa i napis złożony innym fontem. Miłośnicy prostych herbów sportowych powinni mieć w Górniku swojego faworyta, tym bardziej, że w zestawieniu umieściłem emblemat ze złotej epoki górników.
Pamiętam moment we wrześniu 2010, gdy Skra wprowadziła nowe logo, w którym zastosowano efekty graficzne, imitujące przestrzenność, połączone z dziwacznym logotypem. Wtedy nowe logo wpisywało się gradientowy trend, szczęśliwie już miniony. Nie jestem zwolennikiem takiego projektowania, w którym forma ginie w wypełnieniach tonalnych i innych wodotryskach. Jednak bełchatowianie zasługują na szacunek, wszystkie swoje mistrzostwa w siatkówce wywalczyli już w XXI wieku (seria kolejnych tryumfów 2004-11), potrafili także dotrzeć do finału Ligi Mistrzów (2012) i Klubowych Mistrzostw Świata (2009, 2010).
W zestawieniu z sukcesami Górnika i Skry, lubińskie Zagłębie jawi się jako ubogi kompan z branży przemysłowej. 2 tytuły Mistrza Polski w piłce nożnej oraz po jednym w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn, nie są imponującym rezultatem jak na klub wspierany przez KGHM, jedno z najbogatszych polskich przedsiębiorstw.
Znak klubu również nie jest graficznym majstersztykiem. Dla celów konkursu użyłem emblematu MKS Zagłębie, z którym wywalczyli pierwszy tytuł w futbolu. Był on bowiem staranniej narysowany od aktualnie używanego znaku spółki akcyjnej. Szczypiorniści Zagłębia używają emblematu z akronimem MKS i 3 łukami na okręgu (piłkarze mają 4).
Faworyci PolskieLogo.net
Jeśli w konkursie premiowalibyśmy reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej, w rozgrywkach sportowych, Skra Bełchatów nie miałaby sobie równych. Jednak tutaj skupiamy się na estetyce znaku, a z tym w Bełchatowie najlepiej nie jest. Niestety, podobnie, jak logo Vive Kielce w grupie I, tak i emblemat Skry wydaje się pozbawiony rozpoznawalnego elementu, wpisany w chwilowy trend – słowem przepełniony efektami graficznymi, które utrudniają jego stosowanie. Nieporównywalnie lepiej prezentuje się herb Górnika Zabrze, w którym glif został umiejętnie wpasowany w niebiesko-białe pola tarczy. Jeszcze prostszy znak posiadała Anilana Łódź, choć niekiedy stosowany z ozdobnym wieńcem. W osobistym rankingu, głosowałbym na znak łódzkiego klubu, ale wybór należy do Was.
Który klub powinien trafić do finału konkursu?
- ŁSTW / Anilana Łódź (62%, 279 razy oceniany)
- Górnik Zabrze (15%, 70 razy oceniany)
- Cracovia (15%, 66 razy oceniany)
- Zagłębie Lubin (5%, 23 razy oceniany)
- Skra Bełchatów (3%, 15 razy oceniany)
Ilość głosów: 453
Ranking Mistrzów Polski i znaki 50 uczestników konkursu
Kilka zasad:
1. Organizatorem konkursu jest Jakub Malicki, autor serwisu polskielogo.net;
2. Konkurs przeprowadzony w dniach 21/10-10/11/2018 w serwisie polskielogo.net;
3. Konkurs przebiega w dwóch etapach.
a) W pierwszym użytkownicy konkursu wybierają 10 znaków spośród 50. Znaki zostały podzielone na 10 grup po 5 klubów. Klub, który uzyska najwięcej głosów w każdej z grup przed 31 października, dostaje nominację do finału; w przypadku równej liczby głosów, decyduje wyższe miejsce w Rankingu Mistrzów Polski;
b) organizator nie wyklucza przyznania tzw. „dzikiej karty” w finale dla jednego dodatkowego klubu, wytypowanego osobiście lub poprzez aktywność użytkowników na fanpage;
c) W finale konkursu, użytkownicy serwisu będą oceniać wskazane znaki w skali 3 do 5 (gdzie 3 oznacza notę najgorszą, a 5 najlepszą). Klub, który uzyska najwyższą średnią notę do dnia 10 listopada 2018, wygra plebiscyt.
4. Każdy uczestnik może oddać jeden głos z jednego IP;
a) należy pamiętać, że zarówno uczestnictwo w konkursie, jak i użytkowanie strony, oznacza zgodę użytkownika na przetwarzanie danych osobowych, w postaci numeru IP oraz przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies;
b) oceny postawione za pomocą robotów/serwisów do anonimowego głosowania zostaną usunięte;
5. W przypadku nieprzewidzianych okoliczności, np. awarii serwera lub innych zdarzeń losowych, konkurs może zostać zakończony przed terminem lub wydłużony o kilka dni, o czym organizator poinformuje na łamach serwisu polskielogo.net i w mediach społecznościowych;
6. Nagrodą dla zwycięskiego klubu będzie wpis na PolskieLogo zawierający autorską propozycję znaku dla tego klubu, opublikowany najpóźniej 31 grudnia 2018 roku.
7. Organizator dołożył wszelkich starań by dane historyczne klubów były poprawne, jeśli jednak wkradł się błąd w którejkolwiek części publikacji, proszę o kontakt poprzez formularz lub wiadomość na fanpage.
© Autor: Jakub Malicki